Okres Kolín

Libický luh v Polabí – největší lužní les v Čechách

Národní přírodní rezervace Libický luh byla vyhlášena v roce 1985. Rozkládá se ve Středočeském kraji u obce Velký Osek na pravém břehu Labe, v oblasti niv ležících pouhých 190 m n. M. Zabírá území o celkové ploše 410 hektarů. Na jaře zde rostou souvislé koberce česneku medvědího.

Kolínská židovská obec bývala po Praze druhou nejvýznamnější, dokládají to četné památky

Silné židovské osídlení patří mezi významné skutečnosti v historii Kolína, a to již v první polovině 14. století. Toto původně asi neveliké osídlení časem nabývalo rychle na významu. Po vyhnání Židů z Plzně (1504) se kolínská židovská obec stala po Praze druhou nejvýznamnější.

Vydejte se na Pičhoru za Markomany

U Dobřichova na Kolínsku je kopec z kuriózním názvem Pičhora.

Regionální muzeum v Kolíně - Veigertovský dům

Na Karlově náměstí v Kolíně naleznete zrekonstruovaný Veigertovský dům, hlavní budovu Regionálního muzea. Uvnitř si prohlédnete stovky předmětů z jeho sbírek – umělecká díla, historické, uměleckořemeslné, numismatické a národopisné památky, archeologické nálezy a exponáty z entomologické sbírky.

Pomník medvědům od Kolína

Pomník Medvědům od Kolína patří známým postavičkám z kresleného filmu „Potkali se u Kolína“ režiséra Břetislava Pojara z roku 1965. Autorem pomníku, který tvoří dva velké balvany a reliéf obou medvědů je kolínský výtvarník Pavel Rajdl. Nachází se u okraje lesoparku Borky na Zálabí.

Bosá stezka v Kolíně

Stezka dlouhá cca 40 metrů dává návštěvníkům možnost vyzkoušet si bosou chůzi po různých druzích povrchu, například v písku, štěrku, dřevu či slámě. Prostor bosé stezky doplňují lavičky a informační tabule o bosé chůzi.

Tvrz Nebovidy na Kolínsku

Dolní tvrz v Nebovidech je v majetku obce, využívána je k občasným kulturním akcím, kdy také bývá přístupná. Stará se o ní občanské sdružení Nebovidská tvrz.

Lípa na Lipce u Horního Bradla

Lípa srdčitá, která pamatuje osm století, je 27 metrů vysoká a obvod jejího kmena činí 802 cm. Místo, v kterém roste, patří k historicky cenné lokalitě s renesančním zámečkem Lipka, ze kterého jsou nádherné výhledy na jeden z hřebenů Železných hor i nedaleký prales Polom.

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Klášter založil kancléř Karla IV. A biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.

Hradiště Stará Kouřim

Původně eneolitické hradiště (opevněné sídliště) se stalo v raném středověku naším největším hradištěm. Nachází se jihovýchodně od města Kouřimi, na terénním bloku nad říčkou Kouřimkou. Po zbytcích hradiště vás provede naučná stezka.

Hradiště Staré zámky u Doubravčic

Hradiště Staré (Pusté) Zámky v Doubravčicích představují jedno z nejstarších slovanských raně středověkých opevněných center v Čechách, které spolu s dalšími lokalitami na Kolínsku tvořilo výraznou skupinu hradišť ve východní části středních Čech.

Románská trojlodní bazilika Nanebevzetí Panny Marie Tismice

Tismická bazilika je jedna z nejvýznamnějších románských památek v ČR. Románský kostel bazilikálního typu z druhé poloviny 12. století se s drobnými úpravami dochoval dodnes v téměř původním stavu.

Kounický pivovar

Kounický pivovar se nachází ve středočeské obci „Kounice“ nedaleko od Českého Brodu. Nachází se v objektu středověkého pivovaru, ve kterém nechybí klasické sladovny a konírny, a samozřejmě k němu patří i stylová restaurace.

Památník bitvy u Lipan - místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.

Památník bitvy u Kolína nedaleko Křečhoře

Památník, zhotovený v roce 1898 dle návrhu V. Weinzettela, připomíná krvavou bitvu v roce 1757, v níž zvítězilo rakouské vojsko nad pruskou armádou vedenou králem Bedřichem II. Za tzv. Sedmileté války (1756-1763).