Hrady a zámky v okrese Beroun

Naučná stezka Cínova cesta ve Svratce

Cínova cesta je naučná stezka ve Svratce pojmenovaná po malíři Františku Cínovi Jelínkovi, známá svými malovanými kameny. Stezka nabízí příjemnou procházku lesem a vede kolem významných míst, jako jsou Zkamenělý zámek a zámeček Karlštejn.

Hořovický zámek je rájem nejen pro děti, ukrývá i trosky letadla

Zámek Hořovice najdeme nedaleko Prahy. Jeho charakteristickým rysem je krásná Sluneční brána zdobená sochami a rozlehlý park. V Hořovicích však najdeme zámky rovnou dva. Vedle nového tu uvidíme i starý, původně panský dvorec, jenž stojí nedaleko na skalním ostrohu nad Červeným potokem. Prohlídka zámku zaujme především malé návštěvníky, pro které se tu sešel depozitář z mnoha hradů a zámku ze středních Čech.

Karlštejn zpřístupnil zasypaná místa

Nejnavštěvovanější středočeská památka, hrad Karlštejn dokončuje rozsáhlou rekonstrukci. Část nádvoří je zatím ještě obehnána plechovými zábranami, stále tu pracují mnozí dělníci, ale po 20.  dubnu by se mělo vše dokončit a návštěvníci budou vstupovat i do nových, dříve zasypaných prostor hradu.

Zámeček Nové Valteřice v Moravském Berouně

Zajímavou technickou památkou je bývalý lovecký zámeček v Nových Valteřicích. Jeho litinová konstrukce kdysi sloužila jako pavilon na světové výstavě, kde ji odkoupili majitelé panství Lichtenštejnové.

Markéta, dcera Otce vlasti, naslouchala na křivoklátském hradu zpěvu slavíků

Hluboké křivoklátské lesy odedávna vlastnila královská komora. Hojnost zvěře, hlavně vysoké a černé, proto byly oblíbeným lovištěm českých panovníků. Postupně si tu vystavěli několik sídel – Jivno, Zbečno, Jinčov, Nižbor. Mezi nimi vyniká oblíbený hrad českých panovníků - Křivoklát. Na skalnatém ostrohu nedaleko ústí Rakovnického potoka do Berounky stojí přes 900 let jedna z našich nejnavštěvovanějších památek.

Zámek, pivovar, záhadnou malbu, náhrobek obětí krvavé vraždy - nejen to najdete v Čížové

Pouhých sedm kilometrů od Písku se nachází nevelká obec, plná stop jak dávné historie, tak současné iniciativy památky nejen zachránit, ale i oživit. Čížová je snadno dostupná i vlakem, je zde zastávka na trati Zdice-Protivín, oblíbená je i cyklisty. A jelikož jsme tak trochu pivní národ, na své si přijdou i pivaři.

Spadaným listím ke zřícenině Jenčova, nejmenšího tuzemského hradu

Křivoklátské lesy byly oblíbeným loveckým revírem zejména Přemyslovců. Lovy byly jednak zábavou, jednak i příležitostí k setkání s důležitými lidmi – a samozřejmě také přinášely výživné maso. Okolí Berounky bylo jako stvořené pro zakládání šlechtických sídel – vznikl Křivoklát, Jivno, Hlavačov, Týřov, Nižbor, Zbiroh, Žebrák s Točníkem... A také Jenčov.

Tipy na víkend: Přivítejte advent ve Valticích, navštivte filmový festival

Advent už klepe na dveře. O víkendu ho budete moci náležitě přivítat a oslavit na mnoha akcích. Vypravte se třeba do Valtického podzemí, kde se zahřejete horkým punčem nebo svařeným vínem. Vyrazit můžete také na Karlštejn nebo zámek Kačina. Konají se také dva filmové festivaly, první se zaměřením na jídlo, druhý na nezávislou tvorbu.

Ze zeleného jezírka na Točníku vystupují deprese a beznaděj

Václav IV. Nechal založit výstavný reprezentační hrad na kopci nad původním vyhořelým sídlem Žebrákem. Poprvé tu pobýval roku 1398. Nebylo to jen soukromé obydlí, konaly se tu i důležité státnické schůzky. O Točníku se říkalo, že tu straší. Král, který se bál bouřky a koček, tomu věřil.

Úniková hra na Točníku

Je tu nová úniková hrad pro všechny, kteří mají zádi dobrodružství a nové zážitky a nebojí se strávit noc na hradě Točník a odhalit jeho tajemství.

Téměř dvouleté obléhání Konopiště je raritou středověkého válčení v Čechách

Okázalé Konopiště známe jako romantický zámek následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este, který panství zakoupil v roce 1887 od Lobkoviců. Na přepychové sídlo nechal zámek přestavět architektem Mockerem, známým puristou, který „obnovil“ i Karlštejn v letech 1889-1894. Libují si tu i filmaři.

Středověký hrad Kost nešetří legendami i fakty

Hrad je sice starý stejně jako Karlštejn, ale oproti němu si až do dnešní doby mnohem více zachoval svůj gotický vzhled, který obecně známějšímu objektu nad Berounkou vzaly stavební úpravy. Kost je po staletí prakticky taková, jako před dobrými pěti sty lety. A pověstmi opravdu oplývá mnohými.

Cestou císařovny Elišky za karlštejnským pokladem

Karlštejn byl od počátku velkolepou pokladnicí, zasazenou do krásné přírody Českého krasu a poklady jsou tam ukryty dodnes. Ten pojmenovaný po hradu je naopak vystaven, ale jen do 7. ledna příštího roku. Výlet za ním si můžete zpestřit naučnou stezkou Cesta císařovny Elišky z Dobřichovic, která vede místy, kudy možná císař s královnou na Karlštejn skutečně jezdili.

Výlet Křivoklátskem: Z 50. rovnoběžky až k medvědům

Nenáročný letní výlet, na kterém si můžete užít nejen procházku lesem kolem potoka, ale také navštívit zámek, oppidum, rozhlednu nebo medvědárium. Takové je putování po hranici CHKO Křivoklátsko na Berounsku.

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte Den otců, vyrazte na pohádkové hrady

Na nadcházející neděli připadá Den otců. Tento svátek není sice tolik rozšířený, jako Den matek, ale i tak si pomalu získává popularitu. Na jeho oslavy můžete s ratolestmi vyrazit do Plzně nebo Brna, kde je připraven speciální program. Ve znamení pohádek se odehraje zase program na některých hradech, třeba na Točníku, kde návštěvníky potěší kejklíři a rytíři.