Okres Příbram

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Třemošná (779 m.n.m.) je jeden z nejvíc nápadných vrcholů středních Brd. Leží asi 5 km západně od centra Příbrami a představuje výraznou krajinnou dominantu Příbramska. Nad okolní terén vystupuje jako protáhlý hřbet se strmými bočními svahy, který se od severovýchodu jeví jako špičatá homole.

Vrchol Tok - nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny a Středočeského kraje leží vzdušnou čarou 8,4 km severozápadně od Příbrami v Třemošenské vrchovině. Ačkoli je Tok (865 m) nejvyšším středočeským vrcholem, nejedná se o příliš výraznou horu.

Rozhledna Orlov – vyhlídka na Příbram i Svatou Horu

Spíše vyhlídka než rozhledna Orlov se nachází nad městem Příbram nedaleko vrchu Třemošná. Vzhledem ke svému umístění v nadmořské výšce 653 metrů nad mořem ve výseku mezi lesy, který Orlov vytváří, poskytuje velmi příjemný výhled východním směrem.

Vodní nádrž Pilská v Brdech

Pilská nádrž, původně byla pojmenována po arcivévodkyni Sofii, manželce arcivévody Františka Karla Sofiin rybník, byla postavena v roce 1853 pro napájení důlních a hutních provozů v okolí Příbrami. Leží v bývalém vojenském prostoru Brdy, nedaleko obce Bohutín a dnes zásobuje Příbram pitnou vodou.

Z temných brdských lesů ční lovecký zámeček s pestrou minulostí

Již třetí měsíc mohou milovníci přírody a vojenské historie navštěvovat Chráněnou krajinnou oblast Brdy, kdysi zakázaný vojenský prostor. Podívali jsme se do její západní části na Rokycansku, kde nám dělala společnost divoká řeka Klabava a tisíce smrků.

Viklan Vindiš u Krásné Hory

Rozložitý viklan Vindiš se nachází v lokalitě zvané Vindiš nebo také Ve Vindiši zhruba 1 km severozápadně od města Krásná Hora nad Vltavou, v okrese Příbram. Místo je situováno nad údolím potoka Pivoňka, jižně od vrcholu Na Krámcích (449 m n. M.), a lze se sem dosat po žluté turistické značce.

Nový Knín: město kontrastů, mlýnů, králů a knížat i Nerudovy lásky

Městečko Nový Knín, jehož historické centrum je městskou památkovou zónou, je ideálním výchozím místem pro putování po mlýnech na Kocábě. Některý je zaniklý, jiný vzorně upravený, další romantická zřícenina a jiný takřka na spadnutí. Podobně je to i s některými domy v obci.

Obora jelence běloocasého na zámku Dobříš

Rodina Colloredo-Mansfeld ráda cestovala a ze severní Ameriky si koncem 19. století přivezla exemplář jelence běloocasého. Jako připomínku této události, se jelenec běloocasý chová ve francouzském parku na zámku Dobříš dodnes.

Čapkova Strž má své kouzlo i v bezsněžné zimě, přístupná je celoročně

Místo, kde Karel Čapek přijímal známé osobnosti a kde napsal Válku s mloky nebo Bílou nemoc, se díky iniciativě jeho ženy Olgy Scheinpflugové stalo roku 1963 památníkem tohoto literárního velikána. Nachází se v klidné lokalitě nad rybníkem Strž v obci Stará Huť, kde Čapek prožil poslední roky života.

CHKO Brdy už chystá nové trasy pro cyklisty i pěší - a nejen to

Řadu nejasností a s nimi spojených otázek týkajících se nově otevřené CHKO Brdy mají turisté a návštěvníci zmíněné lokality. Přinášíme proto některé užitečné nápovědy.

Ze Spáleného Poříčí až na sopku Kokšín

Trasa čtyřkilometrové vycházky kopíruje částečně trasu NS Hvížďalka a zavede vás údolím říčky Bradavy na vrch Kokšín, první vrchol jihozápadních Brd.

Klášter Teslíny - tajemné místo Brd

Poblíž nejvýše položené brdské vesnice Teslíny se v lesích nacházel klášter benediktinského probošství s kostelem sv. Jana Křtitele. Doba jeho založení není známa, ale první písemná zmínka pochází z r. 1353. Již v následujícím století, 8. února 1421, bylo probošství zničeno husitskými vojsky.

Čerstvě zpřístupněné Brdy: Ticho, jinovatka a varovné cedule

Úderem silvestrovské půlnoci vznikla v České republice 26. chráněná krajinná oblast – Brdy. Zanikl tak vojenský újezd a milovníci přírody a hlubokých hvozdů se radují. Několik hodin po otevření pomyslné brány Brd jsme do oblasti nahlédli. Munici jsme nenašli, varování ale ano.

Malá brdská výprava k zámečku Tři trubky a k Padrťským rybníkům

Druhý den po oficiálním otevření dřívějšího Vojenského újezdu Jince jsme svůj turistický výlet nasměrovali právě sem. Vydali jsme se ovšem na místa, která již byla delší dobu o víkendech přístupná turistům - cílem se nám stal lovecký zámeček Tři trubky a poté Padrťské rybníky.

Padrťské rybníky, dosud málo objevená krása Brd

Vojenský újezd Brdy, dříve Jince, skrýval i přes částečnou devastaci armádou jednu z nejzachovalejších částí krajiny nejen středních Čech. Nyní se chystá po odchodu vojska částečné uvolnění, byť s režimem chráněné oblasti, ale jak se jednou podá ruka…