Tipy na výlety v okolí Prahy

Bílá věž na Pražském hradě

Věž pravděpodobně vybudoval český stavitel německého původu Benedikt Rejt v rámci výstavby severní části opevnění Pražského hradu po roce 1486.

Vila manželů Váňových v Pelhřimově

Vilu ve znamení francouzské architektury s rozlehlou zahradou vyprojektoval pro manžele Františka a Růženu Váňovy pražský inženýr Jan Legát.

Lázeňský lesopark Mšené-lázně

Lázně Mšené, skryté v údolí Mšenského potoka na okraji obce Mšené-lázně, najdete pouhých 40 km severně od Prahy, nedaleko města Roudnice nad Labem.

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.

Historická únikovka 1420

Meče cinkají, řemdihy víří vzduchem, šídla popichují… Husitské války jsou prostě v plném proudu. Ubráníte Prahu?

Tipy na víkend: Oslavte státní svátek prohlídkou památek, vyrazte na vepřové hody

Na sobotu připadá státní svátek. Při této příležitosti se napříč celou republikou konají dny otevřených dveří, při kterých můžete nahlédnout do nejrůznějších památkových objektů. V Praze třeba do Kramářovy vily, v Liberci na radnici. Pokud máte spíš chuť na něco dobrého k jídlu, skočte na Vepřobraní na smíchovské náplavce v Praze.

Průhonický park nabízí zážitek i v čase pozlacených stromů a keřů

Říká se, že nejpříhodnější dobou k návštěvě Průhonického parku je jaro, když jsou rozkvetlé rododenrony. Kdo ale park navštívil na podzim, určitě bude s tímto názorem polemizovat. Pozlacené stromy a keře na loukách i svazích kolem údolí s vodními plochami totiž poskytnou neopakovatelné zážitky.

Výzdoba schodiště barokního zámku dala vzniknout jménu pražské Troje

Osada známá Horní Ovenec změnila po stavbě šternberského zámku jméno na Troju. Jeden z nejhezčích českých barokních zámků vznikl jako letní rodové sídlo v 17. století. Obrovská vila s parkem a dříve i vinicí, patřící nyní do botanické zahrady, byla letním sídlem V. V. Šternberka a jeho choti Kláry.

Tipy na víkend: Zahřejte se polévkou, vyrazte na veletrh hodinek

Zdá se, že je babí léto už skutečně pryč a nastává sychravý podzim. Pokud se budete potřebovat zahřát, navštivte třeba pražské Polívkování a ochutnejte nepřeberné množství polévek. V Jihomoravském kraji zase můžete vyrazit na ochutnávky guláše. A pokud patříte mezi nadšence do hodinek, v Brně se koná jejich veletrh.

Komorní kino Evald v Praze

Menší artové kino na Národní třídě je pojmenováno podle významného filmového režiséra Evalda Schorma-.

Kino Atlas v Praze

Tradiční pražské kino zrekonstruované v roce 2013 se zaměřuje na novinky z české i zahraniční produkce.

V Máslovicích se již těší na vyřezávání betléma z másla

Zdá se, že kdo má máslo na hlavě, má tu nejdražší kebuli pod sluncem. Zatímco dříve vítězila pohádková sůl nad zlato, nyní je to stlučený tuk z kravského mléka. Mít doma pár desítek kostek rovná se pokladu. V Máslovicích z něho každý rok vyřezávají betlém, bude tomu tak i letos, 25. listopadu.

Park Prašný most v Praze

Park nazývané také Morávkův. Vznikl na dříve uzavřené ploše jižně od ulice Milady Horákové, několik posledních let zabranou výstavbou tunelů a podzemních garáží.

Přírodní rezervace Kulivá hora

Jižní hranici nevýrazného protáhlého hřbetu z vápenců a břidlic tvoří údolí potoka Švarcava u Třebotova.

Středověký hrad Kost nešetří legendami i fakty

Hrad je sice starý stejně jako Karlštejn, ale oproti němu si až do dnešní doby mnohem více zachoval svůj gotický vzhled, který obecně známějšímu objektu nad Berounkou vzaly stavební úpravy. Kost je po staletí prakticky taková, jako před dobrými pěti sty lety. A pověstmi opravdu oplývá mnohými.