Okres Benešov

Bývalý zámecký pivovar a sklepení v Louňovicích pod Blaníkem

Klasicistní budova pivovaru byla postavena v letech 1836 a 1839–41. Autorem projektu byl arcibiskupský stavební ředitel arch. František Pavíček.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Louňovicích pod Blaníkem

Kostel je pozůstatkem ženského kláštera premonstrátek, který byl založen v Louňovicích pod Blaníkem v polovice 12. století.

Bývalý klášter premonstrátek v Louňovicích pod Blaníkem

V roce 1149 byl založen želivským opatem Gotšalkem na území dnešních Louňovic pod Blaníkem ženský premonstrátský klášter jako protějšek mužského premonstrátského kláštera na Želivi.

Kostel sv. Martina v Postupicích

Kostel pochází z doby kolem roku 1250. Z původní gotické stavby se zachoval pouze presbytář, jehož východní okno má dodnes gotickou kružbu. V roce 1718 prošel kostel barokní přestavbou. Vnitřek kostela zdobí tři barokní oltáře z doby přestavby kostela v roce 1718.

Replika původního bleskosvodu u rodného domu Prokopa Diviše v Žamberku

U rodného domku stojí replika Divišova bleskosvodu – 2,75 m široká a 3,15 m vysoká konstrukce vztyčená na 11 m vysokém ocelovém stožáru.

Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích

Klášter založil v roce 1627 hrabě Sezima z Vrtby. Jeho současná podoba pochází z 2. poloviny 18. století. V roce 1950 byl klášter zrušen. Od roku 2015 opět slouží veřejnosti, najdete zde stálé expozice.

Památník bitvy u Jankova

Pomník připomíná střet švédské a císařské armády 6. března 1645. Šlo o jednu z nejvýznamnějších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Památník se nachází mezi Jankovem a Ratměřicemi. Část od náměstí k památníku bitvy je přístupná i vozíčkářům.

Pomník sv. Václava a blanických rytířů ve Voticích

Pomník sv. Václava a blanických rytířů se nachází před farním kostelem. Památník vytvořil akademický sochař Č. Vosmík z Prahy.

Kostel sv. Václava ve Voticích

Z původně gotického kostela z počátku 13. století zůstala po požáru v roce 1731 gotická křtitelnice a dva náhrobní kameny z 16. století. K severnímu boku chrámu byla roku 1755 přistavěna kaple sv. Jana Nepomuckého. Součástí kostela je vyhlídková věž.

Xaverovský háj v Dolních Počernicích

Díky rozsáhlým porostům dubu a lípy je Xaverovský háj jedním z nejpřírodnějších pražských lesů. Xaverovský háj je součástí přírodního parku Klánovice-Čihadla, který je největším pražským přírodním parkem.

Rozhledna Vestec u Chocerad

Dřevěná rozhledna se nachází při okraji lesa cca 500 metrů jihozápadně od osady Vestec, severovýchodně od Benešova.

Sovova naučná stezka v Pacově

Trasa začíná v Pacově a vede přes obec Bratřice a vrch Stražiště do Lukavce. Odtud pokračuje na Načeradec a Velký Blaník. Trasa vede po lesních a polních cestách, souběžně se zelenou turistickou značkou. Délka naučné stezky je 12 km.

Keřové bludiště Chocerady

Pro kratochvíle dětí i dospělých vyrostlo v Choceradech na zahradě u domu čp. 117 keřové bludiště, tvořené převážně ze vzrostlých tújí. Budete se zde protahovat zelenými tunely, ale také zdoláte i vodní překážku. Návštěva je možná celoročně kdykoli, nejlépe po telefonické domluvě.

Zámek Ratměřice

Ratměřický zámek se po dlouhé době dočkal nákladných oprav. Zájemci se mohou vypravit na vycházky po krásném areálu zámku s přilehlým parkem. V průběhu května 2017 bude zpřístupněna restaurace s hotelem.

Československé prvorepublikové opevnění posloužilo nejvíc Němcům

Na českém prvorepublikovém opevnění zkoušeli Němci nejen zbraně, ale také nacvičovali dobývání těžkých objektů. Měly sloužit jako železobetonový val před hrozbami německé agrese, ale i na jižní hranici s Maďarskem. V zahraničí se o nich hovoří jako o Benešově linii, dala se ale ubránit?