Tipy na výlety v okrese Jindřichův Hradec

Jindřichohradecká Nežárecká brána

Nežárecká brána (dříve též Linecká nebo červená) je původní středověká brána o dvou gotických a jednom renesančním patře. V 19. století brána opatřena hodinami. Najdete ji nedaleko státního hradu a zámku, na Balbínově náměstí, pár kroků z městského centra Jindřichova Hradce.

Židova strouha - romantické údolí nedaleko Bechyně

Romantické kaňonovité údolí potoka s názvem Židova strouha patří k nejromantičtějším místům v Čechách. Při ústí do Lužnice lemují Židovu strouhu mohutné skalní masivy. V roce 1988 byl kaňon vyhlášen přírodní památkou.

Vinařství Mikrosvín Mikulov

Vinařství žijící vlastním životem podřizující vše přírodě, můžete najít v prostředí více než idylickém. Nacházejí se totiž v srdci Chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervace Pálava a přilehlých Dunajovických vrších.

První pivní a čokoládové lázně v Jindřichově Hradci

Dopřejte si speciální a naprosto originální lázeňskou terapii - pivní či čokoládovou koupel podporující mikrocirkulaci pokožky a tvorbu endorfinů, tzv. Hormonů štěstí.

GaMu - galerie a muzeum v Českých Velenicích

V GaMu - galerii a muzeu v Českých Velenicích najdete expozice věnované historii města, železnici, radioamatérství i letectví.

Hudební pavilon Rondel na zámku v Jindřichově Hradci

Hudební pavilon Rondel vznikl na závěr velkolepé přestavby starého hradu v reprezentativní, renesanční zámecké sídlo. Návrh stavby vytvořil pro Adama II. Z Hradce italský architekt Baltazare Maggi a jejím hlavním stavitelem se stal Giovani Mario Faconi.

Aqua show sv. Florián v Jindřichově Hradci

Unikátní aqua show, v níž se prolínají světelné efekty, videoprojekce a obrazce tvořené kapkami padající vody s tóny působivé hudby. Aqua show, to je jedinečný emotivní zážitek, který si určitě nenechte ujít!

Expozice letecké bitvy nad Jindřichovým Hradcem

V Muzeu Jindřichohradecka najdete expozici věnovanou letecké bitvě nad Jindřichohradeckem ze druhé světové války. Na výstavě spatříte zrekonstruované části letounu Focke-Wulf Fw 190, který se zřítil v srpnu 1944 při souboji americké letky a německé Luftwaffe u Otína.

Kostel sv. Jiljí a Panny Marie Královny Třeboň

Za nejcennější třeboňské církevní stavby bývá označován kostel sv. Jiljí a Panny Marie Královny při klášteře augustiniánů. Pocházejí odtud oltářní obrazy od Mistra třeboňského a socha Třeboňské Madony, vynikající díla českého vrcholně gotického umění.

Rybníkářství Třeboň

Většina rybníků na Třeboňsku byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.

Zlatá stoka - umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

V sobotu se blýsknou parní lokomotivy, oslaví Den železnice

V sobotu 22. září se bude po celé republice oslavovat Den železnice. Parní lokomotivy a historické vlaky si budete moct v celé jejich slávě prohlédnout nejen v Praze, ale i Nymburku, Příbrami, Jindřichově Hradci, Liberci, Frýdlantu, Pardubicích, Ostravě, České Třebové, Sušici a dalších městech.

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci - záhadné zrůdy na stěnách

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci patří svou freskovou výzdobou k nejzajímavějším místům v Čechách. Obrazce zpodobňují dosud neobjasněné výjevy zdeformovaných lidských těl a mutantů, které bývají připisovány řádu templářů.

Slavonicko chráněné za všech režimů – najdete tu bunkry i ostnatý drát

„A ten kulomet střílí, mohla bych to vidět?“ tázala se postarší paní v zrekonstruovaném řopíku slavonického opevnění. Trochu ji zarazila průvodcova odpověď o znehodnocených zbraních. „Já to nikdá neviděla, v bunkru jsem prvně, ale věděla bych, na koho s tím jít,“ odcházela něčím frustrovaná paní.

Podzemí ve Slavonicích - adrenalin pro milovníky podzemí

Slavonické podzemí je jednou z nejstarších částí města a pravděpodobně souvisí s gotickou zástavbou z 13. století. Podzemní kobky zasahují až pod náměstí, což napovídá tomu, že původní náměstí bylo menší, obestavěné většinou dřevěnými domy.