Okres Brno-venkov

Králova jeskyně u Tišnova

Králova jeskyně byla objevena náhodně 28. 5. 1972 na severovýchodním svahu vrchu Květnice u Tišnova.

Habrovská studánka v Nedvědici

Habrovská studánka – nachází se v Nedvědici v lokalitě zvané Žleb. Je to klasická lesní studánka.

Replika Železné opony v Bučině u Kvildy

Repliku železné opony tvoří zrekonstruovaný hraniční zátaras a další prvky tzv. Železné opony. Nachází se nedaleko turistického hraničního přechodu Bučina–Finsterau a je doplněna informační tabulí. Stojí zde od roku 2008.

Panský pivovar Sokolnice

Před více jak 500 lety byl v Sokolnickém panství zřízen pivovar. Měl mnoho majitelů a před téměř 100 lety vaření piva upadlo. Nová éra sokolnického pivovaru byla obnovena v roce 2014. Po obnově objektu začali vařit pivo v roce 2017.

Jeskyně Tvarožné díry

Tvarožné díry jsou nejdéle známou jeskyní krasové oblasti Králického Sněžníku. První zmínky o nich pocházejí již z konce 17. století. Podle pověsti si zde zlatokopové ukládali nářadí.

Dřevěná krytá lávka Prudká

Dřevěnou krytou lávku přes řeku Svratku nechal postavit majitel papírny, továrník Kopřiva, pro dělníky papírny, vzdálené 300 metrů. Lávka je dlouhá 33 metrů. Nachází se v osadě Prudká u Doubravníku.

Kaple sv. Antonína Paduánského v Lomnici

Drobná stavba z roku 1670 s kruhovou dispozicí a zvonicí přistavěnou k východní straně stojí na bývalém hřbitově v Lomnici u Tišnova. Raně barokní stavba je dominantou městyse.

Hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově

Kostel v Horním Maršově stojí od roku 1568, nejprve dřevěný protestantský, od roku 1608 kamenný renesanční, navržený italským stavitelem Carolo Valmadim. Bývá označován jako starý nebo horní.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově

Dominantou obce Horní Maršov je novogotický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie postavený v letech 1895 - 1899 podle návrhu významného českého architekta Josefa Schulze. Je nazýván také nový nebo dolní kostel, k odlišení od staršího menšího kostela stejného zasvěcení.

Památník Okřídlený lev na Klárově

V Praze na Klárově poblíž ulice U Železné lávky naleznete působivou sochu okřídleného lva od britského sochaře Colina Spoffortha. Památník věnovali Britové československým letcům, kteří během druhé světové války bojovali v Britském královském letectvu.

Kavárna a galerie Stříbský mlýn

Kavárnu a galerii můžete navštívit v prostředí starého mlýna v Ivančicích z roku 1586. Ochutnáte výběrovou kávu z české pražírny a další produkty z malých rodinných podniků. Obdivovat můžete autorskou galerii Josefa Zahradníka.

Naučná stezka Rajhradsko

Mikroregion Rajhradsko je jedinečnou kulturně historickou a přírodní lokalitou, nacházející se 12 kilometrů jižně od centra města Brna. Naučná stezka má celkem 16 zastavení s poučnými informačními tabulemi.

Myší díra - skalní soutěska u Bílovic nad Svitavou

Soutěska se nachází v závěru hlubokého údolí Útěchovského potoka, jednoho z pravostranných přítoků řeky Svitavy mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou.

Myslivna Lišky Bystroušky u Bílovic nad Svitavou

V těsné blízkosti samotné obce se nalézá více jak stoletá myslivna, dějiště knihy Rudolfa Těsnohlídka „Liška Bystrouška“ a podle ní složené opery Leoše Janáčka „Příhody lišky Bystroušky“. Budova byla postavena v roce 1907 a od té doby až do dnešních dnů slouží polesí Bílovice nad Svitavou.

Pitrův most v Rajhradě

Od poloviny 11. století spojoval Rajhrad a benediktýnský klášter dřevěný most s mýtem. Most z roku 1694, který byl postaven na dvou zděných pilířích, lépe odolával jarním ledům. Měl dřevěnou vozovku s dřevěným zábradlím a celou stavbu kryla šindelová střecha.