Tipy na výlety v okrese Beroun

Naučná stezka Český Grand Canyon a Český Mauthausen

Naučná stezka v CHKO Český kras vede kolem Velké Ameriky a Trestaneckého lomu. Její název Český Grand Canyon a Český Mauthausen odkazuje na časté označení těchto lomů. Stezka dlouhá 3 km přibližuje přírodovědné hodnoty zdejší krajiny, historii těžby vápence a takzvaného pracovního útvaru Mořina.

Odlesk dávné slávy hradů Žebrák a Točník promlouvá i k dnešním návštěvníkům

Jakoby ve stínu svého mladšího a známějšího souputníka, hradu Točníku, jsou převážně skryty v lese zříceniny Žebráku. Mezi stromy do daleka vyčnívá okrouhlá věž, zbytky ostatních staveb nejsou vidět. Teprve při návštěvě zříceniny vidíte, jak byla rozsáhlá.

Stará štola drží při životě vodopády barvy pomeranče

Přímo na místě jsem si vzpomněl na píseň Oranžový expres skupiny Greenhorns. Zpívá se v ní totiž o rychlíku barvy pomeranče a já ten odstín měl právě na očích. U vodopádu poblíž Berouna i Berounky.

Poutní místo Svatý Jan pod Skalou ukrývá léčivý pramen

Toto malebné, skalami obklopené poutní místo je domovem pro necelých 200 obyvatel. Avšak počty turistů, kteří do těchto míst každoročně zavítají, jsou mnohonásobně vyšší. Jakými přírodními krásami a zajímavostmi Svatý Jan pod Skalou návštěvníky vábí?

Lesopark Knihov ve Zdicích u Berouna

Zdické údolí je ve směru východním uzavřeno vrchem zvaným Knihov. Z levé strany jej obchází státní silnice, dříve císařská cesta na Prahu, zpravaZdice_Knihov_1929 pak moderní dálnice a řeka Litavka.

Lom Kosov u Berouna

Lom Kosov se nachází asi 3,5 kilometrů od vlakového nádraží v Berouně. Jedná se o opuštěný lom, který tvoří několik pater vytěženého kamene a krásné modré jezírko na dně. Koupání je zde však zakázáno.

Pod pohanským vrchem Velíz zněla vlastenecká píseň Čechy krásné, Čechy mé

Kopec Velíz nad obcí Kublov na Křivoklátsku má v našich dějinách značný význam. Jméno má po pohanském bohu Velízovi (Velesovi, Velosovi).

Na procházku Českým krasem. K Aksamitově bráně na Zlatém koni

Český kras. Za pár písmeny se skrývá území plné přírodní krásy, na povrchu i v podzemí. Vypravit se můžete například na vrch Zlatý kůň nedaleko Berouna, jenž skrývá ve svém nitru hojně navštěvované Koněpruské jeskyně. Nyní je přístup k nim v rozsáhlé rekonstrukci, buduje se i nové návštěvnické centrum. Okolí je turisticky velmi frekventované, vede tudy několik naučných stezek.

Kaple sv. Maxmiliána v obci Svatý Jan pod Skalou

Od roku 1849 stojí na hřbitově ve Svatém Janu pod Skalami kaple sv. Maxmiliána, kterou nechal postavit jako rodinnou hrobku tehdejší majitel svatojánského panství doktor Maxmilián Berger. Památka není veřejnosti běžně otevřena.

Zámeček Nové Valteřice v Moravském Berouně

Zajímavou technickou památkou je bývalý lovecký zámeček v Nových Valteřicích. Jeho litinová konstrukce kdysi sloužila jako pavilon na světové výstavě, kde ji odkoupili majitelé panství Lichtenštejnové.

Rodný dům P. Františka Cassiána Hanela v Moravském Berouně

Pedagog a hudebník, učitel Jakuba Jana Ryby, František Cassián Hanel se narodil v Moravském Berouně v domě na náměstí, kde dnes stojí dům č. 11.

Vyhlídka nad Tomáškovým lomem

Krásný výhled na Berounku, na starý vápencový lom a na Srbsko nabízí vyhlídka nad Tomáškovým lomem.

Markéta, dcera Otce vlasti, naslouchala na křivoklátském hradu zpěvu slavíků

Hluboké křivoklátské lesy odedávna vlastnila královská komora. Hojnost zvěře, hlavně vysoké a černé, proto byly oblíbeným lovištěm českých panovníků. Postupně si tu vystavěli několik sídel – Jivno, Zbečno, Jinčov, Nižbor. Mezi nimi vyniká oblíbený hrad českých panovníků - Křivoklát. Na skalnatém ostrohu nedaleko ústí Rakovnického potoka do Berounky stojí přes 900 let jedna z našich nejnavštěvovanějších památek.

Zámek, pivovar, záhadnou malbu, náhrobek obětí krvavé vraždy - nejen to najdete v Čížové

Pouhých sedm kilometrů od Písku se nachází nevelká obec, plná stop jak dávné historie, tak současné iniciativy památky nejen zachránit, ale i oživit. Čížová je snadno dostupná i vlakem, je zde zastávka na trati Zdice-Protivín, oblíbená je i cyklisty. A jelikož jsme tak trochu pivní národ, na své si přijdou i pivaři.

Lom Homolák u Berouna

Lom Homolák se nachází nedaleko obce Vinařice na Berounsku, asi 4 kilometry od Koněpruských jeskyní. Samotný lom je nepřístupný, ovšem ze zelené značky spojující obce Tobolka a Vinařice, se nad lomem nachází pěkné vyhlídkové místo.