Hrady a zámky v okrese Trutnov

Netopýři v zámeckém parku ve Vrchlabí

Park obklopující renesanční zámek představuje jakousi miniaturu okolní krajiny. Kromě exotických dřevin potká poutník i rozkvetlou louku, lesík s houbami, potok nebo rybník. Pestré prostředí skýtá úkryty i prostřený stůl pro noční lovce. Najdeme tu minimálně pět druhů netopýrů.

Socha Franze Kafky ve Špindlerově Mlýně

Bustu z patinovaného bronzu od akademického sochaře Stefana Milkova naleznete v hotelu Savoy, kde Kafka v roce 1922 pobýval a začal psát svůj nedokončený román Zámek.

Čertovy hrady u Dvora Králové

Přírodní památka Čertovy hrady se nachází asi 4 km jihozápadně od Dvora Králové nad Labem. Jedná se o nápadný geomorfologický a krajinný prvek – skalní útvary a balvanová moře.

Opravený hrad Vízmburk se otevírá

Učiteli z Havlovic Jaroslavu Balcarovi se spolu s partou nadšenců podařilo opravit a zakonzervovat zříceninu hradu Vízmburk na Trutnovsku.

Zámek Vlčice u Trutnova

Zámek Vlčice se nachází Podkrkonoší, v obci Vlčice nedaleko Trutnova. Empírově upravená budova nabízí možnost ubytování a pořádání společenských akcí.

Zřícenina hradu Rechenburk u Trutnova

Dobře dochované terénní pozůstatky po hradu Rechenburk se nachází na skalním výběžku ze Zámeckého vrchu u obce Libeč na Trutnovsku.

Lom Krákorka u Úpice

Těžba deskovitého světlého pískovce zde začala už ve 13. století. Písemné zmínky zaznamenaly, že v roce 1633 se v Panském lomu, dnešní Krákorce, lámaly stavební dlaždice pro náchodský zámek.

Zřícenina hradu Břecštejn

Břecštejn, nověji Břečtejn (též Bruštejn či Silberštejn) je hradní zřícenina asi 6 kilometrů západně od podkrkonošského města Trutnov.

Renesanční zámek Žacléř

Jedná se o původně gotický hrad, který byl poprvé zmiňován roku 1334 v archivu kapituly pražské. Hrad byl roku 1523 vypálen a za Kryštofa z Gendorfu přestavěn na renesanční zámek. Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.

Dva zámky v Benešově nad Ploučnicí otevřou své brány již v březnu

Zimní údržbová sezóna na památkových objektech pomalu končí. Některé otevřou dřív, jako například Kuks, který můžete navštívit o březnových víkendech od 9 do 17 hodin, v dubnu najede na normální sezónu. Podobně je tomu i u Benešova nad Ploučnicí, zámky se tu otevřou 18. března.

Restaurant Amos v Horní Branné

Cestou z Vrchlabí do Jilemnice nemůžete minout Horní Brannou, kde se v budově zámku, v prostorách dřívějšího pivovaru, nachází restaurace Amos.

Hrádeček u Trutnova - místo které si zamiloval Václav Havel

Asi 200 m severně pod zříceninou hradu Břecštejn se nachází proslulá osada Hrádeček, kde měl svou milovanou chalupu exprezident Václav Havel. Za socialismu se zde scházeli chartisté i legendy undergroundu, později zde byly vítány i významné státní návštěvy.

Kam o víkendu s dětmi: Do zlínské zoo s lampiónem, do Vrchlabí s kaštany

Než se hrady a zámky na několik měsíců rozloučí s návštěvníky a uzavřou své brány, zvou ještě některé z nich do svých interiérů i parků. Za gurmánskými lahůdkami se tento víkend vypravte na zámek Nelahozeves, odvážlivci vyrazí raději za strašidelným programem do zámeckého parku Medlešice u Chrudimi. Zámek Červený hrádek dá pro letošek sbohem kulturní sezóně.

Památník Jana Amose Komenského Bílá Třemešná

Památník v Bílé Třemešné připomíná pobyt "učitele národů" J. A. Komenského před odchodem do exilu. Prezentuje dokumenty, fotografie a mapy pocházející z této doby, včetně modelu bývalého zámku, kde se Komenský s českými bratry ukrýval.

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově nabízí návštěvníkům (nejen) dvě stálé expozice

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově bylo založeno roku 1890. Je regionálním muzeem s působností pro okres Trutnov a přilehlé území. Zřizovatelem muzea je od roku 2008 město Trutnov. Sídlí ve Školní ulici a jeho suterénní prostory jsou pozůstatky středověkého trutnovského hradu. V současnosti zve na dvě stálé expozice.

Okres Trutnov