Tipy na výlety v okrese České Budějovice

Kovárna a muzeum dveřních zámků Komařice

Kovárnu s muzeem, jejichž vlastníkem je Jaromír Čížek, najdete v Komařicích u Českých Budějovic. Každého, kdo do kovárny zavítá, majitel rád uvítá a dovolí mu si řemeslo i vyzkoušet.

Muzeum Františka Miroslava Čapka v Lišově

V Lišově v objektu Schwarzenberského špitálu je umístěna zajímavá výstava, vypovídající o bohaté historii města Lišova a okolí.

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte den zvířat, vyrazte na dýňové slavnosti

Na sobotu připadá Mezinárodní den zvířat a v mnoha zoologických zahradách se u této příležitosti konají akce. Zúčastnit se jich můžete třeba v Praze, Brně nebo Hluboké nad Vltavou. S podzimem se do popředí dostávají také dýně, na jejichž slavnosti můžete rovněž vyrazit hned na několik míst. Nechybí ale ani tvořivé dílny či drakiáda.

Zřícenina zámku Zahájí

Kamenné ruiny Starého zámku, nebo také Waldheimského zámku, se nachází uprostřed lesů přímo na hranicích. Celá ves Waldheim byla i se zámkem nejprve vysídlena a následně v 50. letech 20. století srovnána se zemí, aby ustoupila železné oponě.

Rudolfova vyhlídka v zámeckém parku Sychrov

Rudolfova vyhlídka se nachází se v severní části zámeckého parku a otevírá se z ní nádherný pohled na okolní krajinu.

Muzeum přírodovědy v Doudlebech nad Orlicí

V prvním patře zrekonstruované zámecké sýpky se nachází stálá expozice přírodovědného muzea. Bohatá sbírka, čítající stovky až tisíce exponátů potěší všechny milovníky přírodovědy.

Workoutový park nejen pro vozíčkáře v Hluboké nad Vltavou

Workoutové hřiště ve Sportovně relaxačním areálu v Hluboké nad Vltavou představuje unikátní venkovní posilovnu, která je jednou z prvních v Evropě sloužících nejen zdravým lidem, ale také vozíčkářům.

Pivovar Hluboká nad Vltavou

V pivovar se změnil historický sál někdejšího hotelu Obec, který vyrostl na počátku 20. století na popud Adolfa Josefa Schwarzenberga.

Expozice o Přemyslu Otakarovi II. v Českých Budějovicích

Nová stálá expozice věnovaná Přemyslu Otakarovi II. A jeho době. V části věže Železná panna představí život českého panovníka dokumenty a dobové předměty.

Rudolfova štola - zásobárna vody pro Královskou oboru

Jedná se o tunel v Praze vybudovaný v 16. století pro zásobování Královské obory vodou. Štola o délce 1098 metrů překonává výškový rozdíl hladin Vltavy 110 cm. Štola probíhá asi 45 metrů pod terénem a dnešní zástavbou Letné. Štola byla ražena v letech 1589 až 1593.

Vlašský dům neboli Starý zámek v Jistebnici

Původně renesanční zámek z 2. poloviny 16. století, majetek šlechtického rodu Vančatů z Vratkova, poté Doudlebských z Doudleb a vlašského rodu ze Sonetu. V 2. polovině 18. století barokně přestavěn.

Dřevěná rozhledna Zelenkův kopec u Olešnice

Dřevěná vyhlídková věž na Zelenkově kopci (666 m.n.m.) nacházející se asi 1 km severně od obce Ústup je v pořadí druhou stavbou svého druhu, kterou nechal na svém území vystavět mikroregion „Sdružení Olešnicko".

Rodný dům dějepisce Tomáše Pešiny z Čechorodu v Počátkách

Kolemjdoucí může zaujmout erby pánů z Hradce (rodovým a aliančním) a pamětní deskou, která prozrazuje, že v tomto domě se roku 1629 narodil „dějepisec vlastenecký a rodák počátecký, Tomáš Pěšina z Čechorodu“.

Mánesův most - ukázka českého kubismu

Mánesův most byl postaven v místech, kde byl v minulosti provozován přívoz, který dopravoval lidi k místní rybářské osadě. Dříve zde stávala takzvaná Železná, či Rudolfova lávka.

Renesanční zámek Komařice vážně nahlodal zub času a lhostejnosti

Při putování po památkách je možno narazit na ruiny z časů plenění husity, lehlé za časů třicetileté války, zničené požárem, z různých důvodů nedostavěné nebo zchátralé v letech vzhledem ke stáří objektu zcela nedávných. Pohled na kdysi reprezentativní sídla bývá často žalostný.