Tipy na výlety v okrese Břeclav

Do Lednice o víkendu lákalo krásné počasí

V sobotu začala v Lednici na Břeclavsku nová turistická sezóna. Nejnavštěvovanější místo Lednicko-valtického areálu uvítalo o víkendu první návštěvníky letošní sezóny.

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Od roku 1990 je oblast zařazena do seznamu mezinárodně významných mokřadů. Podél rybníků vede 11 km dlouhá naučná stezka.

Historická Maurská vodárna v Lednici

Maurská vodárna v Lednici neboli Maurský dům sloužila jako součást systému zásobujícího park vodou a jako lázně zámeckého panstva. Její současnou podobu jí dal v padesátých letech 19. století architekt Jiří Wingelmüller, který při výzdobě fasády kombinoval maurské a gotické prvky.

Zámeček Lány v Lednicko-valtickém areálu

Lánský zámeček se nachází asi 7 km jižně od Břeclavi v oboře Soutok. Zdejší zachovalé lužní lesy křižuje řada cest, některé jsou turisticky značeny. Interiér zámku je veřejnosti nepřístupný.

Lichtenštejnský statek Nový dvůr u Lednice

Nový dvůr se nachází asi 3 km jižně od Lednice nedaleko Prostředního a Mlýnského rybníka. Leží na červené turistické trase mezi Lednicí a Valticemi a nejbližší vlaková zastávka Lednické rybníky je vzdálena jen 500 m. V současnosti slouží objekt k chovu koní a interiéry jsou nepřístupné veřejnosti.

Kaple Svatého Huberta v Lednicko-valtickém areálu

Při cestě po červené turistické značce z Lednice do Valtic (nebo naopak) natrefíte na gotickou kapli svatého Huberta. Přívlastek „gotická“ vlastně není úplně na místě. Svatý Hubert je nejmladší stavbou Lednicko-valtického areálu, která na svém místě stojíteprve od roku 1855.

Lednicko-valtický areál je už 20 let na seznamu UNESCO

Přesně 20 let uplyne 7. prosince od doby, kdy byl Lednicko-valtický areál zařazen na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Oblast, která byla v 18. a 19. století rodem Lichtenštejnů zformována do podoby přírodního parku, se pokládá za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě. Nacházejí se zde například zámky Lednice a Valtice nebo jediný český minaret.

Křížový vrch v Hustopečích

V Hustopečích vznikl další příjemný prostor určený k relaxaci a odpočinku. Lokalita, která již historicky sloužila jako příměstský park a na níž nedávno proběhly odborné zásahy s cílem obnovit původní krajinné struktury, opět ožívá.

Plastika kvasinky v Hustopečích - největší zvětšenina živého organismu v České republice

Kamenná plastikana nádvoří hustopečského Domu U Synků má tvar dělící se vinné kvasinky. Místní vinaři tímto způsobem vzdali hold organismu, kterému vděčí za proces nezbytný pro výrobu vína.

Větrný mlýn Klobouky u Brna

Historie větrných mlýnů v Kloboukách je velmi bohatá a proto se skupina místních nadšenců rozhodla, že nepřipustí, aby navždy zanikla. Z podobného mlýna se podařilo zajistit hlavní části a ty byly převezeny do Klobouk. V letech 1983 – 1985 byl mlýn renovován a postaven na původním místě, kde stával.

Vinařství Čech v Tvrdonicích

Čistě rodinné vinařství na Slovácku v obci Tvrdonice, pokračuje v práci zakladatele Jana Čecha a hospodaří na vlastních vinicích, zařazených do režimu ekologického zemědělství. Zdejší vína se řadí mezi nejkvalitnější produkty vůbec a bývají vysoce ceněna na mnoha domácích i zahraničních soutěžích.

Přátelé jižní Moravy se po roce opět sjedou do Starovic na Břeclavsku

Malá obec Starovice na Břeclavsku bude v sobotu 30. července dějištěm již druhého ročníku Setkání přátel jižní Moravy. Letošním mottem celé folklorní akce, která nemá v České republice obdoby, je: Prožijte jihomoravské hody.

Expozice o meruňkách ve Velkých Pavlovicích

Oblíbeným ovocem, které se na jižní Moravě hojně pěstuje, jsou meruňky, kterým vyhovuje místní půda i klima. Vyhlášená je tzv. Velkopavlovická meruňka, která se ve Velkých Pavlovicích pěstuje už 200 let. Propagaci meruněk je věnována expozice v prostorách dvorního křídla Ekocentra Trkmanka.

Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Roku 1790 byla u příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. Otevřena nejmladší budova zámeckého areálu, pozdně barokní divadlo. Ve 40. a 50. letech 20. stol. Bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu. Nyní je obnoveno a zve na interaktivní prohlídku.

Divadlo ve Valticích má nový prohlídkový okruh

Loni opravené barokní divadlo na zámku ve Valticích na Břeclavsku má nový pravidelný prohlídkový okruh. Lidé uvidí celou jevištní mašinerii. Budou si moci vyzkoušet práci obsluhy divadla, například při výrobě hluků, jako je třeba déšť nebo hromy. Řekl to vedoucí Národního centra divadla a tance Zbyněk Šolc.