Tipy na výlety v okrese Rakovník

Hradiště Dřevíč

U Kozojed na Rakovnicku se nachází hradiště Dřevíč s kostelem sv. Václava. Archeologický průzkum tohoto památkově chráněného místa odhalil vzácné nálezy.

Kaplička Jaroslava Fraňka v Nezabudicích

U Hostince U Rozvědčíka v Nezabudicích byla 12. října 2024 odhalena kaplička rozvědčíka, legionáře a bojovníka proti fašismu Jaroslava Fraňka.

Starý zámek Rynholec

Soukromý zámek Rynholec má bohatou historii, první zmínky pochází již z roku 1330.

Krakovec Jíry z Roztok, králova milce, svou noblesností předčil panovnická sídla

Jsou místa, kam se rádi vracíme. Pro mě je takovým Krakovec čili Červený zámek. Náročně opravená a udržovaná ruina nad soutokem Šípského a Krakovského potoka má uklidňující kouzlo v jakékoli době.

Branov na břehu Berounky umí pohladit na duši nejen ctitele Oty Pavla

Psalo se mu těžce, o tom svědčí přeškrtávaný strojopis s mnoha poznámkami a vsuvkami. Z jeho nitra tryskala slova, věty, aby byly vzápětí nahrazeny jinými a ty zase dalšími. Překypoval rodným jazykem, který se z něho dral proudem jako Berounka, kterou tak miloval, při povodni, aby se hned zase zklidnil jako řeka na mělčině.

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci

Do průmyslového areálu v Brněnci se přestěhovala v roce 1944 z Krakova továrna Oskara Schindlera. Ten s sebou vzal i své židovské dělníky, které tím zachránil před smrtí v koncentračních táborech. Celkem zde pracovalo zhruba 1100 lidí, včetně několika dětí.

Hamousův statek není jen obyčejná roubenka u Křivoklátu

Zatímco na královský hrad Křivoklát se valí stovky návštěvníků denně a výběrčí na parkovištích si mnou ruce, Hamousův statek ve Zbečně je trochu stranou zájmu. Přitom je to v rámci středních Čech ojedinělá ukázka, jak se dříve - a není to až zase tak dávno - žilo a bydlelo.

Na Libušíně údajně stával hrad Krokovy nejmladší dcery

„Mladá kněžna měla svůj hrad, po Libuši nazvaný, který vystavěla vedle lesa táhnoucího se ke vsi Zbečnu (obec u Smečna na Rakovnicku). Od svého však nastolení sídlila na Vyšehradě, moudře odtud vládnouc všemu lidu.“.

Markéta, dcera Otce vlasti, naslouchala na křivoklátském hradu zpěvu slavíků

Hluboké křivoklátské lesy odedávna vlastnila královská komora. Hojnost zvěře, hlavně vysoké a černé, proto byly oblíbeným lovištěm českých panovníků. Postupně si tu vystavěli několik sídel – Jivno, Zbečno, Jinčov, Nižbor. Mezi nimi vyniká oblíbený hrad českých panovníků - Křivoklát. Na skalnatém ostrohu nedaleko ústí Rakovnického potoka do Berounky stojí přes 900 let jedna z našich nejnavštěvovanějších památek.

Hrad nad soutokem dvou potoků je známý (nejen) díky pohádkovému muzikálu

Cesta ke Krakovci, hradu známému především díky pohádkovému muzikálu Ať žijí duchové, ten den připomínala kulisy z filmu Mrazík. V údolí Berounky se místy válela mlha, nakonec slunce prorazilo její závoje a nad Křivoklátem se rozlila azurová obloha.

Vodní nádrž Klíčava na Křivoklátsku

Přehrada Klíčava je umístěna na potoce Klíčava pod soutokem s Lánským potokem asi 3 km nad obcí Zbečno. Vodárenská nádrž byla vybudována v letech 1949 až 1955, zejména pro zásobování Kladna a okolí pitnou vodou, z úpravny blízko pod přehradou.

Spadaným listím ke zřícenině Jenčova, nejmenšího tuzemského hradu

Křivoklátské lesy byly oblíbeným loveckým revírem zejména Přemyslovců. Lovy byly jednak zábavou, jednak i příležitostí k setkání s důležitými lidmi – a samozřejmě také přinášely výživné maso. Okolí Berounky bylo jako stvořené pro zakládání šlechtických sídel – vznikl Křivoklát, Jivno, Hlavačov, Týřov, Nižbor, Zbiroh, Žebrák s Točníkem... A také Jenčov.

Národní geopark zve do pravěku

Ojedinělé území Barrandienu se stalo národním geoparkem. Ten zahrnuje oblast kolem Prahy, Berounsko, Brdy, část Rakovnicka a Plzeňska.

Hradem Krakovec provází žena z věznice

Průvodkyní na hradě Krakovci na Rakovnicku je drobná černovláska Eva. Když ji sledují oči třeba skupiny dětských návštěvníků, kterým vypráví o tom, jaké se tu točily pohádky, nikoho ani na vteřinu nenapadne, že je to žena odsouzená za podvody, která si právě odpykává trest vězení.

Památná alej u Rakovnického potoka

Alej u Rakovnického potoka tvoří 540 stromů a s délkou 3,7 km je nejdelší alejí památných stromů v České republice. Vysázená byla začátkem 20. století za účelem zpevnění břehů potoka a ochraně před ničivými povodněmi.