Hrady a zámky v okrese Cheb

Hradní kaple – skvost štaufské gotiky v Chebu

Patrová kaple zasvěcená sv. Erhardovi a sv. Uršule je ozdobou chebského hradu. S její výstavbou se započalo ke konci 12. století, a to v prostoru zrušeného slovanského pohřebiště. Kaple náleží k nejpozoruhodnějším dílům rané gotiky ve střední Evropě.

Městská památková rezervace Cheb

Historické jádro města je od roku 1981 městskou památkovou rezervací. V jednom z nejstarších měst v Česku najdeme románský hrad, dvoupatrovou kapli sv. Martina, Erharda a Uršuly nebo kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty. Náměstí se pyšní Špalíčkem – souborem kupeckých domů ze 14. století.

Zámek Hazlov

První zmínky o hradu, nyní zámku Hazlov, pocházejí z roku 1224. Po roce 1945 objekt chátral, nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí a stává se opět chloubou a funkční částí obce Hazlov.

Hrad a zámek v Libé zachránili po devastujícím požáru noví majitelé

Když jsem po roce 1990 viděl ruiny památky na vysokém ostrohu v zapadlém údolí u Františkových Lázní, byl to velmi smutný pohled. Ruina, ze které jako prst čnělo torzo vysoké věže. Zase jedna památka na odpis, pomyslel jsem si - a netušil, jak velmi se mýlím.

Majestátní hrad Loket, opora a pýcha českých panovníků, má otevřeno po celý rok

Ohyb Ohře dal místu jméno (německy Elbogen). Na skalnatém ostrohu vyrostl nejprve hrad, o zakladateli se vedou dohady. Mohli to být čeští panovníci - nejčastěji se hovoří o Vladislavu I. - i němečtí ministeriálové, kteří pro císaře Barbarossu osidlovali obyvatelstvem krajinu z německy mluvících zemi. Tak vznikla mnohá osada na Chebsku.

V srdci Slavkovského lesa leží dřevěný zámeček, Tajga i Smraďoch

Oním panským sídlem je lovecký zámeček Kladská, dnes hotel alpského stylu, Tajga je součástí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny, pach sirovodíku prozrazuje přírodní rezervaci, dle nevábného odéru pojmenované Smraďoch.

Zámek Kynžvart ukrývá v nádherných interiérech nespočet unikátů

Většině lidí se v souvislosti s obcí Kynžvart vybaví lázně a se jménem Metternich v lepším případě dějepisný pojem absolutismus. Ovšem při návštěvě kraje kolem Mariánských Lázní stojí za návštěvu rozhodně zámek Kynžvart, spojený právě s Metternichy.

Za obnovu totálně zničeného Vildštejna povýšili majitele do rytířského stavu

Do roku 1950 nesla Skalná u Františkových Lázní jméno Vildštejn, zrovna jako zdejší hrad. Komise poté rozhodla o přejmenování. Po válce hrad osídlili rumunští reemigranti a nastala doba zkázy. Hrad byl na odpis, od 80. let 20. století se začalo s jeho opravou, stojí díky soukromému vlastnictví.

Miniatura zámku Hluboká nově těší návštěvníky Mariánských Lázní

Mariánskolázeňský park Boheminium odhalil v sobotu 29. září další přírůstek do své sbírky modelů. Majitelé vyslyšeli volání návštěvníků a nově tak přibyla miniatura zřejmě nejznámějšího a nejkrásnějšího českého zámku – Hluboké nad Vltavou.

Zámek Kopaniny u Aše

Zámek který vlastnil rod Zedtwitzů stojí v místě jejich bývalého hradu založeného před rokem 1537. Po požáru v roce 2003 byl ve velmi špatném stavu. Od roku 2013 pracuje rodina Františka Hupky na jeho obnově.

Zřícenina zámečku Luby u Chebu

Ruina zámku pánů z Písnice z konce 17. století stojí nedaleko hranic s Německem.

Zřícenina hradu Chudý hrádek u Dubé

Chudý hrádek nazývaný také Hrádek, Pustý zámek či Poustka byl založený ve 14. století. Stojí na na skále nad údolím Dolského potoka u Dubé.

Zřícenina hradu Kynžvart

Nad městem Lázně Kynžvart se mezi Šibeničním vrchem a Špičákem vypíná Hradní vrch se zříceninou středověkého hradu.

Bečov má další poklad – po relikviáři svatého Maura a archivu vín diamantový diadém

Bečov na Teplou je zámek plný překvapení, málokterý kastelán se může pyšnit tolika cennými artefakty jako Tomáš Wizovský. K nálezu relikviáře svatého Maura a archívu vín a koňaků se přidal diamantový diadém rodu Beaufort-Spontin (rod zde sídlil do konce druhé světové války).