Tipy na výlety v okrese Děčín

Přívoz Hřensko - Schöna

Labský přívoz ve Hřensku se právem může pyšnit přívlastkem „mezinárodní“. Každý den totiž převáží místní obyvatele i turisty z české strany na německou a naopak. Přívozy nejezdí podle pevně stanoveného jízdního řádu, ale většinou podle potřeby.

Muzeum Rumburk - přírodovědné expozice

Muzeum je umístěno do nově zrekonstruované budovy bývalé Försterovy továrny na barvení tkanin a lněné příze.

Tyršův most v Děčíně

Tyršův most v Děčíně v roce 1933 nahradil Řetězový most císařovny Alžběty. V době otevření byl Tyršův most největší svého druhu v Československu. Jméno dostal po děčínském rodákovi Dr. M. Tyršovi.

Kamenná rozhledna Kohout

Malá kamenná rozhledna na vrchu Kohout stojí ukrytá v lesích asi 4 km od městečka Benešov nad Ploučnicí. V roce 2010 prošla rozhledna kompletní rekonstrukcí.

Rozhledna Sokolí vrch

Rozhledna stojí na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 512 m nad Děčínskou kotlinou, asi 4 km od města Děčín. Z vrcholu i z rozhledny se nabízí pěkný výhled do kraje. Rozhledna byla otevřena v roce 2004.

Zřícenina hradu Ostrý

Významnou dominantou obce Františkov nad Ploučnicí jsou pozůstatky hradu Ostrý (Scharfenstein). Vypíná se na čedičové skále nad řekou Ploučnicí. První zmínka v pramenech o hradu Ostrý je z roku 1268.

Kostel Narození Panny Marie v Benešově nad Ploučnicí

Gotický kostel Narození panny Marie byl postaven v 15. století. Městské hradby byly připojeny ke kostelu a dodnes se část tohoto opevnění dochovala. Ke kostelu byla v pozdějších letech přistavěna Salhausenská kaple.

Nejsevernější bod České republiky v Lobendavě

Osada Severní je nejseverněji nacházející se osada na území Česka. Patří pod Lobendavu ve Šluknovském výběžku. To je místo, kde se Česká republika nejvíce přibližuje moři.

Barokní kostel sv. Jana Nepomuckého v Jetřichovicích

Tento kostel, vzniklý přestavbou původní kaple z let 1787–1791, dnes tvoří významnou dominantu Jetřichovic.

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.

Pastevní vrch u Růžové – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. M.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–07.

Terénní ekologická základna v Krásném Buku

Terénní základna pro ekologickou výchovu Buk (TZ Buk) se nachází v Krásné Lípě. Má výhodnou polohu, vzhledem k faktu, že Krásná Lípa je sídlem Správy Národního parku České Švýcarsko.

Řeka hřenská Kamenice

Hřenská Kamenice pramení v Lužických horách, teče Kytlickou vrchovinou a u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Právě nedaleko Hřenska protéká nádhernými soutěskami, za Hřenskem ústí do Labe. Vodákům je díky národnímu parku plavba po řece zakázána.

Hrázděné domy v Hřensku

Hřensko je centrem Českého Švýcarska. Najdete zde velmi zajímavou architekturu velkých hrázděných domů v německém stylu.

Janovská vyhlídka v Hřensku

Janovská vyhlídka se nachází nad Hřenskem, jen kousek od silnice. Můžete se z ní pokochat opravdu pěknými výhledy, mezi nimiž nechybí zajímavé přírodní scenérie ani hezký pohled na Hřensko.