Okres Cheb

Evropská dálková trasa E6 - pěšky z Chebu do Železné Rudy

E6 naše území jen tak olízne a spěchá dál. Její počátek lze nalézt až na finském severozápadě. K nám se dostává nedaleko Chebu, vede přes Mariánské Lázně a Šumavou k hraničnímu přechodu Alžbětín, kde se stáčí do Rakouska. Dále pak směřuje na Balkán a končí v řecké Alexandropolis.

Městské divadlo v Mariánských Lázních

Při prohlídce Mariánských Lázní nevynechejte návštěvu městského divadla.

Evropská dálková trasa E3 – pěšky od Chebu do Beskyd

Evropská dálková trasa E3 začíná v Santiagu de Compostela, prochází napříč Evropou a na našem území vede od Chebu do Beskyd, většinou při severní hranici. Od Jeseníků míří do Beskyd na Bumbálku, a odtud dále na Slovensko.

Kladské pomezí na běžkách: Javoří hory pro milovníky přírody

Nádherné výhledy až do Polska z Ruprechtického Špičáku vám nabízí trasa Javoří hory, která vás provede po česko – polské státní hranici. Jedná se o 31 km dlouhou trasu náročnou na horské výstupy a převýšení.

Kladské pomezí na běžkách: projížďka Babiččiným údolím

Nenáročná trasa je sjízdná jen za dobrých sněhových podmínek. Atraktivní projížďka malebným prostředím Babiččina údolí je vhodná pro rodiny s dětmi. Nenáročná trasa v bílé stopě měří 5 km.

Kladské pomezí na běžkách: běžecké okruhy kolem Adršpachu a Teplic nad Metují

Okolo skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují vede řada běžkařských tras. V Dolním Adršpachu naleznete upravený okruh nazvaný Ozvěny, další kolečko se nachází pod Křížovým vrchem. Do širšího okolí se můžete vydat k Teplicím pod Supí a Jiráskovy skály nebo do Zdoňova či Janovic.

Kladské pomezí na běžkách: běžecké tratě u Machova

Dobře dostupné tréninkové stopy pro klasiku i bruslení, sjízdnost i při malé sněhové pokrývce. Běžecké stopy v Machově pravidelně strojově upravuje Borský klub lyžařů Machov. Jsou to závodní tratě s parametry pro konání republikových závodů klasickým stylem i bruslením pro všechny kategorie.

Málo známým Chebskem mezi dvěma Bismarcky

Tyčí se na kopcích jako hroty pruské piklhaubny. Jedna nad Chebem, druhá nad Aší. Kamenné jehlance rozhleden nesoucí jméno „železného“ kancléře Otty von Bismarcka. Ta v Háji u Aše, na nejvyšším bodě Smrčin, rozkročena pěkně doširoka, je jednou z nejmohutnějších u nás.

Majestátní hrad Loket, opora a pýcha českých panovníků, má otevřeno po celý rok

Ohyb Ohře dal místu jméno (německy Elbogen). Na skalnatém ostrohu vyrostl nejprve hrad, o zakladateli se vedou dohady. Mohli to být čeští panovníci - nejčastěji se hovoří o Vladislavu I. - i němečtí ministeriálové, kteří pro císaře Barbarossu osidlovali obyvatelstvem krajinu z německy mluvících zemi. Tak vznikla mnohá osada na Chebsku.

Plastika David a Goliáš v Chebu

Novodobá bronzová socha Jaroslava Róny je umístěná do prázdné niky chebského Špalíčku, směrem k muzeu. Plastika zobrazuje Davida v brnění sedícího na hlavě obra Goliáše.

Socha Sépie na Chebském hradě

Bronzovou sochu Sépie vytvořil český sochař a malíř Jaroslav Róna. Jedná se o druhý odlitek díla z roku 2000. První odlitek je umístěn nedaleko zámku Klenová.

Obůrka Hvozd nad centrem Mariánských Lázní

Rovnou do pohádky o Smolíčkovi vás zavede obora nad centrem Mariánských Lázní.

V srdci Slavkovského lesa leží dřevěný zámeček, Tajga i Smraďoch

Oním panským sídlem je lovecký zámeček Kladská, dnes hotel alpského stylu, Tajga je součástí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny, pach sirovodíku prozrazuje přírodní rezervaci, dle nevábného odéru pojmenované Smraďoch.

Hartoušovské mofety

V údolí říčky Plesná, která je přítokem řeky Ohře na Chebsku, najdete několik unikátních míst s vývěrem sopečných plynů – mofet. Mofety jsou výrony oxidu uhličitého na zemský povrch z nitra Země.

Lyžařská škola a půjčovna v Mariánských Lázních

Příjemnou a zábavnou formou vás naučíme ovládat lyže a snowboard, zdokonalíme Vaše dovednosti a dodáme více jistoty na svahu.