Okres Olomouc

Skautská alej v obci Paseka

V roce 2022 vysázeli skauti alej stromů v obci Paseka, v roce 2023 v tom budou pokračovat.

Městská památková rezervace Olomouc

Historické jádro města Olomouce je od roku 1971 městskou památkovou rezervací. Jedná se o druhou nejrozsáhlejší památkovou rezervaci v ČR. Na území MPR je soustředěno na 280 kulturních památek, nejvýznamnější veřejná městská prostranství a velké množství institucí.

Koupaliště Bělkovice – Lašťany

V obci Bělkovice – Lašťany se nachází oblíbené koupaliště, které nabízí jak plavecký bazén, tak dětské brouzdaliště.

Hornický cechhaus Štěpánov

V Štěpánově se nachází Hornický cechhaus, což je malé muzeum zaměřené na hornickou historii a geologii regionu. V expozicích, umístěných v podzemních prostorech jednoho z nejstarších domů ve městě, se představuje štěpánovský rudný revír.

Červený kostel v Olomouci

Červený kostel v Olomouci se v roce 2023 po rekonstrukci otevírá veřejnosti. Kostel spravuje Vědecká knihovna, která zde měla od roku 1961 depozitář. Nyní kostel bude sloužit na různé kulturní akce.

Sportovní hala Univerzity Palackého v Olomouci

Sportovní hala UP slouží především pro odbornou výuku studentů, nicméně ve volné kapacitě je k dispozici na pořádání kulturních a sportovních akcí.

Teplá díra u Bělkovického údolí

Zajímavý přírodní úkaz naleznete v lese mezi obcemi Bělkovice-Lašťany a Jívová. Teplý vzduch ohřátý pomocí tzv. Ventarol zde uniká na povrch. Obzvláště efektní je toto místo v zimě, kdy u průrvy nevydrží sníh a stoupá z ní pára.

Od třívěžového mníšeckého zámku k baroknímu poutnímu areálu na Skalce

Město Mníšek pod Brdy má starou a zajímavou minulost. Legenda praví, že tu stávala osada Dubčany, ale spálil ji požár. Protože tudy procházela obchodní cesta zvaná Zlatá stezka, obnovili a rozšířili sídlo mniši benediktini z kláštera na Ostrově u Davle. Osadníci z vděčnosti pojmenovali své nové bydliště Mníšek.

Náplavka řeky Moravy v Olomouci

Náplavka se nachází na pravém břehu Moravy v Olomouci mezi mostem v Komeského ulici a mostem Václava Rendera. Vznikl tak nový prostor, který je využíván jako odpočinková zónu v blízkosti řeky i prostor k pořádání společenských a gastronomických akcí.

Rozhledna Božka v Přáslavicích

Rozhlednu najdete ve sportovním areálu, kde je velká možnost různých spotrovních aktivit – je zde velké fotbalové hřiště, hřiště na malou kopanou, hřiště s umělým povrchem, kde se dá hrát tenis, volejbal, florbal, basketbal, dále dětské hřiště s kolotočem, houpačkami a průlezkami.

Řeka Pšovka

Pšovka, pravostranný přítok Labe, je říčka v severní části středních Čech dlouhá 31 km. Pramení na Českolipsku u obce Blatce a do Labe se vlévá u Mělníka. Na své cestě protéká celým Kokořínským dolem.

Vojenský újezd Libavá – zakázaný kraj

Vojenský újezd Libavá v blízkosti Olomouce je vojenským cvičištěm od roku 1949. Oblast o rozloze 235,5 km² se rozkládá na Olomoucku a v oblasti Oderských vrchů. Nenachází se zde žádné obce, jen na SZ oblasti se nachází správní sídlo Libavá.

Cyklostezka Uničov – Červenka – Litovel

Mezi Uničovem a Litovlí vede pohodlná cyklostezka o celkové délce 9,5 km. Nachází se vedle silnice II/449, po které však cyklisté již nemusí jezdit. Mezi oběma městy se dá bezpečně projet na kole.

Bunkr v Přáslavicích u Olomouce

Prohlídka bývalého vojenského objektu, který v době Studené války podléhal nejvyššímu stupni utajení. V ČR se jedná o jedinou možnost, jak se do útrob podobného objektu dostat. Určeno pro širokou veřejnost i pro fandy vojenské historie, bunkrů, telekomunikací.

Rybaření na Medvědím jezeře ve Vražném

Medvědí jezero je místo, které si zamilujete! Medědí jezero vzniklo už před patnácti lety, jako důsledek stavny D1 vedoucí u Olomouce do Ostravy, prostor po vytěženém štěrku zalili vodou, ale kde se vzal název Medvědí jezero?