Tipy na výlety v okrese Blansko

Dřevěná rozhledna Zelenkův kopec u Olešnice

Dřevěná vyhlídková věž na Zelenkově kopci (666 m.n.m.) nacházející se asi 1 km severně od obce Ústup je v pořadí druhou stavbou svého druhu, kterou nechal na svém území vystavět mikroregion „Sdružení Olešnicko".

Vodárenská věž v Letovicích

Vodárenská věž upoutá návštěvníky města na první pohled, měří 20 m a je součástí I. Březovského vodovodu z r. 1911.

Pivní stezka Petra Bezruče

Cyklostezka vede od vlakového nádraží v Řečkovicích přes Mokrou Horu, Jehnice, Lelekovice, Babí lom, Vranov u Brna, Šebrov a vrchy Jedle a Bukovice. Trasa nese jméno oblíbeného básníka Petra Bezruče, který kdysi jezdil a chodil podobnou cestou na pivo z Řečkovic do Černé Hory.

Vzpomínka na Ježkovy pluhy v Blansku, věhlasnou firmu zlikvidoval nálet a znárodnění

Ono se řekne pluh, takové téměř nic jezdící po poli. Ale tohle nic udělalo díru nejen do země, kterou kypřilo a připravilo ji na další úrodu, ale také do okolní Evropy. Zámečník Karel Ježek začal s živností ještě za hlubokého mocnářství, erár tenkrát byl novotám nakloněn.

Zřícenina hradu Blansko u Ústí nad Labem

Zříceniny hradu Blansko (Blankenstein) se nachází na vysokém kopci nad levým břehem Labe nedaleko Ústí nad Labem. Poprvé je zmiňován roku 1401, místo však bylo osídleno již od 2. pol. 13. století.

Měla být anglickou královnou, ale dožila pozapomenuta na zámku v Blansku

Příběh jako z červené knihovny, pro zúčastněné s nádechem hořkosti. V blanenském zámku, v němž je umístěno muzeum s bohatými sbírkami a výstavami, skončil ve 46 letech život ženy, která měla být anglickou královnou. Carolina Charlotta Dorothea von Lisingen se narodila v Hesensku roku 1768.

Singletrailové stezky v Boskovicích

Být na kole obklopený krásnou přírodou, vyzkoušet si své síly a dopřát si adrenalinový zážitek. To cyklistům nejen z Blanenska umožní singletrailové stezky, které vznikají v lokalitě Doubravy v Boskovicích. Jde o devět terénních tras o délce deseti kilometrů a různých obtížností.

Ostrovská propast v Moravském krasu

Ostrovská propast, objevena roku 1861, se nachází přímo uprostřed obce Ostrov u Macochy na návsi před farou. Je zadělána mříží a ke hladině vody sahá do hloubky 50 metrů. Na dně propasti leží dvě tůňky.

Geopark Vysočina

Geopark Vysočina se rozkládá převážně na Jihlavsku, nacházejí se tu významné geologické jevy, jako jsou kamenné moře u zříceniny hradu Štamberk a lomy s mrákotínskou žulou. Symbolem nového národního geoparku se stala Míchova skála poblíž vrchu Javořice.

Běžecké trasy na Frýdlantsku

V Albrechticích u Frýdlantu a na pozemcích města směrem na Hartu naleznete upravené lyžařské stopy. Nástupních míst je ve Frýdlantě několik - v ulici Karolíny Světlé, v ulici Jiráskova a v Kodešově ulici hned pod hřbitovem. Do stopy se dá také nastoupit přímo z aleje vedoucí směrem na Hartu.

Rozhledna na Malém Chlumu

V Boskovické brázdě stojí od roku 2005 rozhledna Malý Chlum, díky své jedinečné poloze, se tak stala hojně vyhledávaným turistickým bodem i klasickou přírodní dominantou obce mikroregionu Svitavy.

Sousoší husitských bojovníků na Velkém Chlumu

Po červené turistické značce se z Obory přes Huť svaté Antonie turista dostane k Velkému Chlumu, který je výjimečný pískovcovými sochami. Ty vytvořil amatérský sochař Stanislav Rolínek, rodák z blízkého Bořitova.

Kam o víkendu s dětmi: Vyzkoušejte si řemesla, vyrazte na průvod

Druhý listopadový víkend se odehrává ve znamení svatého Martina a tradičních řemesel. Bednářské řemeslo si vyzkoušejte v Plzni, v Lindavě zase to sklářské. Ke svatomartinským slavnostem se pojí také průvody se světýlky, na jeden takový se můžete vydat třeba do Blanska.

Lysice musíte vidět, na nádherný zámek s impozantní zahradou je pouhý popis málo

Není vidět z dálky, neohromí mimořádným umístěním v krajině, přesto patří mezi nejhezčí zámky, které máme. Kdysi tu stávala prostá tvrz pánů z Kunštátu, postupem věků se z nevýrazného káčete vyklubala architektonicky skvostná labuť.

Vavřincův důl s vodopády v Krkonoších

Vavřincův potok nad soutokem s Tippltovým potokem protéká divokou soutěskou s řadou vodopádů. Důl spadá se svahů spojeného masivu Černé a Světlé hory pod Černohorským rašeliništěm a ústí do Úpy na spodním konci obce Velká Úpa.