Okres Pardubice

Příroda na pardubických zámeckých Valech je rozmanitá

Přes 200 druhů rostlin, více než 70 druhů obratlovců a několik tisíc bezobratlých druhů živočichů lze potkat na valech pardubického zámku. Jen je potřeba se pozorně dívat. Přírodovědci Východočeského muzea v Pardubicích navíc přišli s užitečnou pomůckou. Vydali publikaci, vlastně příručku Příroda v opevnění.

Zlatá mládež mocných Pernštejnů dostala přebohaté Pardubice do kolen a málem do zapomnění

Opakuje se to stále dokola. Někdo něco vybuduje, snaží se o rozšíření majetku a za další dvě generace je vše v troskách. I když jsou čestné výjimky, v případě jednoho z nejmocnějších rodů, Pernštejnů, se jedná o příklad přímo učebnicový.

Kaple kacířů na zámku v Cholticích

Dvoukřídlou budovu s výraznou fasádou a zasklenými arkádami v přízemí podtrhuje vyčnívající polygonální zámecká kaple zasvěcená svatému Romediovi, která je nejdůležitější částí choltického zámku. Je původní, na rozdíl od dalšího svozového inventáře.

Discgolfové hřiště Rokytno

Discgolfové hřiště s 9 jamkami se nachází na udržovaném pozemku, v Rokytně u rybníku. Variace jamek a hodu, lesní i otevřené fairwaye.

Partyzánský památník Na Jedli u Dalečína

Nad malebnou vískou Veselí u Dalečína se nachází trojice mohutných železobetonových kvádrů s motivy pěticípé hvězdy, pušky a samopalu. Jde o pomník partyzánů z oddílu Dr. M. Tyrše.

Hřbitovní kaple v Neratově

Kaplička je nejstaší památkou, která se vztahuje k počátkům poutnického ruchu v Neratově. Jde vlastně o presbytář (kněžiště) původního kostela, který kdysi dávno v Neratově stával.

Vodní naučná stezka ve Veselí

Naučná vodní stezka kolem Veselského rybníka ukazuje, jak je voda v krajině důležitá.

Kostel svatého Václava v Dolním Čepí

Unikátní kostel svatého Václava v malé vesničce je vystavěn ještě v čistě románském slohu, s hranolovým kněžištěm, ukončeným půlkruhovou apsidou.

Třešňový sad na Červeňáku v Pardubicích

Třešňový sad v přírodní lokalitě Červeňák v Pardubicích prošel proměnou. Z lokality byly odstraněny náletové dřeviny, okolí bylo upraveno a ošetření se dočkaly i zdejší staré třešňové stromy.

Obora Vysoké Chvojno

Obora (zoo koutek) ve Vysokém Chvojně se rozkládá na ploše 6 hektarů. Vznikla v letech 2008-2009. Spatříte zde zástupce spárkaté zvěře z okolí Holic jako například jeleny, srnky, muflony nebo daňky.

Po stopách golema, ochránce pražských Židů

Golemovu podobu máme nejvíce spjatou z filmů Císařův pekař a Pekařův císař, kde byl jeho autorem sochař Jaroslav Horejc. Pro nejmenší celý příběh golema hezky ztvárnila Lucie Seifertová v knize Tajemný Golem. Vydejme se po stopách jedné z nejznámějších pražských pověstí ve snaze zjistit, kde by mohly být pozůstatky této mytické bytosti uschovány.

Tajuplná Stínadla Jaroslava Foglara ožila na pražské výstavě

Sedmnáctého prosince 1938 se objevil v populárním časopise Mladý hlasatel obrázkový seriál o klubu Rychlých šípů. Jeho autor, legendární Jaroslav Foglar (1907-1999), netušil, jaký fenomén vypouští do světa mladých. Brzy se v příbězích objevila Stínadla - městská čtvrť skutečná, nebo vymyšlená?

Rytířské sály pardubického zámku jsou opět přístupné

Po dvou letech rekonstrukce jsou rytířské sály pardubického zámku znovu přístupné veřejnosti. V úterý tam začaly prohlídky. Jak řekl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek, na stěnách lidé uvidí unikátní renesanční malby, které svým rozsahem a dochováním nemají ve střední Evropě obdobu.

Pomník Aloise Jiráska na Jiráskově náměstí

Bronzový pomník Aloise Jiráska vytvořil v roce 1960 Karel Pokorný k 50. výročí jeho úmrtí. Spisovatel je zobrazen jako sedící bronzová postava s perem v pravé ruce, podstavec navrhl Jaroslav Fragner.

Zámecký pivovar v Semíně

Minipivovar, restaurace, čokoládovna, ubytování, ale také expozice sladovnictví a důležitá připomínka architekta Josefa Gočára, který se v Semíně narodil. Tak bude do roku 2024 vypadat historická usedlost u zámku v Semíně.