Tipy na výlety v okrese Ústí nad Labem

Naučná stezka jezero Milada

Naučná stezka o délce 2 kilometrů seznámí návštěvníky s historií těžby uhlí na Chabařovicku, která měla podstatný dopad na vzhled této podkrušnohorské krajiny i na životy mnoha místních obyvatel.

Renesanční radnice v Chabařovicích

Architektonicky zajímavá stavba z roku 1609 rozděluje obě náměstí. Za dobu své existence mnohokrát změnila poslání, když např. Kolem roku 1900 sloužila i jako hotel, později v ní byla umístěna také městská šatlava.

Kostel sv. Mikuláše v ústeckých Všebořicích

Barokní kostel sv. Mikuláše ve čtvrti Ústí nad Labem Všebořice byl postaven na konci 17. století. V druhé polovině 20. století značně chátral, sloužil i jako truhlárna či sklad. Nyní probíhá jeho rekonstrukce.

Muzeum v přírodě Zubrnice – stálá expozice Chmel, který stavěl domy

Stálá expozice na půdě zemědělské usedlosti čp. 61 představuje pěstování chmele v okrajové části Úštěcké chmelařské oblasti.

Turistická trasa Vodobraní v Bílině

Neobvyklá turistická trasa o délce 29 km sleduje průmyslový vodovod, který od doby svého vzniku v roce 1942 dodnes slouží svému účelu. S nápadem vytvořit tuto trasu přišli studenti z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, inspirovat se nechali průmyslovým dědictvím zdejšího regionu.

Zapomenuté pohraničí Rájeckých a Ostrovských stěn

Oblíbené a stále frekventovanější Tiské stěny obcházím v obci Tisá silničkou na asi tři kilometry vzdálený Rájec. Provoz na asfaltce minimální, z obou stran cestu lemují převážně břízy, vypadá to jako na obrazech ruského krajináře Ivana Ivanoviče Šiškina.

Z Dubických vyhlídek je Porta Bohemica jako na dlani

České středohoří je svými dechberoucími výhledy proslulé a nalezneme jich tu opravdu požehnaně. Stačí si jen vybrat. Tentokrát jsme se za jedním z nich vydali do vesnice Dubičky, která leží přibližně 12 kilometrů jižně od Ústí nad Labem. Dubičky jsou malou vesničkou propojenou s obcí Dubice. Naším cílem jsou tři vyhlídky nabízející různý pohled na meandr Labe a bránu Českého středohoří neboli Portu Bohemiku.

Kokořínsko, Zubrnice i Úštěk. Výletujte jako Rebelové

Píše se rok 1968 a tři kamarádky, Tereza, Bugina a Julča, se připravují na svou první velkou životní zkoušku, maturitu. Během svaťáku je však čeká osudové setkání se třemi zběhlými vojáky Šimonem, Emanem a Bobem, kteří se chystají emigrovat. Muzikálový hit Rebelové se natáčel na řadě krásných míst, na něž se můžete vydat. Některá z nich najdete na severu Čech.

Do Zubrnic za lidovou architekturou i na malé nádraží s historickými vozy

Severočeská obec Zubrnice nedaleko krajského města Ústí nad Labem je známá svým muzeem v přírodě, v roce 1988 tu byl přes počáteční nesouhlas otevřen nejmladší skanzen v Čechách.

Parní mlýn Josefa Popela v Chabařovicích

Původně vodní mlýn později přestavěný na parní průmyslový areál dlouho chátral Od roku 2022 probíhá jeho přestavba na multifunkční obchodně společenský prostor. Bude zde centrum služeb, kanceláře i kavárna.

Murál Ukrajinský prezident jako hrdina Hvězdných válek v Ústí nad Labem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se stal ústřední postavou murálu v Ústí nad Labem, který jej zobrazuje jako hrdinu Hvězdných válek v boji proti robotům s písmenem Z.

Ústecké muzeum ukáže Poklad na stříbrném Labi

Zcela nový přírodovědný projekt s názvem Poklad na stříbrném Labi chystá Muzeum města Ústí nad Labem. Zaměří se na osvětu a vzdělávání veřejnosti v oblasti zlepšování stavu životního prostředí významných ekosystémů údolí dolního toku Labe.

České středohoří: Krajinou zřícenin středověkých hradů

Mnozí znají České středohoří jen ze sedadla auta či jiného dopravního prostředku, kterým míří z Prahy na severozápad do Ústí nad Labem nebo do Německa. Krajina, v níž se odehrávají některé české pověsti, přitom nabízí víc než jen výstup na nejvyšší horu Milešovku (837 m n. M.), kterou zná každý ze školy.

Kostel svaté Ludmily v Litoměřicích

Časně barokní stavba z let 1634 - 37, stavěl J. Koch z Ústí nad Labem. Typicky kapucínský kostel charakteristický svou jednoduchou stavbou.

Historická správní budova bývalého Rakouského spolku pro chemickou a metalurgickou výrobu v Ústí nad

Základy Spolku pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem byly položeny již v roce 1856, což se ukázalo jako velmi prozíravé. Byl to právě chemický průmysl, který spolu s využitím elektřiny sehrál na konci 19. a počátkem 20. století rozhodující roli v dalším rozvoji průmyslové výroby.