Tipy na výlety v okolí Prahy

Budova Hygienické stanice hlavního města Prahy

Hlavní budovu Hygienické stanice hl. M. Prahy najdete v ulici Rytířská, v domě s historickým názvem Stará rychta, který ve svém počátku sloužil jako správní budova a sídlo královského rychtáře.

Jízda – sochy kol na kruhovém objezdu v Trutnově

Jízda od Veroniky Psotkové od září 2024 zdobí okružní křižovatku v ulici Pražská v Trutnově.

Victoria Palace v Dejvicích

Novostavba Victoria Palace v pražských Dejvicích se nachází na Vítězném náměstí. Název Victoria Palace vyjadřuje genia loci lokality, který se spojuje s pojmem „vítězství“ již od první republiky.

Vodárenská věž Mazanka v Libni

Vodárenská věž Mazanka stojí na rozhraní Libně a Ďáblic. V roce 1904 tuto 42 metrů vysokou stavbu na kruhovém půdorysu vystavěl architekt František Schlaffer. Vešlo se do ní 178 m3 vody, kterou přes 60 let zásobovala pražskou Libeň. Od roku 1988 svému účelu neslouží, vznikl zde prostor k bydlení.

Novogotický evangelický kostel ve Škvorci

Novogotický evangelický kostel stojí ve Škvorci nad bývalým pivovarem.

Barokní špýchar ve Škvorci

V městysu Škvorec se za kostelem sv. Anny dochoval barokní špýchar postavený po roce 1771.

Kostel sv. Anny ve Škvorci

Za Novým zámkem v městysu Škvorec stojí pozdně barokní kostel sv. Anny z let 1759-1767. Na místě původního rozbořeného kostela ho nechala vybudovat tehdejší majitelka panství Marie Terezie – vévodkyně Savojská, kněžna z Lichtenštejna.

Procházka tichou pražskou divočinou. Na jejím konci stráží krajinu vševidoucí oko

Konec města značí, že cíl je již nedaleko. Poslední domy nechávám za sebou a po polní cestě kráčím vstříc pozoruhodné, avšak i lehce nenápadné dominantě okolní krajiny – vševidoucímu dřevěnému oku. Vizuálně přitažlivá rozhledna, pozorovatelna i fotorám v jednom shlíží na pražskou čtvrť Nebušice. Dostat se sem dá sice i autobusem, ale já tentokrát volím procházku tichou lesní divočinou, jejíž stín přijde vprostřed léta vhod.

Proměny architektury – venkovní hra Putování Prahou 2

Vydejte se Prahou 2 na procházky staletími. Připomeňte si na vybraných stavbách, jak se měnila architektura. Od románské rotundy přes gotiku, baroko, slohy 19. a 20. století až po slavný Tančící dům. Poznávejte, sbírejte body a soutěžte o věcné ceny.

Astronomický střed Evropy leží 50 kilometrů od Prahy

Město Kouřim, které je od Prahy vzdálené zhruba 50 kilometrů, asi nejvíce proslavilo natáčení seriálu Bylo nás pět. V jeho těsné blízkosti se ale nachází i zajímavost v podobě astronomického středu Evropy, jenž má památník na náměstí, a množství nevšedních historických budov. Necháte se zlákat k jejich objevování?

Wachhaus v Průhonickém parku

Strážní domek Wachhaus je zakreslen v mapě stabilního katastru již v roce 1841. Stál nad údolím potoka Botič v době, kdy ještě neexistoval rybník Bořín, a sloužil Spolku pobotičských mlynářů. Hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca koupil rybník Bořín a připojil ho k parku v roce 1904.

Česká chaloupka v Průhonickém parku

Česká chaloupka se nachází poblíž vstupu „Hájovna“. Byla postavena pro Národopisnou výstavu českoslovanskou (1895) a do parku byla převezena zakladatelem parku Arnoštem Emanuelem Silva-Taroucou.

Rybárna v Průhonickém parku

Rybárna se nachází poblíž zámku u Sádkového rybníčku. Původně sloužila jako zázemí pro rybniční hospodářství v parku. V roce 2022 ji bylo nutné zbourat, následně byla postavena replika dle dobových fotografií. Navštívit zde můžete dvě zajímavé expozice.

Masarykův včelín v Produkčních zahradách Pražského hradu

Prezidenta Masaryka v obci Trnávka na Slovensku zaujal lidový typ včelích úlů. Po svém návratu pověřil hradního architekta Josipa Plečnika, aby mu takový včelín postavil. I v dnešní době je včelín plně funkční a med v něm produkovaný Hrad využívá k protokolárním účelům.

Husníkova vyhlídka v Besedických skalách

Vyhlídka, která byla vybudována v letech 1934 – 1935, se nachází ve skalním bludišti Chléviště. Pojmenována je po Antonínu Husníkovi, který byl ředitelem továrny Aero v Praze Vysočanech, který daroval železo pro jištění vyhlídek.