Tipy na výlety v okrese Nymburk

Dům pánů z Kunštátu a Poděbrad na Starém Městě

Nenápadná budova na pražském Starém Městě v Řetězové ulici ukrývá architektonický poklad – románské jádro budovy. Jedná se zřejmě o nejzachovalejší románský obytný dům v Praze. Na unikátní prostor se přitom přišlo náhodou, když se v roce 1941 zřizovaly protiletecké kryty.

Skvost mezi moravskými kláštery proslul magickou atmosférou i nemravnými jeptiškami

Vypravme se společně za úchvatnými magickými prostory syrové gotiky, které lákají milovníky historie, kultury i filmařského umění. Návštěvníky zde pohltí příval pozitivní energie, jež z místa sálá. Lidé často popisují okolní atmosféru jako blahodárnou sílu pro psychiku. Místo s poetickým názvem Rosa coeli se nachází v Dolních Kounicích a jde o jeden z nejstarších ženských klášterů na Moravě.

Jezero Ostrá

Jezero Ostrá je ideálním místem pro vodní radovánky. Písečná pláž s mírným sklonem je vhodná i pro ty nejmenší.

Naučná stezka Mydlovarský luh

Naučná stezka vede mezi obcemi Ostrá a Kostomlaty nad Labem podél řeky Labe po jižním okraji přírodní rezervace Mydlovarský luh. Měří 3 kilometry, najdeme na ní 7 zastávek.

Pravěká mohyla, ohromné hradby i pivovar. Nymburk je jako filmová hvězda

Nymburk je malebné královské město. Typické jsou pro něj pozůstatky hradeb s řekou Labe omílající jeho břehy. Nejvíce ho proslavil spisovatel Bohumil Hrabal, stejně tak jako Nymburský pivovar, který hrál hlavní roli v Menzelových Postřižinách. Nymburk je též město sportu, ve kterém trénují vrcholoví sportovci.

Dančí obora Dobšice

Dančí farmu naleznete v obci Dobšice, mezi městy Poděbrady, Kolín a Chlumec nad Cidlinou. Dá se k ní dostat i po cyklostezce č. 4199b.

Řeka Cidlina

Cidlina je jedna z nejvýznamnějších řek jičínského kraje. Pramení na západních svazích vrchu Tábor, poblíž Lomnice nad Popelkou na okraji místní části Košov. Po 90 kilometrech se u Libice nad Cidlinou vlévá do Labe.

Osamělé poutní místo. Nebe i České středohoří jsou odsud takřka na dosah

Šlapu po schodech, které někteří věřící během poutí zdolávali i po kolenou. Takové odhodlání v sobě sice nenacházím, ale po výstupu na Kalvárii v obci Ostré a při pohledu na v dáli se zdvíhající vrcholky Českého středohoří, musím připustit, že je tu opravdu nebesky. Nejen kvůli úchvatnému panoramatu, ale i božskému klidu, který mi v pondělním odpoledni nenarušuje žádný další návštěvník.

Poděbradský trpaslík

Proslulým obyvatelem Poděbrad je malý trpaslík, který odbíjí kladívkem do mochomůrky čas nejen lázeňským hostům, ale také všem, co žijí nebo zavítají do Poděbrad. Trpaslíka s červenou čepičkou najdete kousek od květinových hodin.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Poděbradech

Římskokatolický kostel Povýšení sv. Kříže stojí v Poděbradech nedaleko centra. Jádro kostela je gotické, byl renesančně přestavěn a následně regotizován.

Havířský kostelík – Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Poděbradech

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, známý také jako Havířský kostelík, je zapsán v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR.

Hydroelektrárna Poděbrady

Prvorepubliková stavba vodní elektrárny v Poděbradech patří k nejstarším svého druhu na řece Labe a od roku 2017 je na seznamu kulturních památek České republiky.

Hanušovická vrchovina

Hanušovická vrchovina je sice o něco nižší než sousední pohoří Králický Sněžník a Hrubý Jeseník, ale skýtá spoustu možností propojit výlet hned s několika zajímavostmi v blízkém okolí.. Nejvyšším vrcholem je Jeřáb (1003 m n. M.).

Záchranná stanice Huslík

Posláním záchranné stanice Huslík je podpora druhové rozmanitosti živočichů v krajině a lidských sídlech ve východní části Středočeského kraje (Nymburk, Kolín, Český Brod, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště) a části Královéhradeckého kraje (Jičín).

Kostel Zvěstování Panny Marie v Dymokurech

Autorem návrhu barokní svatyně z let 1723-25 byl patrně J. Santini. Roku 1761 byla postavena kostelní věž. Nad portálem kostela je umístěn kamenný znak jeho zakladatelky Marie Antonie kněžny Montecuculi.