Hrady a zámky v okrese Prachatice

Zámek Kratochvíle sálá renesancí na každém kroku

Zhruba dva kilometry za Netolicemi, jen kousek od silnice na Prachatice, se ukrývá renesanční klenot, který rozhodně stojí za návštěvu při toulkách jihem vlasti. Dýchá z něj atmosféra vil slunné Itálie, voní bylinkami ze zahrady a přenese návštěvníka do časů posledních Rožmberků.

Časy spletitých hříšných lásek na zámku Dubu dnes vystřídala pracovitost a noblesa

Nevelký zámek Dub ve stejnojmenné obci po dvě desítky let vlastní a opravují současní majitelé, baronka Jana-Marie di Battaglia s manželem Jaroslavem di Battaglia. Výsledky jejich usilovné práce, kdy nedávnému zemědělskému učilišti opět vracejí lesk a eleganci, je možno vidět na vlastní oči.

Zámek Vlachovo Březí

Raně barokní dvoupatrový zámek pochází ze 17. století byl postavený na místě původní tvrze. Dnes není zámek nijak využíván a je veřejnosti nepřístupný.

Zbytky vodního hradu v Malovicích

Opevněný vodní hrad Malovců stával v Malých Malovicích, dnešních Malovičkách v prostoru, který vybíhá jako poloostrov do rybníka.

Žižkův dub v Podhradí

Dub je nazýván Žižkův na základě dvou výprav husitů, které dobývaly hrad Lichnice. Žádné z výprav se však sám Žižka neúčastnil. Dub údajně stál u původní brány hradu, kde jej při stavbě sídla okolo roku 1250 vysadili.

Zřícenina hradu Kunžvart

Hrad na východním úbočí hory Strážný (1115 m) na dálku soupeří s Kašperkem – titul nejvýše položeného královského sídla v Čechách by si možná zasloužil právě on.

Zříceninu Osule, též Vitějovice zvanou, dnes již neskrývá neprostupné houští

Zbytky hradu ze sklonku časů vlády Přemyslovců se nacházejí na nevysokém vrchu nad obcí Vitějovice, podle níž má právě Osule i alternativní jméno. V roce 2012 díky aktivitě místních došlo k vyčištění části prostor bývalého hradu a tak je dobře k vidění nejen půdorys hradu.

Přemyslovský hrad nad Netolicemi zmiňovala již Kosmova kronika

Jedno z nejstarších měst jihu vlasti se kromě památek, tvořících městskou památkovou zónu, může pochlubit i novodobě rekonstruovaným dřevěným hradištěm ranně středověkého typu, budovaným od roku 2004 dobovými technikami s ověřováním původních technologií, materiálů a nástrojů.

Zřícenina hradu a kaple střeží místa pohanských rituálů u Strážného

Na dávné obchodní stezce mezi Pasovem a Vimperkem byl k ochraně před lapky vystavěn za dob Jana Lucemburského nevelký hrad, z nějž přes nepřízeň osudu ještě velká část věže se do dnešních dochovala. A stejně jako kaple, kterou turisté cestou míjejí, vystavěn byl na místech s mnohem dávnější historií.

Umělá stoka Krčínka - unikátní technická památka jihu Čech

V Netolické oboře u zámku Kratochvíle se nachází téměř zapomenutá technická památka, umělá stoka Krčínka. Stoka, která je dlouhá asi 8 km, sloužila k vodnímu pohonu různých pohyblivých atrakcí, strojů a obrazů v zámecké zahradě.

Ve Strážném si stavějí repliku svého hradu Kunžvartu

Bývalý hraniční přechod Strážný vnímáme většinou nabídkou asijských trhovců a jeho okolí postáváním domácích i nedomácích dívek z blízkých „penzionů“. Někdejší veledůležitou osadu Kunžvart přejmenovali koncem 50. let na Strážný, to už byla v zakázaném pásmu a z velké části zdemolována armádou.

Za strážci a skvosty šumavské Zlaté stezky

Pro následující výpravu do podhůří i nitra šumavských hvozdů jsme vybrali tři cíle: Prachatice, vrch Libín a hrad Kunžvart. Šumavských strážců a zejména skvostů však najdete na staré kupecké stezce, která později dostala název Zlatá, mnohem více.

Městys Strážný s kaplí Panny Marie Pomocné

Obec Strážný vznikla v 17. století pod stejnojmenným vrchem (dříve se jmenovala Kunžvart). V blízkosti procházela Zlatá stezka, k její ochraně byl koncem 13. století postaven hrad. Nad městysem se tyčí na Kamenném vrchu kaple Panny Marie Pomocné z roku 1834.

Zámek Vimperk - muzeum knihtisku, skla a šumavské přírody

Muzeum na zámku ve Vimperku vystavuje sbírky z historie města, knihtisku a sklářství, jež tento region proslavilo. Budova slouží také jako sídlo Správy NP Šumava, proto zde nechybí expozice o šumavské přírodě.

Petr Vok by se asi divil, jakým klenotem zůstal hrad Helfenburk

Když v roce 1593 poslední Rožmberk Petr Vok prodával Prachaticím hrad Helfenburk, vypadalo to, že dva významné historické záznamy právě píší své poslední kapitoly. Zatímco rod Rožmberků skutečně dospěl do cíle, hrad i 419 let poté žije – a nejen to.