Okres Kutná Hora

Habrovská studánka v Nedvědici

Habrovská studánka – nachází se v Nedvědici v lokalitě zvané Žleb. Je to klasická lesní studánka.

Muzeum modelové železnice Křetín

Železniční modelové kolejiště umístěné v podkroví rodinného domku, které představuje jednokolejnou hlavní trať překonávající rozvodí mezi dvěma dominantními toky – Čeřankou a Málou a spojuje dva významné železniční uzly – Chudín a Malešov a místní tratě v podhorské krajině.

Zámecké náměstí s empírovými domy a mariánským sloupem ve Žlebech

Volně stojící empírové domy (čp. 119 a čp. 120) z 19. století jsou chloubou Zámeckého náměstí ve Žlebech. Na náměstí je také budova bývalé radnice (čp. 12), což je jednopatrová budova z roku 1881 s novogotickou fasádou.

Kostel Narození Panny Marie ve Žlebech

Renesanční orientovaná stavba kostela pochází z roku 1540, poté byla v 19. století upravovaná. Kostel nechal postavit majitel zdejšího panství Kuneš Bohdanecký z Hodkova. Vybudoval také zvonici na protějším vrchu na druhém břehu řeky Doubravy. Pro zvonici obstaral dva zvony, Marka a Marii.

Kostel sv. Maří Magdalény v Lázních Bohdaneč

Kostel sv. Maří Magdalény postavil počátkem 18. století stavitel František Jedlička podle návrhu architekta Tomáše Haffeneckera z Prahy. Kostel i jeho interiéry jsou barokní.

Kubistický Pavilon Gočár v Lázních Bohdaneč

Významnou stavbou kubistického období je lázeňská budova v Bohdanči. Pavilon byl otevřen v květnu 1913 a dodnes nese Gočárovo jméno.

Naučná stezka Gočárův okruh v Lázních Bohdaneč

Naučná stezka - Gočárův okruh je 5 km dlouhá vycházková trasa nabízející nenáročnou pěší turistiku městem i volnou krajinou v kombinaci s možností seznámit se s pozoruhodnými místy a stavbami města Lázně Bohdaneč.

Pernštejnská rybniční soustava u Lázní Bohdaneč

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka představují komplex vodních a mokřadních biotopů, vytvořených kolem jednoho z největších zachovalých rybníků někdejší pernštejnské rybniční soustavy, napájený Opatovickým kanálem.

Kolowratská věž ve Zruči nad Sázavou

Zrekonstruovaná Kolowratská věž sloužila ve středověku jako hradní hláska, ale také jako sklad zbraní.

Naučná stezka zručským zámeckým parkem ve Zruči nad Sázavou

V roce 2015 byla slavnostně otevřena dvoukilometrová naučná stezka po zámeckém parku se čtrnácti zastaveními a dvěma herními prvky pro děti.

Muzeum Od verpánku k Baťovi ve Zruči nad Sázavou

V přízemí zručského zámku se nachází regionální muzeum, které se opírá především o místní tradici ševců a obuvníků.

Pomník Vítězslava Hálka v Břežanském údolí

Památník vznikl roku 1876 v Břežanském údolí a má tvar kamenného jehlanu. Hálek sem jezdil na dovolenou a do okolí rád chodil na procházky. Architektem pomníku je B. Spudil z Čáslavi, kameníkem O. Sandter a bronzový medailon vytvořil Josef Václav Myslbek.

Výlet Kutnohorskem: Legendami opředená zřícenina a chrám s ostatky mnichů

Když se řekne Kutná Hora nebo Kutnohorsko každého napadne chrám sv. Barbory, kostnice nebo Vlašský dvůr. Okolí tohoto významného středočeského města je však neméně zajímavé, a tak přijměte pozvání na celodenní kutnohorský výlet.

Malbami zdobený nádražní podchod v Kutné Hoře

Mikuláš Dačický z Heslova, král Václav IV., básník a novinář Karel Havlíček Borovský a další historické osobnosti vítají cestující v podchodu hlavního vlakového nádraží v Kutné Hoře. Součástí výzdoby jsou i hlavní turistické cíle - chrám sv. Barbory nebo bývalá Jezuitská kolej.

Kam o víkendu s dětmi: Na tvořivý festival či za večerníčkovými bytostmi

První srpnový víkend se ponese především ve znamení historických akcí a festivalů. Za rytíři mohou zájemci vyrazit třeba do Mělníka, Zruče nad Sázavou či Lovosic. Pokud toužíte po kreativnějším programu, nenechte si ujít tvořivý festival u Jablonce nad Nisou. Za pohádkovými bytostmi a večerníčky můžete zase vyrazit do Hamrů nad Sázavou.