Okres Kutná Hora

Otakarova bašta - součást městského opevnění v Čáslavi

Součástí opevnění v Čáslavi je raně gotická válcová věž zvaná Otakarova bašta, která slouží jako vyhlídková věž pro turisty. Nachází se na pěší zóně v ulici Klimenta Čermáka.

Kostel sv. Petra a Pavla s vyhlídkovou věží v Čáslavi

Prvopočátky stavby kostela spadají do přelomu 11. a 12. století. Kostel prošel řadou stavebních úprav v průběhu šesti století do dnešní podoby. V roce 1910 zde byly v podvěžní kapli nalezeny ostatky Jana Žižky z Trocnova. Vyhlídková věž je v současné době dočasně uzavřena.

Kutnohorská rozhledna otevírá romantickou vyhlídku

Na vrchu Kaňk u Kutné Hory se v úterý otevírá rozhledna. Na vrcholu 30 metrů vysoké stavby bude přes den návštěvníkům sloužit kavárna, která se po setmění změní v romantickou restauraci s výhledem na noční Kutnou Horu. Další rozhlednu ve středních Čechách v těchto dnech začali stavět na vrchu Březák u Lbosína na Benešovsku.

Kemp Pod Mostem v Kácově

Na levém břehu řeky (na straně města pod pivovarem), hned pod mostem v Kácově, najdete vodácký kemp "Pod Mostem". Naleznete v něm louku pro stanování, hospůdku, splachovací WC, teplé sprchy i připojení na internet pomocí WiFi.

Pivovar Hubertus Kácov

Pivovar, který tvoří starobylé budovy, které jsou situovány v krásné přírodě na levém břehu řeky Sázavy stojí v malebném městysu Kácov. První zmínka o výrobě piva v Kácově je z roku 1457, čímž se řadí k nejstarším pivovarům u nás.

Židovská synagoga Uhlířské Janovice

Synagoga v Uhlířských Janovicích byla roku 1798 postavena na místě starší modlitebny. Po několika dalších požárek byla přestavěna do dnešní podoby v orientálním maurském slohu.

Židovský hřbitov Uhlířské Janovice

Židovský hřbitov v Uhlířských Janovicích byl vybudován okolo roku 1832, kdy zde žila početná židovská komunita. Poté byl používán až do druhé světové války. Dnes se zde nachází pouze několik fragmentů původních náhrobků.

Kostel sv. Aloise Gonzagy Uhlířské Janovice

Kostel sv. Aloise, který tvoří dominantu Václavského náměstí v Uhlířských Janovicích, byl založen roku 1767 a vystaven v letech 1794–1795 knížetem Aloisem z Lichtenštejna. V chrámu se nachází rokokový oltář a pozdně renesanční cínová křtitelnice z roku 1616.

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda

Rozhledna na Kaňku u Kutné Hory nabídne díky svému umístění a výšce 30 metrů rozhled do celého kraje. Součástí rozhledny bude kavárna se čtyřiadvaceti a restaurace se šedesáti místy. K dispozici bude také penzion se šesti pokoji. Rozhledna se otevře 30.4.2013.

Kamenný dům v Kutné Hoře - Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

V Kamenném domě naleznete novou expozici Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století. Jak již název napovídá, je zaměřena právě na místní spolky a osobnosti, které udávaly kulturní a společenský rytmus města.

Středočeské skvosty: O Kutnou Horu usilovali kvůli stříbru císaři i králové

Bývaly nejbohatšími stříbrnými doly na světě, těžní jámy v Hoře Kutné. Vytěžená ruda učinila z Čech velmoc. Město je jediné u nás, které má dvě katedrály, ani metropole nebyla tak opečovávaná.

Expozice historických motocyklů v Kácově

Na zámku najdete muzeum historických radiopřijímačů, expozici o historii Kácovska, výstavu panoramatických fotografií Kácova a Posázaví s dobovými pohlednicemi a obrazovou galerii. V objektu zámku je též nová expozice starých motocyklů a kavárna.

Hrad Sion – sídlo Jana Roháče z Dubé

Nedaleko Chlístovic u Kutné Hory najdete zbytky hradu Sion. Na místě hradu bylo původně nevelké hradiště. Roku 1423 získal území Jan Roháč z Dubé, který v roce 1426 zahájil výstavbu nevelkého hradu Sion, který byl vystavěn na skalnatém ostrohu ze tří stran chráněn říčkou Vrchlicí.

Rybníkářství Třeboň

Většina rybníků na Třeboňsku byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.

Tipy na víkend: Svatomartinské víno, Gastrofest a mezinárodní konopný veletrh

Nadcházející víkend sice nebude slunečný, přesto stojí za to se vypravit za koštováním Svatomartinského vína, které se bude konat v Praze, Brně, Mikulově, Kutné Hoře, Chebu, Litoměřicích, Svitavách a v Uherském Hradišti. Exotická jídla můžete ochutnávat v Českých Budějovicích na Gastrofestu. Pražský Cannafest představí konopnou kosmetiku, oblečení i stavební materiály.