Okres Svitavy

Netopýři v jeskyni Na Pomezí – oblíbený zimní úkryt netopýrů

Nejrozsáhlejší krasový systém v krystalických vápencích v ČR se nachází na Jesenicku. Návštěvníci obdivují bohatou krápníkovou výzdobu s poetickými názvy a tajuplní okřídlení tvorové zde každoročně tráví svůj zimní spánek. Jde o významné zimoviště vrápence malého a dalších až čtrnácti druhů netopýrů.

Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou

Dřevěná rozhledna stojí ve svahu nad Březovou nad Svitavou. Cimrman se při svém pobytu spřátelil se zdejším rodákem, významným českým kartografem profesorem Karlem Kořistkou, proslulým tvůrcem turistických map, a velmi se zasloužil o osvětu jeho díla.

Z rozhledny Liduška je Brno jako na dlani

Brno jako na dlani mají turisté, kteří se vypraví na nově postavenou rozhlednu U Lidušky v Bílovicích nad Svitavou v Moravském krasu. Jde o devětadvacet metrů vysokou ocelovou stavbu stojící nedaleko místa, na němž spisovatel Rudolf Těsnohlídek 22. ledna 1919 našel odloženou sedmnáctiměsíční holčičku. Dívce zachránil život a pak se o ni postaral.

Lávka na Šébru na Stožeckém sedle

Lávky na Šébru slouží pěším, cyklistům i běžkařům. Zajišťuje bezpečný přechod frekventované silnice na Stožeckém sedle mezi Svorem a Jiřetínem pod Jedlovou.

Posvátná studánka svatá Anna u poutního místa Pohled

Posvátná studánka na poutním místě u svaté Anny nedaleko Pohledu na Havlíčkobrodsku je zrekonstruovaná a od listopadu 2020 zde opět vyvěrá voda. Obec Pohled si nedávno nechala zpracovat laboratorní rozbory. Voda je skutečně čistá a opět stejně tak kvalitní, jako vždy bývala.

Hrad Svojanov oslavil tříjedničkové výročí

Nekulaté, přesto magické výročí tento víkend oslavil hrad Svojanov na Svitavsku. Právě před 111 lety jej totiž od Antonína Františka Haasche zakoupilo královské věnné město Polička.

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci

Do průmyslového areálu v Brněnci se přestěhovala v roce 1944 z Krakova továrna Oskara Schindlera. Ten s sebou vzal i své židovské dělníky, které tím zachránil před smrtí v koncentračních táborech. Celkem zde pracovalo zhruba 1100 lidí, včetně několika dětí.

Sídlo Záviše z Falkenštejna, hrad Svojanov, postihla „epidemie“ zaživa zazděných

Žen i dětí zazděných převážně zaživa je na našich hradech pěkná řádka. Kosti nebožáků byly nalezeny například na Lipnici, kde nechal svou ženu Kateřinu pro nevěru zazdít Čeněk z Vartemberka, nejvyšší purkrabí Českého království.

Cyklonabíječka v Poličce

Město Polička nabízí cyklistům s elektrokoly veřejnou nabíječku. Nabíjecí stanice je pro šest kol a je umístěna naproti restauraci Plůtek.

Zahrady Svatého Vincence z Pauly ve Svitavách

Nově otevřené zahrady Svatého Vincence z Pauly vedle Langerovy vily pro relaxaci obyvatel i návštěvníků města Svitavy.

Propast Malá Macocha

Známá jeskyně Macocha má svou malou sestru, která je známá pod názvem Malá Macocha a najdete ji nedaleko Babic nad Svitavou.

Pojmannova stezka v Polné

Pojmannova stezka je okružní trasa, která vede z Polné na sever k rybníku Kukle a poté se vrací zpět do města. Měří 6,5 km a po celou dobu ji značí žlutá turistická značka. Cesta byla pojmenována po starostovi a továrníkovi Václavu Pojmannovi.

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie města Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů. Stezka seznámí zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny i se slavnou historí průmyslového Brna.

Bike resort Moravská Třebová: singletracky pod Pastýřkou

Na vrchu Pastýřka vzniká 13 km nových singletracků (jednostopých stezek pro horská kola). V prostoru volnočasového areálu Knížecí louka (pod Bránou času) přibude zároveň pumptrack o délce 255 m. Projekt bude dokončen v říjnu 2021.

Cesta Terezy Novákové

Trasa o délce 6 km připomíná milovaný kraj spisovatelky Terezy Novákové. Vychází z vlakové stanice Borová u Poličky, obchází Betlémský kopec a končí v obci Telecí.