Okres Chomutov

V krušnohorském Měděnci začíná znělka seriálu o majoru Zemanovi

Záběr na kapli na Mědníku a kráčejícího Vladimíra Brabce v roli majora Zemna zná asi každý. O seriálu si můžeme myslet své, ale herecké výkony byly kvalitní, zvláště nedávno zesnulý Vladimír Brabec exceloval. Byl skvělým hercem, zrovna jako dabérem.

Kostel Narození Panny Marie v Měděnci

Pozdně barokní kostel byl vystavěn v letech1803 - 1814 v horském městečku Měděnec.

Železniční depozitář technického muzea v Chomutově

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Zámek Škrle u Chomutova

Zámek Škrle je barokní zámek ve vsi Škrle jihovýchodně od Chomutova. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Kadaň, Klášterec nad Ohří, Ostrov: opomíjená podkrušnohorská města plná skvostných památek

Máme mnoho památek, o kterých se moc nemluví, a je to škoda. Není vše jen o Praze, Českém Krumlovu, Telči, Kutné Hoře, Olomouci a dalších notoricky známých objektech. Zejména města na severu Čech, v Podkrušnohoří, bývají většinou nezaslouženě spojována jen s negativními jevy.

Na sfingy u Měděnce si na rozdíl od egyptské můžete vylézt

Egyptská sfinga, napůl zvíře, napůl člověk, v předpolí pyramid u Gízy je stále historickou záhadou, což se o rulových bizarních skalách u Měděnce říci nedá. Přírodní památka nacházející se pár set metrů od krušnohorské obce Měděnec ale přitahovala ještě před pár desítkami let značnou pozornost.

Novým lákadlem Chomutova jsou parní lokomotivy i vůz barona Rothschilda

Významné turistické lákadlo získal pro letošní léto Chomutov. Vedení města vyjednalo sezónní zpřístupnění železničního depozitáře Národního technického muzea, který ukrývá skvostné parní lokomotivy a další železniční vozy. Nově bude veřejnosti přístupný od 1. června do konce září vždy od čtvrtka do neděle od 10 do 17 hodin. Dosud byl depozitář otevřen jen dva víkendy v roce.

Mikulovická brána v Kadani

Mikulovická brána je součástí městské rezervace a kadaňské panorama dotváří již sedm století. Věž, o níž se tvrdí, že je Svatá, je možné navštívit pouze s průvodcem. Návštěvníci však mají jedinečnou možnost vstoupit pod ochranu lučištníků, pootočit tamním rumpálem nebo se pokochat pohledy na Kadaň.

Muzeum hodin Klášterec nad Ohří

Rodinné muzeum starožitných hodin se nachází v historické části Klášterce nad Ohří. Sbírka tikajících skvostů, která vznikala přes 50 let a ještě není u konce, obsahuje hodiny caplové, špindlové, porcelánové, regulátory, stojánky na pánské kapesní hodinky a spousty dalších.

Porcelán měl větší cenu než zlato, v kláštereckém zámku najdete křehký poklad

Klášterec bylo v minulosti velmi zanedbané město, dnes už nikdo nepozná zničené budovy a terasy z válečného filmu Až do konce, z roku 1984. Film Holky z porcelánu si vybaví téměř každý, Juraj Herz ho točil tady. Porcelánka ale ustoupila supermarketu, přesto Klášterec nad Ohří bílým zlatem žije.

Hromův dub u Chomutova na Olomoucku

Památný strom Hromův dub (Dub letni) se nachází mezi obcemi Hlušovice a Chomoutov u Olomouce. Bohužel sem nevede žádná turistická trasa, ale pěšky nebo na horském kole se k tomuto památnému stromu dostanete po prašné polní cestě.

Zbytky uhelny v Kovářské

V roce 1599 byla v obci Kovářská postavena vysoká pec, protože se v jejím okolí nacházely bohaté zásoby železné rudy, stříbra a olova. Přímo v obci se dodnes dochovaly zbytky uhelny, kde se skladovalo uhlí, jež bylo potřebné pro další zpracovávání uvedených kovů.

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Štola Marie Pomocné na Mědníku

Štola v blízkosti Měděnce byla využívána od 17. století. Těžila se zde hlavně měď, která dala místu jméno - v kopci Mědník vzniklo velké množství šachet a štol.

Muzeum československého opevnění Na Kočičáku

Muzeum československého opevnění se nachází na úpatí Krušných hor na nevýrazném vrchu zvaném Na Kočičáku (571 m.n.m.). Najdete ho jen kilometr za Chomutovem a nabídne vám neobvyklý pohled do historie vojenských opevnění.