Okres Domažlice

Z Lomikarova Trhanova až na vrchol Českého lesa

Z Trhanova, vsi známé z Jiráskových Psohlavců, je vidět na velký zarostlý kopec, na jehož vrcholu se tyčí dvě stavby. Dívám se na nejvyšší bod Českého lesa, horu Čerchov (1042 m n. M.) rozkládající se na Domažlicku poblíž bavorské hranice. Je jasné, že návštěva jednoho z nejvýznamnějšího místa a turistického cíle nebude žádnou snadnou procházkou.

Sportoviště v obci Babylon

Obec Babylon má několik sportovišť, některé jsou veřejně přístupné, ostatní po domluvě s jejich provozovateli.

Čertova naučná stezka

Okolím Babylonu je vedena Čertova naučná stezka o 21 zastávkách v délce 11 km.

Bývalá obec Lučina u Nemanic

Lučina, německy nazývaná Grafenried, bývala sudetskou obcí v okrese Domažlice. Ležela při současných česko-bavorských hranicích západně od Nemanic, avšak zanikla v padesátých letech 20. století, kdy zde vznikala neprodyšná železná opona. Dnes z bývalé vesnice zbylo jen několik zřícenin.

Modřín v Jubilejním hájku – pamětník Českého lesa

Vzrostlý Modřín japonský najdete mezi Českou Kubicí a Pecí pod Čerchovem v nadmořské výšce 570 m. Přes svůj nízký věk patří mezi velikány – obvod jeho kmene činí 224 cm a strom se tyčí do výšky 42,5 m.

Baarova cesta Českým lesem

Baarova cesta vede ze severu od vsi Železná těesně nedaleko hranic s Německem v katastru obce Bělá nad Radbuzou do osady Eisendorfská huť, k bývalé osadě Pleš, Václav, prchází obcí Rybník a končí v Caparticích u Klenčí pod Čerchovem.

Dům Boženy Němcové v Domažlicích s pamětní deskou

Dne 8. září 1895 proběhlo slavnostní odhalení pamětní desky věnované Boženě Němcové na domě, ve kterém v Domažlicích bydlela. Inicioval ji „Vlastenecký dobročinný spolek paní a dívek" nazvaný jejím jménem.

Na běžkách Chodskem: běžecké tratě Čerchov a Capartice

Desítky kilometrů běžeckých stop nabízí okolí Čerchova na Domažlicku. V případě dobrých sněhových podmínek si potom bílé stopy mohou milovníci lyžování užívat i přímo v Domažlicích.

Mrákov - původní lidová architektura

Mrákov patřil mezi 11 nejstarších chodských vesnic rozložených na jihozápadním pomezí Čech. Jejich obyvatelé vykonávali strážní službu k ochraně zemské hranice a obchodních stezek vedoucích do města Domažlice. Potvrzuje to listina krále Jana Lucemburského z r. 1325.

Peckářská Madona ve Lhenicích doprovází zesnulé na poslední pouti svým zvoněním

Kdo má trochu povědomí o Lhenicích, s nimiž se pojí označení zahrada jižních Čech, mohl se setkat s termínem peckář. Toto označení se pro místní obyvatele vžilo vzhledem k rozsáhlým třešňovým i jabloňovým sadům, jež městys obklopují.

Starý Herštejn nabídne díky opravené věži znovu krásný výhled

Oprava a úpravy hradu Starý Herštejn na Domažlicku se po několika letech blíží do finále, otevřít návštěvníkům by se mohl již na konci srpna.

Hrad Netřeb na Domažlicku

Zříceniny hradu Netřeb naleznete v zalesněné rezervaci stejného jména se starými tisy. Do dnešních dnů se z hradu zachovala část obvodového zdiva donjonu a fragmenty obvodové hradby.

Amálino údolí na Šumavě

Kaňonovité údolí Zlatého potoka včetně rozsáhlého prameniště na svazích Ždánova je přírodní rezervace ležící jihovýchodně od Kašperských Hor a v CHKO Šumava. Oblast byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1994.

Muzeum legionářů Pecka

Na náměstí v městysu Pecka vedle cukrárny je v domě č. 12 zpřístupněno Muzeum legionářů Peckovska.

Nový Herštejn sloužil jako základna pro loupeživé nájezdy do Bavor

Doslova zabukovaná je velmi rozsáhlá zřícenina Nového Herštejna, kdysi významné protibavorské pevnosti. Leží na kopci s nádhernými bučinami nedaleko Kdyně. Hradní kopec vyhlásili od roku 1933 přírodní rezervací, kde roste mnoho vzácných rostlin a leze a poletuje mnoho roztodivného hmyzu.