Okres Cheb

Tipy na víkend: Zaběhejte si na silvestra, pokochejte se novoročním ohňostrojem

Poslední den roku nemusíte strávit jen doma u televize nebo v baru. Sportovně ho strávíte na silvestrovském běhu v Praze nebo v Chebu. Světelné efekty novoročního ohňostroje si můžete užít třeba ve středočeských Benátkách nad Jizerou či v Olomouci.

Zřícenina hradu Chudý hrádek u Dubé

Chudý hrádek nazývaný také Hrádek, Pustý zámek či Poustka byl založený ve 14. století. Stojí na na skále nad údolím Dolského potoka u Dubé.

Kam o víkendu s dětmi: Projeďte se mikulášským vlakem, vyrobte si betlém

Pokud jste nestihli oslavit svátek svatého Mikuláše, můžete si to vynahradit na sobotní mikulášské jízdě do Kryštofova Údolí nedaleko Liberce. Vlastnoručně vyrobený betlém si můžete odnést z dílny konající se v klášteře v Teplé, zajímavé vánoční dekorace zase z adventního workshopu v ostravském Světě techniky.

Pramen Břetislav s nejvyšší radioaktivitou v České republice

U Plesné na Chebsku nový pramen s obsahem radonu, který je podle vědců nejradioaktivnější v Česku. V budoucnu by mohla voda sloužit k lázeňské léčbě. Z hlediska minerálních vod je to jeden z největších objevů za posledních několik let.

Knihovna Miloslava Ransdorfa v Chodové Plané

Knihovna Miloslava Ransdorfa slouží od prosince 2017 čtenářům v Chodové Plané u Mariánských Lázní. Čtenáři si budou moci nechat poslat knihy také do některé ze studoven po celém Česku.

Cheb byl ve středověku silným městským státem s vlastním vojskem

Nejzápadnější cíp republiky hrál v historii po staletí významnou roli, území zasahuje i do německého pohraničí. Němci mu říkali Egerland, v sudetském nářečí Eghaland. Cheb/Eger ležící na říšské cestě Via Regia z Prahy do Norimberku byl jedním z nejvýznamnějších mocenských a obchodních center.

Sochařský park pod širým nebem v Plesné

Plesná je městským obvodem Ostravy, která díky konaným sochařským sympoziím z minulosti, má svůj sochařský park.

Rozhledna Vávrova lávka v Chebu

Čtyřicetimetrová lávka pro pěší a cyklisty překonává v chebském parku Krajinka tok řeky Ohře. Lávka je zavěšena jako padací most na desetimetrové hranolové vyhlídkové věži. Lávku navrhl známý architekt a herec David Vávra.

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

U hotelu Krakonoš si u staré sochy Krakonoše můžete nechat splnit své přání - stačí na přání myslet, dotknout se zázračného kamene v Krakonošově opasku a 3x sochu obskákat po jedné noze.

Prameny ve Zdravé vodě - Žarošice

Léčivé prameny byly po minulá staletí využívány k lázeňství. Lázně zde založila abatyše starobrněnského kláštera v 18. století. Dnes jsou k vidění původní lázeňské budovy a vyvěrající prameny.

Expozice Edvard VII. v anglikánském kostele v Mariánských Lázních

Anglikánský kostel je pozdním dílem londýnského architekta Williama Burgese, podle jehož plánů byl postaven zdejším stavitelem Friedrichem Zicklerem v roce 1879.

Památník obětem železné opony u Chebu

Památník představuje roztržená pouta a je věnovaný lidem, kteří zemřeli v letech 1948 až 1989 na hranici při pokusu emigrovat z tehdejšího Československa. Byl slavnostně odhalen v roce 2006.

Rozhledna Bohušův vrch u Plané

Rozhledna stojí na Bohušově vrchu (580 m), dříve nazývaném Šibeniční vrch, v Plané u Mariánských Lázní. Od přelomu 19. a 20. století zde stál dřevěný vyhlídkový gloriet. V roce 1909 jej nahradila masivní kamenná věž.

Přírodní rezervace Soos na Chebsku evokuje měsíční krajinu

Národní přírodní rezervace Soos, vyhlášená v roce 1964, se nachází nedaleko Františkových lázní. Je známá především svými rozsáhlými rašeliništi, mokřady, mofety a minerálními prameny. Pestře zbarvenou rezervaci připomínající měsíční krajinu je možné navštívit v průběhu celého roku.