Okres Havlíčkův Brod

Na splavněné Vltavě přibývá lodí i turistů

Po otevření plavební komory na přehradě a jezu Hněvkovice doplují nyní menší lodě po Vltavě z Českých Budějovic až do Prahy a dále. Loni vyrazilo mezi Hlubokou nad Vltavou a Budějovicemi přes dva tisíce plavidel s osmi tisíci lidmi. O víkendu startuje nová sezóna a turisté se mohou těšit na nové výlety.

Zkamenělá řeka u Nejpína na Vysočině

Zajímavý přírodní útvar se nachází na severním okraji Českomoravské vrchoviny mezi městy Chotěboř a Golčův Jeníkov. Pás rulových balvanů (kamenný proud) vznikl mrazovým zvětráváním skalního podkladu ve starších čtvrtohorách.

Od královny českých roubenek ve Vísce k divočině Bobřího potoka

Nechodí sem moc lidí, což je jedině dobře, najdete tu klid, voní tu příroda, cvrlikají ptáci, voda Bobřího potoka se zejména na jaře valí peřejemi ke Kravařům. To na loukách kvetou orchideje. I vodopád tu najdete, padá z více než desetimetrové výše. Ale nejdřív se zastavte v roubené vísecké rychtě.

Foglarova Sluneční zátoka na Sázavě

Zátoku, kde se konalo několik táborů legendárního oddílu Pražská dvojka pod vedením spisovatele Jaroslava Foglara, najdete při trati Posázavského Pacifiku Světlá nad Sázavou – Čerčany. Část řeky Sázavy v těchto místech patří nejen mezi vodácké ráje, ale je i místem známým z knih Jaroslava Foglara.

Vísecká rychta Kravaře s expozicí lidového bydlení

Vísecká rychta, vystavěná roku 1797 pro místního rychtáře Václava Kerna, patří k největším roubeným stavbám v Čechách. Pět komor v patře a trojpodlažní půda byly určeny především k sušení chmele.

Farmářská stezka u Sušice

Cyklostezka vede územím přírodního parku Kochánov. Na trase je 7 informačních tabulí, délka trasy je 20 km. Výchozím bodem jsou Petrovice u Sušice. Pomocníkem při putování krajinou vám bude venkovní informační systém s logem Farmářské stezky.

Zámek Kamenná Lhota u Tábora

Jednopatrovou barokní budovu postavil v 1. polovině 18. století rod Kopidlanských z Kopidlna. Pobýval taky i hudební skladatel Oskar Nedbal.

Vltavská informační centra nespí, rok 2018 přinese rozšíření služeb

Vltavská informační centra, která jsou hlavními obslužnými místy pro turisty na plavební trase Stezky řeky Vltavy mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou, Purkarcem, vodním dílem Hněvkovice, Týnem a Koloději nad Lužnicí, po své úspěšné loňské provozní premiéře rozhodně neusnula zimním spánkem.

Rostoucí lodní provoz dává zelenou projektu Stezka řeky Vltavy

Po více než šedesáti letech se letos na Vltavu pod Českými Budějovicemi vrátila lodní doprava. Ta představuje nové možnosti významného rozšíření turistické nabídky celého regionu. Po otevření plavební komory v Hněvkovicích se provoz na říční trase Stezky Vltavy rychle rozšířil.

Tisá skála u Bratčic

Tisá skála je významná geologická lokalita nalézající se v lese asi 1 km jihozápadně od obce Bratčice anebo 5 km severozápadně od města Golčův Jeníkov.

Geocyklotrasa Za vodou a geologií do Železných Hor

První geocyklotrasu v kraji Vysočina si projedete v Chotěboři. Hlavním tématem chotěbořské geocyklostezky je voda, vodní zdroje a hydrogeologie.

Pohádkový svět Fábulín u Jičína

Ve zrekonstruovaném mlýně v Bartoušově, jen několik kilometrů od pohádkového města Jičína, se nachází Pohádkový svět Fábulín.

Sedm kamenů zmizelých v Chotěboři

Sedm kamenů připomíná smutný osud židovských obyvatel z Chotěboře, kteří byli zabiti nacisty nebo nuceni před nimi uniknout. Nachází se v ulici Na Valech v Chotěboři před domem s číslem popisným 290. Autorem projektu je německý umělec Gunter Demnig.

Židovský hřbitov Golčův Jeníkov

Židovský hřbitov v Golčově Jeníkově patří k nejstarším v Čechách. Podle historických odhadů byl založen již ve 14. století. Leží asi 0,6 km západně od města, chráněný dva metry vysokou kamennou zdí.

Židovská synagoga a židovská čtvrť Golčův Jeníkov

První písemný doklad o existenci synagogy v Golčově Jeníkově pochází z roku 1659, původně dřevěná. Po několika požárech byla v roce 1873 postavena nová synagoga v novorománském slohu.