Okres Ústí nad Orlicí

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Letohradu

Kaple stojí nad městem Letohrad na výšině zvané Kopeček a byla vystavěná v letech 1734 - 1736. Kaple má půdorys pětiúhelníku - dle pěti hvězd kolem světcovy hlavy.

Rodný domek Prokopa Diviše v Žamberku

Na okraji malebného města Žamberk najdete lidový roubeným domek – rodnou chalupu Prokopa Diviše, vynálezce bleskosvodu. Rodný domek patří pod správu žamberského muzea.

Kam o víkendu s dětmi: Na husitskou bitvu, na turnaj v lukostřelbě

Víkendové akce pro rodiny s dětmi se tento týden nesou především v historickém duchu. Na hradech se můžete za řinčení mečů přenést do středověku. Na pražském Vítkově se uskuteční rekonstrukce husitské bitvy, na hrad Buchlov dorazí kováři a ve Slezských Rudolticích se můžete zapojit do lukostřeleckého turnaje. Navštívit můžete i skanzeny, kde se uskuteční akce spojené s lidovými řemesly.

Escape game Ústí nad Orlicí

Také do Ústí nad Orlicí dorazil fenomén Escape Games, v překladu únikových her.

Lukovský kostel duchů přitahuje živé z celé planety

Poničený kostel sv. Jiří v Lukové na Manětínsku již dávno neposkytuje duchovní útěchu. Přesto je duchů plný. To k němu přitahuje pozornost návštěvníků celého světa. Již pět let v opuštěných lavicích sedí, a i pod kůrem postávají omšelé šedobílé sochy. Připomínají sudetské Němce, kteří tu dříve žili.

Textilní Oustí – stálá expozice v Městském muzeu v Ústí nad Orlicí

Nová stálá expozice se snaží připomenout významnou textilní tradici v Ústí nad Orlicí. Zájemci se zde mohou seznámit s historií textilu od dob cechů, přes tovární výrobu až po zánik některých podniků.

Roškotovo divadlo v Ústí nad Orlicí

Divadlo vybudované předním českým architektem Kamilem Roškotem v letech 1935-1936 ve funkcionalistickém stylu bylo velmi populární v době první republiky. Divadlo je stále funkční a je možné ho v rámci představení navštívit.

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách - z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben

Když je zima pořádná a napadne hustá sněhová pokrývka, můžete vyrazit na běžky i do méně známých částí Krkonoš, které zůstávají stranou hlavních tras. Takový je kout mezi obcí Strážné a Pecí pod Sněžkou, kde pocítíte samoty uprostřed hor. Pocitu, který si v Krkonoších moc často neužijete!

Chalupa Na Rozcestí u Liščího hřebenu v Krkonoších

Chalupa Na Rozcestí je jednou z legendárních krkonošských bud. Nachází se skutečně na rozcestí cest na hlavním hřebenu Krkonoš. Od boudy se dá dojít na Sněžku, do Pece, Špindlu nebo na Strážné (Vrchlabí).

Srub Na Holém

V sedle (750 m n. M.), jímž prochází silnice z Bartošovic do Rokytnice v Orlických horách, se nachází výjimečně zachovalý objekt těžkého opevnění, pěchotní srub R-S-74 "Na holém," který byl za Mnichovské krize zcela vybaven a vyzbrojen protitankovými kanóny a kulomety.

Sport areál České Petrovice

Téměř na česko-polské hranici se v Orlických horách nachází lyžařské a snowboardové středisko, Sport areál České Petrovice. Zařízení, které doslova dýchá rodinnou atmosférou, bylo oceněno třemi hvězdami za kvalitu poskytovaných služeb.

Srub U medvěda

Srub u Medvěda je vystaven ve srubovém stylu, nachází se v malebném, klidném prostředí podhůří Beskyd na okraji města Nového Jičína. Rodinná atmosféra hotelu vás zavede do stylového prostředí s vůní dřeva, čistoty a pohody.

Mattoniho rozhledna Bučina nad Kyselkou je po letech chátrání přístupná

Jedna z nejstarších rozhleden u nás, kamenná věž Bučina nad Lázněmi Kyselka, kterou nechal postavit v roce 1880 podnikatel Mattoni, bude od 28. září otevřena. Rozhlednu zrekonstruovali do dřívější podoby pracovníci Vojenských statků a lesů. V Mattoniho době byla vyhledávaným výletním místem.

Knajpoviště Semanín – otužte se potoční vodou

Jedním ze zajímavých zastavení Semanínské naučné stezky je zdejší knajpoviště - systém dřevěných nádrží určený k otužování. Své jméno dostalo podle bavorského pátera a léčitele Sebastiana Kneippa, průkopníka celostní medicíny. Mezi jeho léčebné metody patřila mimo jiné i studená voda.

Luková - místo, kde duchové pomáhají

Lukovou – západočeskou vesničku, kde se zastavil čas, ještě před několika lety téměř nikdo neznal. Dnes se stává vyhledávaným cílem turistů z tuzemska i zahraničí, dokonce i z takové „exotiky“ jako Brazílie, Japonsko či Island. Proč? Luková je vesnicí duchů, kteří pomáhají.