Tipy na výlety v okrese Svitavy

Městská památková rezervace Kroměříž

Historické jádro města spolu s Podzámeckou a Květnou zahradou bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1978. Nachází se zde památky světového významu zařazené do seznamu UNESCO.

Kameny zmizelých v Poličce

Kameny zmizelých, jinak také Stolpersteine, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem vsazené do chodníku, jež mají připomínat osudy těch, kteří byli zavražděni v koncentračních táborech. Polička postupně instaluje 33 kamenů v upomínku těm, kteří byli z města odvedeni a již nikdy se domů nevrátili.

Langerova vila

Vila ve Svitavách postavená v letech 1890–1892 v historizujícím slohu pro svitavského podnikatele Julia Langra patří k nejhezčím stavbám ve městě. Langrova vila ve Svitavách byla vyhlášená jako Památka roku 2021 Pardubického kraje.

Strakova akademie – sídlo vlády ČR

Strakova akademie, majestátní novobarokní budova, byla postavena roku 1896. Podle přání stavebníka hraběte Jana Petra Straky, sloužila až do 30. minulého století jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin. Od druhé světové války slouží palác jako sídlo vlády naší země.

Kamenné růže u Nedvězí na Kokořínsku

Kamenné růže nedaleko městečka Dubá na Kokořínsku jsou přírodní zajímavost, kterou tvoří pískovcové skalní útvary s železitými krystaly. Nad Uhlířským dolem v okolí Beránkova pole je možné si takové skalní útvary prohlédnout.

Do Moravské Třebové na jeden z nejcennějších renesančních zámků ve střední Evropě

Z nádraží v České Třebové vyráží motoráček pomalou jízdou do Moravské Třebové. Vjíždíme do Hřebečska, německy Schönhengstgau, což je zaniklá jazyková enkláva rozkládající se po obou stranách historické zemské hranice Čech a Moravy. Více než Hřebečsko se používal název Svitavský jazykový ostrov. Cíl cesty - již zmíněná Moravská Třebová.

Moravská Třebová bude mít expozici ve věži

Rozšíření hlavní prohlídkové trasy čeká na návštěvníky zámku v Moravské Třebové na Svitavsku. V pátek zde bude otevřena nová expozice v zámecké věži zaměřená na působení jednoho z nejvýznamnějších moravských šlechticů své doby Ladislava Velena ze Žerotína.

Zámek v Rájci nad Svitavou se otevírá s výstavou kamélií

Základní prohlídkový okruh zámku Rájec nad Svitavou na Blanensku se v pátek mimořádně otevře pro návštěvníky. Důvodem je výstava kamélií nazvaná Kamélie a slavnosti života. Koná se po dvouleté pauze způsobené pandemií koronaviru.

Na zámku v Rájci kvete největší sbírka kamélií

Po loňské pauze vynucené pandemií koronaviru se ve středu návštěvníkům otevřely skleníky zámku Rájec nad Svitavou s kvetoucími kaméliemi. Podle kastelánky Zdeňky Kalové jde o největší sbírku těchto květin v Česku, tvoří ji asi 400 odrůd, některé keře jsou desítky let staré.

Netopýři v jeskyni Na Pomezí – oblíbený zimní úkryt netopýrů

Nejrozsáhlejší krasový systém v krystalických vápencích v ČR se nachází na Jesenicku. Návštěvníci obdivují bohatou krápníkovou výzdobu s poetickými názvy a tajuplní okřídlení tvorové zde každoročně tráví svůj zimní spánek. Jde o významné zimoviště vrápence malého a dalších až čtrnácti druhů netopýrů.

Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou

Dřevěná rozhledna stojí ve svahu nad Březovou nad Svitavou. Cimrman se při svém pobytu spřátelil se zdejším rodákem, významným českým kartografem profesorem Karlem Kořistkou, proslulým tvůrcem turistických map, a velmi se zasloužil o osvětu jeho díla.

Z rozhledny Liduška je Brno jako na dlani

Brno jako na dlani mají turisté, kteří se vypraví na nově postavenou rozhlednu U Lidušky v Bílovicích nad Svitavou v Moravském krasu. Jde o devětadvacet metrů vysokou ocelovou stavbu stojící nedaleko místa, na němž spisovatel Rudolf Těsnohlídek 22. ledna 1919 našel odloženou sedmnáctiměsíční holčičku. Dívce zachránil život a pak se o ni postaral.

Posvátná studánka svatá Anna u poutního místa Pohled

Posvátná studánka na poutním místě u svaté Anny nedaleko Pohledu na Havlíčkobrodsku je zrekonstruovaná a od listopadu 2020 zde opět vyvěrá voda. Obec Pohled si nedávno nechala zpracovat laboratorní rozbory. Voda je skutečně čistá a opět stejně tak kvalitní, jako vždy bývala.

Hrad Svojanov oslavil tříjedničkové výročí

Nekulaté, přesto magické výročí tento víkend oslavil hrad Svojanov na Svitavsku. Právě před 111 lety jej totiž od Antonína Františka Haasche zakoupilo královské věnné město Polička.

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci

Do průmyslového areálu v Brněnci se přestěhovala v roce 1944 z Krakova továrna Oskara Schindlera. Ten s sebou vzal i své židovské dělníky, které tím zachránil před smrtí v koncentračních táborech. Celkem zde pracovalo zhruba 1100 lidí, včetně několika dětí.