Okres Příbram

Zámek Dobříš láká do francouzského parku

Obnovený rozsáhlý park s buxusy či fontánami, interaktivní výstavy o lese, ale také výstavu legendárního Krtečka od Zdeňka Milera a zrekonstruovanou oranžerii nabízí zámek Dobříš na Příbramsku. Rokoková památka z 18.  století je pro návštěvníky přístupná od středy do neděle, o letních prázdninách to bude denně kromě pondělí.

Nebušické Oko – multifunkční vyhlídka

Pohleď, oko! Čím je? Dobrodruhu rozhlednou, malému průzkumníku houpačkou, fotografu rámem v krajině… Místu, kde se nad Nebušicemi potkají dvě polní cesty lemované stromořadími, vtiskli svým návrhem studenti Fakulty architektury ČVUT pod vedením svých pedagogů jedinečnou atmosféru.

Zámek Milešov

Renesančně-barokní zámek v Milešově nedaleko Velemína slouží jako domov důchodců. Na skále jej postavili po roce 1603 Kaplířové, v letech 1662–1676 přistavěli čtyřkřídlý barokní zámek s nádvorní arkádou. Výzdoba interiérů vrcholně barokní.

Hrušeň hnilička v Drásově

Na území obce Drásov-Skalka u Příbrami roste hrušeň hnilička, která zde byla vysazena před 300 lety. Strom s obvodem kmene 390 cm stojí jen dvacet metrů od šachty uranového dolu. Těžba v něm byla ukončena okolo roku 1964.

Oranžérie na zámku Dobříš

Budova Oranžérie je součástí Francouzského parku. Jedná se o bývalý zámecký skleník, který prošel obrovskou revitalizací a v současné době v něm najdete interaktivní výstavy pro celou rodinu. Nachází se zde i Galerie Zdeňka a Emilie Milerových, na kterou navazuje expozice zámeckého zahradnictví.

Rozhledna Korunka na kopci Červená hlína v Brdech

Stavba 30 metrů vysoké rozhledny tvaru rotačního hyperboloidu s nakloněnou osou, která působí padajícím dojmem, začala v roce 2019 a byla dokončena v květnu 2022. K vrcholu, odkud se otevírá krásný výhled, vede 118 schodů.

Brdský Olymp nabízí skvostnou vyhlídku do hlubokých lesů

Brdská vrchovina, členité území s nejvyšším vrcholem centrálních Čech, se táhne od Prahy, zvedá se kousek za Zbraslaví, a táhne se dlouhým pásem až k obci Čížkov ležící na Plzeňsku.

Přírodní park Kákov – Plánický hřeben

Přírodní parky Kákov – Plánický hřeben tvoří vrcholová část Plánické vrchoviny, která tvoří mezi Šumavou, Brdy a Blatenským pohořím jakousi migrační křižovatku. Při troše štěstí zde můžete narazit na stopy rysa ostrovida nebo se vám ukáže vzácný čáp černý.

Orlov a Kozičín – výchozí bod pro poznávání Brd

Pro turisty i cyklisty jsou ideálními body k začátkům výletů po Brdech.

Johanka, manželka husitského krále Jiřího z Poděbrad, byla i úspěšnou válečnicí

Město Rožmitál pod Třemšínem máme většinou spojené se jménem Jakuba Jana Ryby, velkého vzdělance, kantora a muzikuse, jehož dílo Česká mše vánoční je tradicionálem v čase adventním. Méně známá je česká šlechtična, pozdější královna Johana z Rožmitálu, která se tu zřejmě narodila.

Podbrdský labyrint – zážitkové turistické putování křížem krážem krajinou podhůří Brd

Podbrdský labyrint spojuje dvacet malebných, zajímavých, méně známých míst libovolnými cestami, tedy labyrintem. Na každém zastavení je třeba použít Vandrovní knížku, kterou lze získat v infocentru ve Spáleném Poříčí.

Naučná stezka Tok v chráněné krajinné oblasti Brdy

Naučná stezka Tok měří téměř osm kilometrů a seznamuje zájemce z řad pěších turistů s nehostinnými životními podmínkami na svahu nejvyššího středočeského vrchu Tok (865 m n. M).

Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků

Atraktivním okolím Padrťských rybníků v Chráněné krajinné oblasti Brdy vás provede naučná stezka. Na 13 kilometrech vám ukáže jedno z nejkrásnějších bezlesí v Brdech, popíše zaniklé brdské obce i jedinečnou přírodu.

Brdy na běžkách – výlet na brdskou osmistovku

Skvělý výlet pohořím Brdy kolem Chynínských buků v Plzeňském kraji si užijete na trase Chynín – U Trojice – Fajmanovy skály a Klenky – Na Jezárkách – Na Bůrku – Nad Maráskem – Na Bůrku – Moricka (u posedu) – Chynín.

Brdy na běžkách – z Míšova na Bůrku

Slušný běžkařský výlet můžete zažít v části Brd, která náleží k Plzeňskému kraji na trase Míšov – U Dívčí studánky – Nad Maráskem – Na Bůrku – Chynín – Getsemanka – Míšov.