Zříceniny v okolí Prahy

Cibulka je nejstarší pražskou rozhlednou, bývalý skvostný areál podléhá zkáze

Třináct metrů je vysoká nejstarší pražská rozhledna. Vyhlídkovou věž Cibulku na táhlém hřbítku lesoparku v Košířích nechal postavit roku 1820 biskup Leopold Thun-Hohenstein (zemřel roku 1826). Kamenná věž s vnějším schodiště byla spolu Čínským pavilonem a umělou zříceninou ozdobou parku Cibulka.

Hrad v Kunratickém lese je spjat s posledními roky života krále Václava IV.

Pro milovníky historických zřícenin a hradů se v Praze nabízí jeden unikát. Jím je zřícenina Nového hradu (užívá se i označení Nového hrádku), která se nalézá na okraji Kunratického lesa. Právě zde v roce 1419 skonal český král Václav IV.

Střední Čechy: Kolem kmenových menhirů až ke starému vodnímu hradu

V době, kdy je déle tma než světlo, a na výlety není tolik času, přijde vhod nepříliš dlouhá výprava do středních Čech. Pohodlnou cestou střídající les a louky kolem rybníků vás naučná stezka seznámí nejen s přírodou, ale rovněž s raným hradištěm a zříceninou hradu jednoho z prvních pražských arcibiskupů.

Ruiny gotické tvrze, kostela a zvonice: unikát středočeských Vyšehořovic

Obec ležící asi 16 kilometrů východně od Prahy, u Úval, se připomíná již roku 1178. Málokdo ví, že se tu nachází jedna z největších zřícenin tvrze u nás, k tomu ruiny kostela renesanční zvonice. Za vsí je romantické místo, kde se těžil stavební materiál, v kamení se nacházejí otisky rostlin.

Posázavím až tam, kde unikátním hradním komplexem projíždí vlak

Věděli jste, že jen asi 40 kilometrů od Prahy můžete během jednoho dne navštívit tři zříceniny hradu, jedno hradiště a přitom si užít nádhernou procházku okolo Sázavy? Pokud ne, tak vězte, že je to možné, a stačí se vypravit do Čerčan nebo Chocerad.

Zřícenina hradu Týřov

Hrad Týřov stojící na skále vysoko nad hladinou Berounky, postavil nejspíše až ke konci své vlády král Václav I. Hrad patří mezi hrady typu francouzského kastelu a byl jedním z prvních hradů tohoto typu na našem území, který umožňoval aktivní obranu.

Zřícenina hradu Karlík u Dobřichovic

Skromné zbytky hradu Karlík najde pozorný turista v Kralickém údolí nedaleko Dobřichovic. O založení a funkci hradu historické prameny mlčí, je však možné že jej nechal postavit Karel IV. K ochraně hradu Karlštejna. Od roku 1422 je uváděn jako pustý.

Zřícenina Baba v Praze 6

Na návrší Baba na levém břehu řeky Vltavy se nachází zřícenina stejného jména. Dodnes není zcela jasné, zdali jde o zbytek kaple nebo budovy viničního lisu. Od zříceniny je pěkný výhled na Vltavu, Prahu 6 a okolí.

Naučná stezka Po stopách Františka Malocha

Jedna z nejstarších turistických cest v okolí Plzně vede po levém břehu řeky Berounky. Stezka začíná v Plzni a vede ke zřícenině hradu Věžka u obce Druztová.

Na hrad Krašov jezdili cisterciáci "zapařit"

Temně kalná Berounka rychle plyne od Liblína pod zříceninu Krašova. Hladina je obvykle plná vodáků, dnes jako by všichni spali. I zřícenina, založená kýmsi z Hroznatů, je osiřelá. Kýmsi píši záměrně, vedou se spory, který z nich to byl. Jetřich, nebo Sezema? Každopádně hrad to byl festovný.

Zřícenina hradu Toušeň v Lázních Toušeň

Hrad stával v místech dnešního parku. Poslední zbytky hradu zmizely v 2. polovině 19. století při parkové úpravě okolí.

Zřícenina hradu Dražice

Zřícenina hradu Dražice z 13. století se nachází nedaleko Benátek na Jizerou na okraji sjejnojmenné vsi. Nejznámějším vlastníkem hradu byl poslední pražský biskup Jan IV. Z Dražic. Do dnešní doby se z kdysi významného hradu dochovaly zbytky zdí dvou hradních paláců a hradní kaple.

Na Novém hradě zařval Václav IV. jako lev a zemřel na infarkt

Existenci nepatrné zříceniny na okraji Kunratického lesa mnozí Pražáci ani nezaznamenali. Snad jen ve spojitosti s populárním během Velká kunratická. Stoupák od Kunratického potoka znají sportovci již od roku 1934. Hrad přitom hrál v dějinách Prahy dost významnou roli. Zemřel tu panovník.

Turistický pochod údolím Zákolanského potoka na Okoř

Vydejte se s námi na nenáročný turistický pochod ke zřícenině hradu Okoř. Z pražského Masarykova nádraží odjíždí vlak v 9.10 a za necelých devadesát minut vystoupíme ve stanici Zákolany-zastávka.

Hrad Jenštejn

Zřícenina hradu s mohutnou válcovou věží zde stojí více jak 600 let. První písemná zmínka o tomto hradu pochází z roku 1341. Hrad je cenným dokladem české gotické architektury z období druhé poloviny 14. století, který patří mezi typické produkty stavební huti Václava IV.