Tipy na výlety v okrese České Budějovice

Velký pařezitý rybník u obce Řásná

Velký Pařezitý rybník je přírodní rezervace nacházející se na Vysočině, poblíž obce Řásná v okrese Jihlava v nadmořské výšce 670 až 680 metrů. Byl založen Zachariášem z Hradce v roce 1565 jako zdroj pitné vody pro nedalekou Telč, a jako záložní zdroj slouží dodnes.

Zřícenina Karlův Hrádek zahájila další sezonu

Na akce i turistické výlety bude i v této sezoně lákat zřícenina Karlův Hrádek u Purkarce na Českobudějovicku. Objekt nechal postavit Karel IV. Na jeho záchraně, kterou organizuje město Hluboká nad Vltavou, spolupracuje několik partnerů. Památkáři používají při opravě unikátní postupy.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v obci Dubné

Dubné bývalo slavným poutním místem. Dominantou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož fragmenty pochází ze 14. století. Dnes se jedná o dvoulodní stavbu se čtvercovým presbytářem, s drobnou předsíní v západním průčelí, sakristií a s kostelní věží na jižní straně.

Markéta, dcera Otce vlasti, naslouchala na křivoklátském hradu zpěvu slavíků

Hluboké křivoklátské lesy odedávna vlastnila královská komora. Hojnost zvěře, hlavně vysoké a černé, proto byly oblíbeným lovištěm českých panovníků. Postupně si tu vystavěli několik sídel – Jivno, Zbečno, Jinčov, Nižbor. Mezi nimi vyniká oblíbený hrad českých panovníků - Křivoklát. Na skalnatém ostrohu nedaleko ústí Rakovnického potoka do Berounky stojí přes 900 let jedna z našich nejnavštěvovanějších památek.

Spadaným listím ke zřícenině Jenčova, nejmenšího tuzemského hradu

Křivoklátské lesy byly oblíbeným loveckým revírem zejména Přemyslovců. Lovy byly jednak zábavou, jednak i příležitostí k setkání s důležitými lidmi – a samozřejmě také přinášely výživné maso. Okolí Berounky bylo jako stvořené pro zakládání šlechtických sídel – vznikl Křivoklát, Jivno, Hlavačov, Týřov, Nižbor, Zbiroh, Žebrák s Točníkem... A také Jenčov.

Tvrz Dražíč

Asi 6 kilometrů od jihočeské Bechyně se nachází vesnice roku 2011 – Dražíč. Najdete tu upravený pivovar s lihovarem Lipan a hned za ním vchod do zahrady a parku s jednoduchou obdélnou budovou v převážně barokním slohu, tvrz Dražíč.

Na jediném místě v Česku potkáte Milence, Starostu i Krakonošovy trenýrky

Milenci, Starosta, Starostová nebo Homole cukru i Krakonošovy trenýrky. Názvy skal, které uvíznou v paměti každému návštěvníkovi Adršpašsko-teplických skal. Profláknutý turistický cíl na Broumovsku navštěvují desítky tisíc lidí, a proto jsme mezi pískovce vyrazili na podzim, kdy jezdí návštěvníků méně.

Barokní sochy z unikátního poutního místa Homole zmizely po nájezdu zlodějů

Nedaleko Kostelce nad Orlicí leží poutní místo vystavěné na kopci Homole. Původně zde prý stával hrad, který dobyl sám Karel IV. Při bojovém tažení proti Mikulášovi z Potštejna. Na konci 17. století tu vyrostl, díky hraběnce Terezii Eleonoře z Ugarte a úmorné práci poddaných, poutní areál.

Branišovské tajemství

Úniková hra s názvem Branišovské tajemství, která se nachází přímo v centru Budějovic a je vhodná jak pro rodiny, tak partu kamarádů.

Plástovice u Českých Budějovic - památková obec selského baroka

Vesnička přitahuje lidovou architekturou ve stylu selského baroka, díky které byla vyhlášena vesnickou památkovou rezervací. Navíc leží na křižovatce dvou cyklistických tras – jedna vede ze Zbudova směrem na CHKO Blanský les, druhá z Netolic přes Hlubokou nad Vltavou do Českých Budějovic.

Hospůdka Neplachov

Pravidelně se můžete těšit na Hospodský kvíz v neplachovské hospůdce.

Nádvoří týnského arcibiskupského zámku se vrátí do středověku

V roce 1229 se Týn nad Vltavou stal dějištěm události středoevropského významu – do jihočeského sídla pražského biskupa se sjeli církevní hodnostáři z okolních zemí, aby rozřešili vzájemné spory.

Nádvoří týnského arcibiskupského zámku se vrátí do středověku

V roce 1229 se Týn nad Vltavou stal dějištěm události středoevropského významu – do jihočeského sídla pražského biskupa se sjeli církevní hodnostáři z okolních zemí, aby rozřešili vzájemné spory.

Park Stromovka v Českých Budějovicích

Park Stromovka je plošně největší park Českých Budějovic s charakterem přírodně krajinářského parku. Lidé sem přicházejí za odpočinkem, ale i sportovním vyžitím. Místo je oblíbené také pro ty, kteří si chtějí užít příjemný piknik s rodinou či přáteli.

Včelařská expozice Pištín

Včelařská expozice se nachází v podkrovní části Spolkového domu v Pištíně. Návštěvníci si mohou prohlédnout historické nástroje a zařízení, které používali včelaři.