Tipy na výlety v okrese Opava

Na Liberecku se rozrůstá dvůr z 12. století

Obranné věže, velmožův palác, sídlo kněze, několik robustních chýší, stáje i čeledinec. Na vrchu u osady Vítkov nedaleko Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní dvůr, který je novodobou rekonstrukcí sídla z doby přemyslovských knížat mezi polovinou 12. a 13. století.

Nadšenci vybudovali na Opavsku válečné muzeum

Vojenské muzeum, které může směle konkurovat i zavedeným muzejním institucím, vybudovala skupina nadšenců a milovníků historie v malé pohraniční obci Chuchelná na Opavsku. Po několika měsících restriktivních opatření se muzeum mohlo poprvé otevřít o minulém víkendu - zpřístupněno bude po celé léto vždy o sobotách a nedělích.

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově na Opavsku je od roku 2019 prohlášen kulturní památkou. Náhrobek je symbolem boje za svobodu a pochází z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

Lev u vysílače v Ostravě – Hošťálkovicích

Dominantou Hlučínské pahorkatiny, dobře viditelnou z řady míst, je červenomodrobílý televizní vysílač v Ostravě-Hošťálkovicích. Málokdo ale ví, že jeho areál zdobí socha dvouocasého lva pocházející z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

Naučná stezka Cesta kolem vody

Kde pramení řeka Opava? Co v ní žije a roste? Proč se lidé vydávali výše do hor právě podél říček a potoků? Za odpověďmi se vydejte do Vrbna pod Pradědem. Právě zde totiž začíná interaktivní naučná stezka Cesta kolem vody. Zavede vás do Karlovic, kde končí ve Vzdělávacím centru VÍCE Ve mlýně.

Na Vítkově Hrádku konečně teče voda

Na Vítkově Hrádku, který je nejvýše položenou hradní zříceninou v České republice, už teče voda. Dosud ji sem správci hradu museli denně vozit v barelech. Do konce roku by tu mělo vzniknout i chybějící sociální zázemí.

Vinice v parku na Vítkově

Nová vinice připomíná využívání jižních strání Vítkova pro pěstování vinné révy, doložené od doby Karla IV. Je zde necelých 700 hlav vinné révy, přičemž byly nasazeny 3 odrůdy, takže tam bude bílá, červená i modrá.

Stříbrný důl na Slepetné. Pěšky i na kole k technickému unikátu

Hradec nad Moravicí není jen nádherný zámek. V blízkosti se nachází jeden technický unikát - stříbrné doly na Slepetné. Vydejte se pěšky nebo na kole podzimní krajinou a nahlédněte do historie dobývání stříbra na Vítkovské vrchovině.

Stříbrný důl na Slepetné. Pěšky i na kole k technickému unikátu

Hradec nad Moravicí není jen nádherný zámek. V blízkosti se nachází jeden technický unikát - stříbrné doly na Slepetné. Vydejte se pěšky nebo na kole podzimní krajinou a nahlédněte do historie dobývání stříbra na Vítkovské vrchovině.

Přehrada Větřkovice

Přehrada ve Větřkovicích slouží jako zásobárna vody společnosti Tatra Trucks a místní lidé ji využívají k letnímu osvěžení i vodním sportům. Přehrada leží v pěkném prostředí v údolí mezi Kopřivnicí a obcí Hukvaldy.

Unikátní rozhledna na Opavsku se otevře až v červnu

Již delší dobu budí pozornost výstavba unikátní betonové rozhledny ve tvaru bunkru v katastru obce Stěbořice na Opavsku. Kvůli zdržení však začne sloužit až v červnu.

Rozhledna ve tvaru bunkru se na Šibenici otevře v červnu

Již delší dobu budí pozornost výstavba unikátní betonové rozhledny ve tvaru bunkru v katastru obce Stěbořice na Opavsku. Kvůli zdržení však začne sloužit až v červnu.

Slezsko je plné památek, Kravaře patří k našim nejkrásnějším zámkům

Turisticky je sever republiky trochu opomíjen. Přitom zámky ve Slezsku patří k našim nejhezčím památkám. Raduň, Hradec nad Moravicí, Linhartovy aj. Barokní zámek v Kravařích s rozsáhlým parkem je opravdovým skvostem.

Komu patřila zazděná kostra ve sklepení mohutného slezského hradu Vikštejn?

Jedním z největších hradů ve Slezsku, z něhož zbyly velkolepé ruiny, byl Vikštejn poblíž města Vítkova. Na skále nad Moravicí ho zbudovali páni z Kravař v polovině 13. století. Za válek Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem ho poničili. V 16. století byl přestavěn renesančně. To už doba hradů skončila.

Darkovičky, areál čs. opevnění, prošel opravdovými boji, ovšem na straně Němců

I po osmdesáti letech od podepsání mnichovské dohody a demobilizace prvorepublikové armády vyvstává otázka, Bránit se či nebránit? Republika vznikla po vystoupení našich legií po boku mocností, po boku mocností i zanikla. Jedním z míst, kde mohl nepřítel proniknout do republiky bylo, i Hlučínsko.