Okres Mělník

Přírodní rezervace Anenské údolí

Údolí Anenského potoka se nachází mezi obcemi Štěpánov, Přibylov, Nová Ves a Hroubovice, severně od města Skuteč. Anenské údolí bylo zařazeno mezi evropsky významné lokality, jedním z důvodů je výskyt ohroženého modráska bahenního.

Hrázděné a roubené domy v Mšeně na Kokořínsku

Až do poloviny 19. století ve městě výrazně převažovala dřevěná zástavba - domy byly většinou patrové, hrázděné i roubené, patřící k okruhu lidové architektury Kokořínska.

Kostel sv. Jakuba Staršího v Minicích

Je to nejstarší památka ve městě. První zmínka o něm je z pol. 14 stol., býval farní pro Minice, Kralupy, Lobeč a Debrno.

Městské muzeum Kralupy nad Vltavou

V muzeu spatříte nálezy z lokalit bývalého kralupského okresu téměř všech archeologických kultur známých na území Čech od paleolitu až po dobu slovanskou.

Pamětní síň Josefa Seiferta v Městském muzeu Kralupy nad Vltavou

Pamětní síň Jaroslava Seiferta byla slavnostně otevřena v září roku 2008 za spolupráce s dcerou Janou Seifertovou-Plichtovou.

Rozhledna Vrátenská hora

Rozhledna na Vrátenské hoře (508 m n.m.) byla postavena v roce 1999. Slouží zároveň jako telekomunikační věž. Vrátenská hora leží 6 km od Mšena a 17 km od Mělníka. Leží v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

Židovský hřbitov v Kostelci nad Labem

Židovský hřbitov se nachází v Neratovické ulici. Byl založen v roce 1594 a je tak jedním z nejstarších v České republice. Nejstarší náhrobky nicméně pochází až z 2. poloviny 19. století, protože starší byly zničeny.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratovicích

Kostel byl postaven někdy před rokem 1352 jako farní kostel. Stavba je jednolodní a presbytář si uchoval svůj gotický ráz. Nedaleko se tyčí zvonice postavená roku 1838 na místě starší dřevěné stavby.

Kostel sv. Vojtěcha v Neratovicích

Poutní kostel sv. Vojtěcha byl postaven v roce 1666 hrabětem Ferdinandem Vilémem Slavatou. Podle tradice byl na tomto místě roku 987 zbit sv. Vojtěch od zdějších pohanských převozníků.

Kokořínské stezky - singltreky v podhradí

Kokořínské stezky jsou cesty a cestičky v oblasti Kokořínska. Krajina lesů, skal a vod je lesními cestami protkána a některé z nich jsou již téměř zapomenuté.

Písčina u Tuhaně – domov vzácných ploštic

Přírodní památka Písčina u Tuhaně se nachází asi 3 km severně od města Neratovice v okrese Mělník. Je domovem pískomilných druhů rostlin a živočichů, přičemž hojně tady roste i ohrožený bělolist rolní a smělek sivý. Místo je rájem entomologů, kteří sem míří hlavně za vzácnými druhy ploštic.

Kemp a koupaliště Želízy

Kemp Želízy se nachází v CHKO Kokořínsko a je výborným výchozím bodem pro milovníky turistiky, cyklistiky a hlavně pro všechny, kdo mají rádi krásnou přírodu. Okolní lesy jsou známým houbařským rájem.

Vltavská vodní cesta - Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Martinské stěny na Kokořínsku

Přírodní památka Martinské stěny leží nad Komářím dolem v CHKO Kokořínsko. Stěny tvoří pískovcová plošina a příkrá hrana skal. Na plošině je písčitá půda a rostoucí bor, kdežto na hraně skal je pouze zvětralý písek a solitérní borovice.

Muzeum v Mělníku oživuje expozice

Chystat moderní interaktivní výstavy, nechat návštěvníky sáhnout na mnohé exponáty, pořádat různé akce, to je jediná cesta, jak nalákat návštěvníky do muzea. Potvrdila to ředitelka Regionálního muzea Mělník Miloslava Havlíčková. Pokud by spoléhali jen na stálé expozice, byť je to zajímavá výstava historických kočárků nebo dokumentace vinařství na Mělnicku, přišla by sotva čtvrtina lidí. Takhle jich mají v mělnickém muzeu kolem 40 tisíc ročně.