Tipy na výlety v okrese Chomutov

Mikulovická brána v Kadani

Mikulovická brána je součástí městské rezervace a kadaňské panorama dotváří již sedm století. Věž, o níž se tvrdí, že je Svatá, je možné navštívit pouze s průvodcem. Návštěvníci však mají jedinečnou možnost vstoupit pod ochranu lučištníků, pootočit tamním rumpálem nebo se pokochat pohledy na Kadaň.

Muzeum hodin Klášterec nad Ohří

Rodinné muzeum starožitných hodin se nachází v historické části Klášterce nad Ohří. Sbírka tikajících skvostů, která vznikala přes 50 let a ještě není u konce, obsahuje hodiny caplové, špindlové, porcelánové, regulátory, stojánky na pánské kapesní hodinky a spousty dalších.

Porcelán měl větší cenu než zlato, v kláštereckém zámku najdete křehký poklad

Klášterec bylo v minulosti velmi zanedbané město, dnes už nikdo nepozná zničené budovy a terasy z válečného filmu Až do konce, z roku 1984. Film Holky z porcelánu si vybaví téměř každý, Juraj Herz ho točil tady. Porcelánka ale ustoupila supermarketu, přesto Klášterec nad Ohří bílým zlatem žije.

Hromův dub u Chomutova na Olomoucku

Památný strom Hromův dub (Dub letni) se nachází mezi obcemi Hlušovice a Chomoutov u Olomouce. Bohužel sem nevede žádná turistická trasa, ale pěšky nebo na horském kole se k tomuto památnému stromu dostanete po prašné polní cestě.

Zbytky uhelny v Kovářské

V roce 1599 byla v obci Kovářská postavena vysoká pec, protože se v jejím okolí nacházely bohaté zásoby železné rudy, stříbra a olova. Přímo v obci se dodnes dochovaly zbytky uhelny, kde se skladovalo uhlí, jež bylo potřebné pro další zpracovávání uvedených kovů.

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Štola Marie Pomocné na Mědníku

Štola v blízkosti Měděnce byla využívána od 17. století. Těžila se zde hlavně měď, která dala místu jméno - v kopci Mědník vzniklo velké množství šachet a štol.

Muzeum československého opevnění Na Kočičáku

Muzeum československého opevnění se nachází na úpatí Krušných hor na nevýrazném vrchu zvaném Na Kočičáku (571 m.n.m.). Najdete ho jen kilometr za Chomutovem a nabídne vám neobvyklý pohled do historie vojenských opevnění.

Exkurze provozu modernizované uhelné elektrárny Tušimice

Elektrárny Tušimice II (ETU II) je tepelná elektrárna u obce Tušimice, zhruba 5 km východně od města Kadaň v okrese Chomutov. V blízkosti se nacházela elektrárna Tušimice I z roku 1964, jež byla uzavřena v roce 1998. Vlastníkem a provozovatelem elektrárny Tušimice II je společnost ČEZ.

Rokle Apatyka na Kokořínsku

Rokle u Kokořínského údolí je pojmenována podle léčivých bylin, které se zde hojně sbíraly. Výskyt druhů rostlin typických spíše pro horské či podhorské oblasti je zapříčiněný velkou teplotní inverzi v rokli.

Rokle Kočičina u Kokořína

Údolí v CHKO Kokořínsko, které se nachází 3 km jihozápadně od Mšena, je lemováno velkým množstvím skalních výchozů a stěn.

Oblastní muzeum v Chomutově

Oblastní muzeum Chomutov sídlí ve dvou budovách – v historické radnici a Domě Jiřího Popela z Lobkowicz. Jeho fondy tvoří 29 podsbírek a více než 221 tisíc sbírkových předmětů. Expozice v radnici je zaměřena především na umění, v Domě Jiřího Popela z Lobkowicz najdete vše o Krušných horách.

Žeberská lípa - nejstarší strom centrálního Krušnohoří

Přírodní klenot roste nedaleko Vysoké Pece na Chomutovsku, kousek od zámku Jezeří. Přídomek žeberská získala dle zříceniny Starý Žeberk. Strom je nejstarším na Mostecku, jeho věk se odhaduje až na 900 let. Z dávných věků přežívá dodnes jako obrůstající torzo, krásné romantické a opředené pověstí.

Interaktivní naučná stezka ve Strupčicích

Naučná stezka je součástí projektu „Babičko, dědečku vyprávěj“, jehož cílem je propojit děti a mládež se seniory, nově přistěhovalé se starousedlíky a navýšit povědomí obyvatel o historii a přírodě obce Strupčice, finančně podpořila Poštovní spořitelna prostřednictvím Nadace Via.

Z chomutovského zooparku k druhorepublikovým bunkrům

Chomutov nevypadá jako nejvábnější město na výlety, opak je pravdou. Zrekonstruované městské centrum mě překvapilo památkami. Skutečnost, že je okolí zahlceno panelovou výstavbou, je daň rozvoje severních Čech, uhelnému a chemickému průmyslu.