Hory v okrese Příbram

Unikátní Choustník. Hrad dvou pánů neměl v českých zemích obdoby

Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.

Přírodní park Kákov – Plánický hřeben

Přírodní parky Kákov – Plánický hřeben tvoří vrcholová část Plánické vrchoviny, která tvoří mezi Šumavou, Brdy a Blatenským pohořím jakousi migrační křižovatku. Při troše štěstí zde můžete narazit na stopy rysa ostrovida nebo se vám ukáže vzácný čáp černý.

Naučná stezka Kozí hory: Nový Knín - Libčice

Trasa stezky s osmi zastávkami je zaměřená na pozůstatky těžby zlata v okolí Nového Knína a obce Libčice. Od Kozích hor vede stezka převážně lesním terénem.

Zaniklá osada Königsmühle v Krušných horách

Königsmühle, Königův mlýn nebo také Králův mlýn je zaniklá osada nedaleko Háje u Loučné v Krušných horách. V osadě stávalo šest domů, dnes po domech zbyly jen ruiny obklopené krásnou přírodou horského údolí. V osadě žila padesátka lidí, kteří museli po roce 1945 odejít.

Tucet kilometrů divoké krásy šumavské řeky Vydry

Kdo zná tuhle mimořádnou řeku, tomu připadne popis fádní, vidí ji svýma očima. Neznalce ale určitě přitáhne, na dvanácti kilometrech najde čistou přírodu a bude se sem znovu vracet. Řeč je o kaňonu Vydry od Antýglu po Čenkovu Pilu. Celé Povydří je pastva pro oko, jen bohužel někdy už přelidněné.

Přírodní rezervace Horská louka u Háje

Přírodní rezervace Horská louka u Háje se rozprostírá v údolí potoka Černá voda nedaleko Klínovce v Krušných horách.

Vrchol Praha v Brdech

Vrchol Praha je se svými necelými 863 metrů druhým nejvyšším vrchem v Brdech. Leží necelé 2 km severozápadně od obce Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem. Na vrcholu hory stojí vysoká věž, na které je umístěn meteorologický radar, televizní vysílač, převaděč a další zařízení.

Vrch Klobouček v Brdech

Brdský vrch Klobouček (704 m) tvoří východní výspu nejvyšší brdské hory Toku (865 m). Od západu tvoří kopec nepříliš výrazné návrší, k východu však spadá prudkým srázem do údolí. Na svazích Kloboučku se nachází slepencové skalní stěny vysoké až 15 metrů.

Zaniklý hrádek Hengst v Brdech

Severně od nejvyšší hory Jižních Brd Třemšína (827 m) se táhne zdaleka viditelný hřeben. Ten je po 2,5 kilometrech zakončen vrcholem Hengst - též Kobylí hlav,) se zbytky stejnojmenného hrádku.

Točírna - keramická dílna v Příbrami pod Svatou Horou

Malá keramická dílna, na úpatí Svaté hory, která vznikla díky nadšení a uchvácení kouzelným světem keramiky, nabízí klidné a rodinné prostředí pro vaši realizaci.

Na Kotli se vytočíte, v dobřívském hamru poučíte. Rokycansko láká

Je to, jako byste šplhali po obří vývrtce. Spirálovitě stále vzhůru, kovový rošt vás vynáší nad koruny stromů, místo špuntu jste najednou na vyhlídkové plošině. Vývrtka se jmenuje Kotel a je rozhlednou, ze které popatříte nejen Rokycany, nad nimiž ji vystavěli, ale také Brdy, kus Šumavy, Přimdu.

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Na vrchu Kotel u Rokycan (575 m. N. M.) se v květnu 2014 otevře nová rozhledna. Z výsky 28 metrů spatříte Šumavu, Brdy i hrad Radyni.

Na zámek Dobříš se návštěvníci mohou vydat i v zimě. Otevřeno je tu každý den

Plánovali jste v lednu vyjet na hory, radovat se ze zimních radovánek, a zatím nemůžete uskutečnit ani jedno, neboť počasí odpovídá spíše tomu jarnímu? Nevadí. Také výlety můžete totiž realizovat v jarním či podzimním stylu. Nabízí se například návštěva zámku Dobříš, který je turistům otevřen denně.

Pražské Ďáblice možná mají název od kněžek pohanské bohyně Lady

Teorie trochu krkolomná, ale jiné vysvětlení jména pražských Ďáblic jsem zatím nenašel. Z buližníkových skal vrchu Ládví, od ďáblické hvězdárny, je výhled na velkou část české kotliny. Oba Bezdězy, Středohoří, Krušné hory, přes Petřín i na Brdy.

Okres Příbram