Tipy na výlety v okrese Ústí nad Orlicí

Výstavní síň Jablonné nad Orlicí - pohled do života našich předků

Stálá expozice dějin města je umístěna v pěkně opraveném Matyášově domě na náměstí. Návštěvníci se mohou seznámit s historickým vývojem Jablonného, písemnými dokumenty a dobovými fotografiemi. Dějiny jsou zpracovány přehledně od nejstarší doby po současnost.

Naučná stezka Dívčí doly

Pět kilometrů dlouhá naučná stezka Dívčí doly vede zajímavou lesní oblastí rozprostírající se v bezprostřední blízkosti města Choceň. Symbolem stezky je dívka Zdislava, která je svázána s pověstí o tomto místě, a proto také návštěvníky všemi devíti zastaveními naučné stezky provází.

Rašeliniště Mrtvý luh u Volar na Šumavě

Přírodní rezervace Mrtvý luh je vrchovištní rašeliniště o rozloze 351,5 ha a maximální hloubce 7,5 m. Je součástí I. Zóny Národního parku Šumava. Rezervace je porostlá borovicí blatkou a rozlehlým "mrtvým lesem". Tato lokalita nad soutokem Teplé a Studené Vltavy není přístupná.

Hrad Krasíkov – Švamberk

Vrch s kaplí a zřícenou věží ležící západně o Plzně byl osídlen již v pravěku. Stopy osídlení však zanikly při budování středověkého hradu. Ves Krasíkov,položená v místech pozdějšího švamberského dvora, je prvně zmiňována roku 1227, kdy ji velmož Kojata odkázal svému služebníkovi Marešovi.

Zámek Lanškroun

Nejstarší částí budovy lanškrounského zámku je trakt přiléhající ke kostelu sv. Václava. Byl východním křídlem kláštera, postaveného augustiniány po roce 1393. Klášter byl za husitských válek vypálen.

Ski areál Umbule - lyžařské středisko Letohrad

Nepatříte zrovna mezi nejlepší sjezdaře? Nebo vás láká spíše menší lyžařský areál, odkud se pak můžete vydat na běžky? Vyzkoušejte ski areál, kde najdete každoročně síť 20 kilometrů strojově upravených stop.

Městské muzeum Letohrad

V městském muzeu v Letohradu jsou k vidění Napoleonovy saně i expozice sirkařství. Do roku 1990 zde byl i památník národního umělce Petra Jilemnického, který se v tomto domě narodil.

Areál biatlonu Šedivský lom - Letohrad

Areál v n.m. Výšce 410m, který je pro veřejnost mimo tréninky a konané sportovní akce volně přístupný.

Rozhledna Andrlův chlum

Na kopci nad jihozápadní částí Ústí nad Orlicí stojí rozhledna Andrlův chlum. Na tomto místě stávaly dvě dřevěné rozhledny - první v letech 1905-1918 a druhá v letech 1943-1954. Obě zanikly a v roce 1996 zde byla postavena nová víceúčelová telekomunikační věž s rozhlednou v nadmořské výšce 559 m.

Renesanční dům bratrského sboru v Ústí nad Orlicí

Nejstarší zděnou památkou v Ústí nad Orlicí a širokém okolí je dům sboru Jednoty bratrské. Dům je zároveň jedním z nejstarších dochovaných domů Jednoty bratrské v České republice.

Hernychova vila – kulturní centrum Městského muzea v Ústí nad Orlicí

V Ústí nad Orlicí slouží ve zrekonstruované Hernychově vile kulturní centrum provozované Městským muzeem. Secesní rodinný dům byl postaven v letech 1906-07 zdejším textilním podnikatelem Floriánem Hernychem.

Děvín - nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín je se svými 554 m.n.m nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů a zároveň národní přírodní rezervací a jádrovým územím CHKO Pálava a biosférické rezervace Dolní Morava.

Pěchotní srub K - S 5 U potoka - nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku

Jedním ze zpřístupněných objektů předválečného pohraničního opevnění je pěchotní srub K-S 5 "U potoka" nacházející se v jižní části obce Dolní Morava. Jeho výzbroj tvořily dva protitankové kanóny a 13 kulometů. Posádka čítala 40 mužů.

Unikátní orloj vystavený v Ústí nad Orlicí zaujme i pohnutým osudem tvůrce

Městské muzeum v Ústí nad Orlicí od 18. října do 25. listopadu zpřístupnilo pro veřejnost prohlídku funkčního restaurovaného prvního československého astronomického orloje Františka Planičky.

V Letohradu otevřeli Uličku Járy Cimrmana, má tu i muzeum

V centru Letohradu otevřeli Uličku Járy Cimrmana. Název bezejmenné cesty navazuje na tamější muzeum se světničkou českého génia na zámku, které je v provozu už dva roky. Informoval o tom starosta Petr Fiala.