Tipy na výlety v okrese Šumperk

Netopýři na zámku v Loučné nad Desnou

Zámek býval sídlem šlechticů, významných podnikatelů i nezvedených dětí, dnes na půdách sídlí letní kolonie vrápence malého a netopýři zimují v zámeckém podzemí. V roce 2023 byl přístup do zimoviště upraven tak, aby okřídlení zámečtí hosté mohli bezpečně proletovat bývalou ledovnou.

Zámek Velké Losiny otevřel prohlídkový okruh zaměřený na poslední majitele

Zámek Velké Losiny ve čtvrtek slavnostně otevřel nově upravenou prohlídkovou trasu, která ho představuje jako pohodlné sídlo posledních majitelů Alžběty Amálie Rakouské a jejího manžela Aloise z Liechtensteinu. Práce přišly na 480 tisíc korun a trvaly rok. Trasa je přístupná od soboty.

Naučná stezka Štolnava

Naučnou stezku připravila Mendelova univerzita Brno ve spolupráci s Obcí Velké Losiny. Stezku tvoří dřevěné panely a tabule připomínající německé obyvatele Štolnavy, jejich domy a životy. Prozkoumáte tak zaniklou osadu.

Vyhlídka Humenec

Vyhlídka se nachází na místě, odkud je působivý výhled na město, kopce Zábřežské i Hanušovické vrchoviny a Jeseníky.

Třešňová alej u Nového Malína

Na katastrálním území obce Nový Malín lemuje silnici vedoucí k osadě Krásné již historická, krásná, třešňová alej, čítající 183 exemplářů třešní starších 100 let a dalších 134 dosázených třešní v posledním desetiletí.

Šumperský orloj ve vilové čtvrti

Ve vilové čtvrti v Šumperku se na domě pana Miroslava Nečase nachází orloj, který odbíjí každou celou hodinu od osmi do šesti večer. I když se jedná o kopii pražského orloje, rozdíly však pozorný divák najde. Objeví například věrozvěsty nebo švestkovou ratolest.

Hanušovická vrchovina

Hanušovická vrchovina je sice o něco nižší než sousední pohoří Králický Sněžník a Hrubý Jeseník, ale skýtá spoustu možností propojit výlet hned s několika zajímavostmi v blízkém okolí.. Nejvyšším vrcholem je Jeřáb (1003 m n. M.).

Pramen Žerotín ve Velkých Losinách

Termální pramen Žerotín se nachází v lázeňském parku v hloubce 1000 m. Jedná se o sirný teplý pramen, přírodní slabě mineralizovanou sirnou vodu. Jeho voda je čirá, bez barvy se sirovodíkovým pachem. Využívá se ke koupelím a jsou jím napájeny termální bazény.

Nadhledna na vrchu Háječek – rozhledna Svébohov

Nadhledna Háječek u obce Svébohov je vysoká 30 metrů a z ochozu ve výšce 26,9 m nad zemí je krásný rozhled na hřbety a vrcholy Hrubého a Nízkého Jeseníku, Orlické hory a Drahanskou i Zábřežskou vrchovinu.

Rájecké údolí v přírodním parku Přebuz

Rájecké údolí zvané také Nancy, se nachází mezi Bublavou a Přebuzí v Krušných horách. Jedná se o hluboké údolí, kterým protéká Rájecký potok. Mezi zajímavosti zde patří malé skalní město na Šišáku, památný klen nebo památník k 10. výročí založení ČSR.

Synagoga Úsov

Synagoga byla postavena v roce 1784 na místě původní synagogy z počátku 17. století. Budova prošla celkovou rekonstrukcí, která byla dokončena v roce 2008. V interiéru se nachází muzejní expozice dokumentující historii židovské komunity v Úsově.

Zapomenuté pohraničí Rájeckých a Ostrovských stěn

Oblíbené a stále frekventovanější Tiské stěny obcházím v obci Tisá silničkou na asi tři kilometry vzdálený Rájec. Provoz na asfaltce minimální, z obou stran cestu lemují převážně břízy, vypadá to jako na obrazech ruského krajináře Ivana Ivanoviče Šiškina.

Vodní elektrárna Háj Třeština

V Háji, nedaleko obce Třeština, je k vidění neobvyklá technická zajímavost – fungující malá vodní elektrárna.

Zámek v Rájci nad Svitavou se otevírá s výstavou kamélií

Základní prohlídkový okruh zámku Rájec nad Svitavou na Blanensku se v pátek mimořádně otevře pro návštěvníky. Důvodem je výstava kamélií nazvaná Kamélie a slavnosti života. Koná se po dvouleté pauze způsobené pandemií koronaviru.

Na zámku v Rájci kvete největší sbírka kamélií

Po loňské pauze vynucené pandemií koronaviru se ve středu návštěvníkům otevřely skleníky zámku Rájec nad Svitavou s kvetoucími kaméliemi. Podle kastelánky Zdeňky Kalové jde o největší sbírku těchto květin v Česku, tvoří ji asi 400 odrůd, některé keře jsou desítky let staré.