Okres Jeseník

Jesenické lázně otevřou novou vyhlídku na střeše sanatoria

Dominantou a chloubou areálu Priessnitzových lázní i celého okolí je budova sanatoria Priessnitz. Z hotelu připomínajícího spíše rozlehlé barokní zámky se hostům naskýtá opravdu exkluzívní výhled na Jeseníky. V sobotu 19. října však návštěvníci budou moci krásy hor obdivovat z jeho střešní věžičky.

Vyhlídka Čertovy kameny u Jeseníku

Čertovy kameny jsou skalní útvar nacházející se na severním úbočí Zlatého chlumu asi 3 km od Jeseníku. 40 m vysoký a 100 m dlouhý skalní útvar dal i jméno turistické chatě, která byla vybudována v jeho těsné blízkosti na počátku 20. století.

V Olomouckém kraji najdete lázně, kulinářské dobroty i okouzlující přírodu

Za odpočinkem přijíždějí turisté zejména na sever Olomouckého kraje do města Jeseníku do Priessnitzových lázní, nejstarších vodoléčebných lázní na světě. Lákadlem jsou nejen unikátní procedury, ale i vyhlášené gastronomické speciality.

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Ve vodní tvrzi v Jeseníku naleznete stálé muzejní expozice historie, geologie a fauny a flory Jesenicka. Ve sklepení se nachází unikátní výstava o čarodějnických procesech na Jesenicku.

Skanzen Jesenicka v Dolní Moravici

V Dolní Moravici se nachází skanzen s expozicí zaměřenou na historii hornictví, důlní činnosti a dobývání nerostných surovin na Jesenicku. Skanzen je také výchozím bodem pro putování po historických štolách.

Lázeňská promenáda Jeseník - za nejhezčími výhledy na hřebeny Jeseníků

Revitalizovaná lázeňská promenáda Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku nabízí jeden z nejhezčích výhledů na hřebeny Jeseníků. Mimo pestré květinové výzdoby atmosféru lázeňského života umocňuje také zurčící fontána.

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Sedmikilometrová stezka vede kolem léčebných pramenů Lázní Jeseník a seznámíte se na ní nejen o historii Jeseníku a lázních, ale také o tvrdém životě Vincenze Priessnitze, který zde roku 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí vyvěrá ze země okolo 80 pramenů.

Tipy na víkend: Zajeďte do Plzně za kulturou a ochutnejte rybí hody v Dobříši

Ať už posloucháte radši rockovou hudbu, nebo vaše uši dávají přednost jazzu, obojí si můžete dopřát v uvolněném čase víkendu na některém z probíhajících hudebních festivalů. Jestli vás spíš honí mlsná a chcete ochutnat něco dobrého, nabízejí se dobříšské rybí hody nebo přehlídka moravských a českých piv na Jesenicku.

Rozhledna Zlatý Chlum

Rozhledna Zlatý Chlum dominuje malému lázeňskému městečku Jeseník v Olomouckém kraji. Najdete ji na vrcholu stejnojmenného kopce v nadmořské výšce 875 metrů. Kamenná rozhledna má již za sebou dlouholetou historii, protože k jejímu prvnímu otevření došlo 3. září 1899.

Nýznerovské vodopády u Žulové

Nýznerovské vodopády se nacházejí v osadě Nýznerov u Žulové v údolí Stříbrného potoka. Jedná se o kaňonovitou soutěsku se skalními prahy vytvářejícími několik vodopádů a kaskád, kde se vlivem vymílání skály výřivým proudem vody vytvářejí jámy a obří hrnce různých tvarů až několikametrových rozměrů.

Lázeňský dům Albatros Lázně Jeseník

Areál je umístěn v atraktivní oblasti Jeseníků, s výhledem na panorama Hrubého Jeseníku a město Jeseník. Nabízím pestrou nabídku služeb pro lázeňskou léčbu, relax i aktivní odpočinek.

Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové

Půvabné muzeum popisuje historii horského úseku Branná - Ostružná - Ramzová - Horní Lipová - Lipová Lázně na železniční trati Hanušovice - Jeseník, zprovozněné v roce 1888.

Jesenická kyselka - zdroj bohatý na minerály

Jeseník nad Odrou je známý svým pramenem – Jesenickou kyselkou, bohatou na minerály. Mezi nejvýznačnější přednosti patří však nízký obsah sodíku, který blahodárně působí na lidský organismus.

Vila Stomix v podhůří Rychlebských hor

Nově zrekonstruovaná secesní vila z roku 1907 se nachází v obci Žulová v severozápadním Slezsku v podhůří Rychlebských hor. Nabízí společenské, vzdělávací, rekreační, sportovní i relaxační zázemí.

Hrad Edelštejn - kdysi nejmohutnější pevnost na Jesenicku

Z kdysi nejmohutnější a nejvýstavnější středověké pevnosti na Jesenicku do dnešních dnů mnoho nezbylo. Poslední zarostlé zbytky Edelštejna se nacházejí na protáhlém výběžku Příčného vrchu u Zlatých Hor (697 m n.m.). Jméno hradu souvisí s těžbou vzácných kovů v okolí.