Okres Benešov

Pivovar Ferdinand v Benešově - výroba skutečného piva

Pivovarnictví v Benešově má dlouhou tradici. Není známo, kdo a kdy pivo první vařil, víme pouze, že původně feudální právo vařit pivo přešlo koncem 14. století do rukou měšťanů.

Rabyňská vyhlídka - pohled na Slapskou přehradu očima ptáků

Jedním z nejkrásnějších pohledů na Slapskou přehradu se můžete pokochat nedaleko obce Nová Rabyně. Vyhlídka je dobře známá cyklistům i motoristům - je snadno dostupná, stojí při silnici na Nebřich a v letní sezóně se zde nachází také stánek s občerstvením.

Stezkou Za Habsburky do Benešova a okolí

Vydejte se po stopách Habsburků po doporučeném prohlídkovém okruhu. Navštívíte s místa spojená s arcivévodou F. F. D´Este, následníkem rakouskouherského císařského trůnu a posledním majitelem rozsáhlého konopišťského panství, včetně zámku Konopiště.

Benešovsko

Benešovsko je plné novinek. Přemýšlíte, kam na výlet? Máme skvělé tipy, jak pro cyklisty, turisty, vodáky, nadšence o historii, tak i pro rodiny s dětmi.

Farma Blaník láká na velikonoční výšlap na legendární horu

Už od Zeleného čtvrtka 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna je naplánovaný velikonoční program pro návštěvníky Farmy Blaník na Benešovsku. Vše je tradičně připraveno obzvláště pro rodiny s dětmi. Na ně tady čeká kromě opravdového velikonočního beránka také vynášení Morany, pletení pomlázek, barvení vajíček a další program.

Farma Ztracenka – relaxace formou práce na farmě

Pojďte si vyzkoušet, jaké je to být farmářem, a zažijte nezapomenutelné chvíle v krásném prostředí Posázaví. Zhruba v polovině cesty na trase Poříčí n. Sázavou – Čerčany na začátku staré trampské osady nazvané Ztracená stopa se nachází nově vybudovaná chata zvaná Ztracenka.

Studený skleník kroměřížské Květné zahrady rozzáří kvetoucí kamélie

Studený skleník v Květné zahradě v Kroměříži budou od pátku 22. února krášlit půvabné kvetoucí kamélie. Prostory skleníku vyplní vzrostlé keře a stromy těchto původně cizokrajných rostlin. Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 21. února v 15.30 hodin.

Nová radnice v Benešově

Radnice, zabírající prostory dvou domů na náměstí, získala s nástupem demokracie na významu a ten bylo zapotřebí zosobnit stavebním činem. Dům č.p. 100 pochází ze 17. století. V roce 1867 jej získala městská obec a zřídila zde radnici.

Kostel sv. Anny v Benešově s piaristickou kolejí

Kostel sv. Anny je dominantou Masarykova náměstí v Benešově a také jedním ze symbolů města. Barokní kostel s kolejí piaristů byl postaven podle projektu G. B. Alliprandiho v letech 1705 - 1715. Jedna z prvních středních škol řádu piaristů se stala centrem kultury a vzdělanosti celého kraje.

Zřícenina kláštera minoritů Nanebevzetí Panny Marie v Benešově

Na vyvýšenině zvané Karlov v Benešově byla Benediktem Benešem založena malá osada s kostelíkem. Později zde byl vybudován klášter minoritů, který však padl za oběť husitským válkám a podzěji švédským nájezdům.

U Konopiště lze pozorovat muflony a daňky

V zámeckém parku u Konopiště na Benešovsku je nová atrakce pro turisty. Lesy ČR tady zřídily malou oboru pro lesní zvěř. „Zalesněná jednohektarová obůrka vytváří pro život lesní zvěře ideální přirozené prostředí. V současnosti může veřejnost v obůrce obdivovat dva druhy, a to daňka skvrnitého a muflona. Na podzim ještě přibude jelen sika Dybowský,“ uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Rozhledna na Studeném vrchu už neslouží jen zeměměřičům

Rozhledna na Studeném vrchu v Brdech je cílem dnešní turistické výpravy. Nachází se nad Malým Chlumcem na rozhraní Berounska a Příbramska. Výchozím bodem výletu byla obec Všeradice na trati Zadní Třebáň - Lochovice.

Muzeum Včelí svět v Hulicích

Unikátní včelařská expozice, která umožní návštěvníkům stát se na chvíli včelou. Lidé se mohou projít velkým včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnout anatomii včely, zahrát si kvíz ze života včel anebo si pustit zvuky úlu.

Tvrz Mrač - nejzachovalejší středověká tvrz s palácovým opevněním

Tvrz ze 14. století na nevysokém skalnatém ostrohu dnes patří k nejzachovalejším zemanským tvrzím s plášťovým opevněním ve střední Evropě.

Vlašim oslní zámkem a roztodivným parkem, Blaník svou tajemností

První osídlení středočeské Vlašimi datují archeologické vykopávky do doby před dvěma tisíci lety př. N. L., kdy zde sídlili Keltové. O několik set let později Germáni a po nich následovali Slované. Kroniky se o městě poprvé zmiňují ve 13. století.