Tipy na výlety v okrese Praha-východ

Zámecký park Měšice

Zámecký park Měšice se nachází jižně za zámeckou budovou. Park upravený krajinářským stylem je kulturní památkou ČR. Objevíte zde rozmanité architektonické doplňky, broukoviště, i ha-ha příkop.

Zámecká bažantnice v Měšicích

Zámecké bažantnice (Malá a Velká bažantnice) jsou součástí areálu Zámek Měšice u Prahy.

Bývalá cukrovarská vlečka Líbeznice – Mratín

Objevte vesnice, které byly v 19. století známé výrobou cukru. Cukrovar v Líbeznicích patřil v polovině 19. století k jedněm z největších na našem území.

Mlecí kameny u Černých Voděrad

Mlecí kameny či kamenné válce se nachází nedaleko obce Černé Voděrady v Haberském údolí. Jedná se o 27 žulových válců o průměru 90-120 cm a vysokých asi 50 cm. Jde o jediné podobné naleziště v České republice a významnou technickou památku.

Morušovník v Hlavenci

Morušovník roste ve středu obce Hlavenec naproti kaple Nanebevzetí Panny Marie. Díky své výjimečnosti patří tento strom mezi chráněné památné stromy České republiky.

Novogotický evangelický kostel ve Škvorci

Novogotický evangelický kostel stojí ve Škvorci nad bývalým pivovarem.

Barokní špýchar ve Škvorci

V městysu Škvorec se za kostelem sv. Anny dochoval barokní špýchar postavený po roce 1771.

Kostel sv. Anny ve Škvorci

Za Novým zámkem v městysu Škvorec stojí pozdně barokní kostel sv. Anny z let 1759-1767. Na místě původního rozbořeného kostela ho nechala vybudovat tehdejší majitelka panství Marie Terezie – vévodkyně Savojská, kněžna z Lichtenštejna.

Rozhledna Stožár Libové Libčice

Stožár Libové Libčice je design-and-build projekt studentů fakulty architektury při ČVUT ve spolupráci se společností Skanska Reality a.s. Díky Stožáru si kolemjdoucí užijí netradiční výhled na Větrušickou rokli a její okolí.

Alej u mlýnského náhonu v Čelákovicích

V Čelákovicíh se nachází Lipová alej u mlýnského náhonu, která se stala krajskou vítězkou v anketě Alej roku 2022.

Přírodní památka Klepec

Přírodní památka Klepec se rozkládá na temeni vrchu Klepec (358 m n. M.) ležícího mezi městy Úvaly a Český Brod. Osamělé balvany naleznete na dvou blízkých lokalitách: Klepec I. A Klepec II. Největší ze žulových kolosů je Slouha, kterému lidé říkají Baba a Ovčák nebo Pastýř.

Zámek Mirošovice

První zmínky o Mirošovicích pochází z počátku 13. století, kdy byla obec majetkem kláštera v Oseku. V průběhu následujícího století zde již vzniklo panské sídlo, tvrz rytířů Mirošovských.

Záchranná stanice Huslík

Posláním záchranné stanice Huslík je podpora druhové rozmanitosti živočichů v krajině a lidských sídlech ve východní části Středočeského kraje (Nymburk, Kolín, Český Brod, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště) a části Královéhradeckého kraje (Jičín).

Panenské Břežany mají temnou minulost. Nadchnou ale i památkami

Panenské Břežany budou asi navždy spjaty se dvěma jmény, a to s nacistickými zločinci Karlem Hermannem Frankem a Reinhardem Heydrichem. Nelze však opomenout i další významná jména, jako například umělce Jana Blažeje Santiniho-Aichela, jenž navrhl místní zámeckou kapli svaté Anny. Panenské Břežany připomínají svou historií temné časy. Nalezneme tu však mnohem více, kvůli čemu stojí za to právě jejich okolí lépe prozkoumat.

O ladovské zimě si Hrusice zatím nechávají zdát, za návštěvu však stojí

Hrusice jsou rodištěm jednoho z našich největších umělců, Josefa Lady. Do srdcí a pamětí se zapsal nejenom dětem, ale i dospělým, především jako autor příběhů o kocourovi Mikešovi. Jeho nejznámějšími motivy jsou právě rodná ves, hrad Zlenice nebo i hospodské rvačky. Ladův odkaz je stále přítomný, obzvláště v adventním čase a v duchu blížících se Vánoc.