Tipy na výlety v okrese Tachov

Kam o víkendu s dětmi: Za keltskými hrátkami s čerty a na jarmark zdobit kraslice

Sezónu plesů a maškarních bálů pomalu střídají jarmarky, veletrhy a vítání jara. Více o velikonočních tradicích můžete přiučit své ratolesti například v Chebu či Pardubicích. Nevšedním zážitkem jistě bude výlet do hlubin podmořského světa v Tachově.

Zřícenina kláštera ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.

Knížecí alejí do Aglájina údolí u Tachova

V letech 1790 až 1791 byly na pokyn knížete Windischgrätze vysázeny dvě knížecí aleje směřující z města do Světců a z města k minerálnímu pramenu, které se zachovaly dodnes. Knížecí alej k městské části Světce je dlouhá 2,5 km a vede údolím podél řeky Mže v nadm. Výšce 480 m západně od centra města.

Husmannův mlýn s obnoveným mlýnským kolem

Barokní mlýn byl založený majitelem Tachova Janem Filipem Husmannem z Namédy. Rekonstruovaný objekt je dnes využíván městským kulturním střediskem a v objektu je umístěno také zázemí a zkušebny Tachovského dětského sboru.

Městské opevnění v Tachově – jeden z nejzachovalejších hradebních systémů v ČR

K významným památkám města Tachova patří městské hradby a věže. Tachovský městský hradební systém patří k nejzachovalejším hradebním systémům v rámci České republiky.

Mohyla obětem pochodů smrti

Na severozápadním okraji Tachova najdete pietní místo, které se stalo kulturní památkou. Mohyla byla vybudována v roce 1948 jako poslední místo odpočinku 232 obětí pochodu smrti, které procházely územím Tachovska za 2. světové války.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Tachově

Dominantou Tachova je kostel Nanebevzetí panny Marie, který je přístupný pouze příležitostně. Byl původně vystavěn v raně gotickém stylu, v polovině 14. stol. Byl rozšířen. Vnitřní zařízení kostela pochází převážně ze 17. století.

Kostel sv. Václava v Tachově – hrobka rodu Windischgrätzů

V Tachově se od založení města nacházel kostel sv. Václava, který byl umístěn vně bývalého městského příkopu při severovýchodním okraji hrazeného města. Začátkem 19. století byl upraven jako rodinná hrobka rodu Windischgrätzů.

Ukrývá okolí Trnové na Tachovsku tajemství?

Nenápadná a malá vesnička Trnová, kterou bez povšimnutí projedete při cestě do Tachova, se může pyšnit nejen bohatou historií, ale také zajímavým a tak trochu tajemným okolím, jehož součástí jsou záhadné kameny.

Bezdružické parní léto oslaví výročí otevření romantické trati

V Bezdružicích vrcholí přípravy netradičního výročí 111 let od otevření romantické trati Pňovany – Bezdružice.

Geopark GeoLoci na Tachovsku - součást Česko–Bavorského geoparku

Cílem geoparku je představit široké veřejnosti kouzlo místní krajiny, spoluvytvářené geomorfologickými procesy a následným působením člověka, zachyceném v pozůstatcích po hornické a důlní činnosti, ve využití místních hornin ve stavitelství a v umění nebo ve stopách dějinných událostí.

Tvrz Bernartice

Kulturní památka Tvrz Bernartice se nachází zhruba 10km od Boru u Tachova. Snahou občanského sdružení Tvrz Bernartice, o.s. Je zabránit dalšímu chátrání objektu a pomoci při jeho opravě.

Zámek Bor u Tachova

Původně středověkému vodnímu hradu pánů ze Švamberka dala určující podobu rozsáhlá romantická přestavba na pseudogotický zámek. Zámek se nachází v údolí Lužního potoka 14 km od Tachova.

Muzeum železné opony v Rozvadově

V budově bývalé celnice v Rozvadově najdete nové muzeum železné opony, které dokumentuje na stovkách exponátů, tisícovce dobových fotografií a celé řady kopiích důležitých historických dokumentů dějinný vývoj země od konce I. Světové války.

Dobýt kladrubský řopík by nebylo vůbec jednoduché

V malebné krajině v okolí Kladrub na Tachovsku se kromě přírody můžeme obdivovat i pozůstatkům předválečného opevnění, které mělo zdržet a zkomplikovat postup nepřítele do vnitrozemí.