Tipy na výlety v okrese Plzeň-město

Nádraží Plzeň-Jižní Předměstí

Druhé nejfrekventovanější nádraží v Plzni je to na Jižním Předměstí. Novorenesanční budova začala na podzim 2024 procházet rekonstrukcí.

Akva tera v Plzni

Expozice Akva tera vznikla jako pobočka plzeňské zoologické zahrady již počátkem 60. let 20. století. Najdete ji v centru města.

Sousoší Spejbl a Hurvínek na náměstí v Plzni

Plzeň má další sousoší oblíbené dvojice Spejbla a Hurvínka. Najdete je na lavičce na náměstí Republiky.

Zámek Luhov u Plzně

Zámek Luhov je dominantou stejnojmenné obce na severním Plzeňsku v blízkosti přehrady Hracholusky. Památkově chráněný zámek ještě v devadesátých letech připomínal spíše ruinu. Po dlouhé rekonstrukci, která mu znovu vdechla život, se zámek Luhov v roce 2006 otevřel veřejnosti.

Hradiště Bukovec – Holý vrch

V městské části Bukovec na východním okraji Plzně se nachází jedno z nejstarších slovanských hradišť v západních Čechách.

Mohylové pohřebiště Dýšina

Ve vzrostlém smíšeném lese nad ohybem říčky Klabava na Plzeňsku se nachází rozsáhlé a dobře zachovalé pravěké mohylové pohřebiště. Na katastrálním území obcí Dýšina, Chrást u Plzně a Smědčice bylo původně kolem 125 mohyl.

Řeka Úhlava

Řeka Úhlava pramení na západním svahu Pancíře ve výšce 1110 m n. M. Od svého pramene teče na severozápad, za Nýrskem se její tok stáčí na severovýchod. Ústí do řeky Radbuzy v Plzni. Je 108 km dlouhá a odvodňuje území o celkové rozloze 919 km². Před Nýrskem byla v roce 1969 dokončena Nýrská přehrada.

Štruncovy sady v Plzni

Přímo v centru města, na soutoku řek Mže a Radbuzy, se nachází relaxační zóna a sport-park Štruncovy sady. V některé dny tu bývá pěkně rušno, stojí tu totiž městský fotbalový stadion, na kterém hraje místní FC Viktoria Plzeň.

Pravoslavný chrám sv. Anny v Plzni

Kostel a klášter byl postaven plzeňským architektem Jakubem Augustonem mladším, který žil v letech 1670 až 1735.

Náplavka na Radbuze v Plzni

V roce 2019 se v Plzni otevřela nová náplavka na řece Radbuze. Každoročně ožívá bohatým kulturním programem.

Městská památková rezervace Plzeň

Plzeňské historické jádro bylo prohlášeno nařízením vlády městskou památkovou rezervací dne 19. dubna 1989. Plzeň se tak dostala do výsostného klubu nejvýznamnějších měst České republiky. MPR vymezuje linie bývalých hradeb, jež v 2. polovině 19. století ustoupily zeleni městských sadů.

Lesovna Zábělá v Plzni

Lesovna Zábělá se nachází v plzeňském Bukovci, v roce 2023 probíhá její rekonstrukce. Má sloužit jako hájovna, služební byt a zázemí pro vzdělávání veřejnosti. Budova je památkově chráněna.

Sjíždění Berounky v kostce: Vodácké trasy a další tipy

Léto vybízí ke strávení horkých dní u bazénu nebo jezera, mnoho Čechů ale vyráží také na vodu užít si s rodinou či přáteli sjíždění některé z našich řek. Jednou z nich je i Berounka tekoucí mezi Plzní a Prahou. Poradíme, jakou trasu si zvolit, na jaké jezy si dát pozor, a nabídneme tipy, v jakých kempech se ubytovat.

Vyhlídka na řeku Radbuzu v Plzni

Na jaře 2023 se otevřela nová vyhlídka na Radbuzu v Plzni – Slovanech. Vznikla na pilíři mostu, který nikdy nebyl dokončen.

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze

Dne 14. 7. 1862 se na západním okraji Prahy, tehdy ještě samostatné obce Smíchov, otevřelo nádraží České západní dráhy, které zde v pozměněné podobě funguje dodnes. Vlaky odtud jedou například do Plzně, Písku, Mariánských Lázní, Č. Budějovic, Chebu nebo Mnichova. Začíná zde také Pražský Semmering.

Okres Plzeň-město