Tipy na výlety v okolí Prahy

Zachráněný lnářský zámek ožil koncerty, nočními prohlídkami i kočičím muzeem

Na trávníku mezi lnářským Starým a Novým zámkem stojí malý pomníček. Připomíná konec kontroverzního ruského generála A. A. Vlasova. Jeho vojsko významně zasáhlo při pražském květnovém povstání. Samotný generál ale nechtěl, aby se jeho vojáci do bojů zapletli. Vlasov se při ústupu na západ ve Lnářích vzdal Američanům, ti ho předali Rusům, kteří ho jako vlastizrádce v Moskvě popravili.

Pozorování ptáků v Praze

Městská ornitologie je dost specifická a o Praze to platí dvojnásob, protože zimující ptáci si oblíbily turisticky nejpřitažlivější místa či jejich blízké okolí. Řeč je především o Vltavě zhruba od Železničního mostu po most Karlův.

V Praze za zvířaty do Troji i zookoutků

Největší české město nabízí řadu příležitostí, jak si užít přírodu a poznávat svět zvířat. Vedle světově uznávané zoologické zahrady v Troji tu však najdete i mnoho dalších míst, která by byla škoda přehlížet.

Zlínská zoologická zahrada byla loni pátým turisty nejnavštěvovanějším místem v Česku

Čtyři přední místa zaujala Praha. I když návštěva lanovky jako prvořadé atrakce je trochu sporná. Jde především o dopravní prostředek na Petřín, kvůli ní samotné sem určitě návštěvníci nechodí. Páté místo zlínské zoo je skvělým úspěchem hlavně pro její pracovníky.

Grébovka je méně známou oázou klidu v Praze

Zahrady a sady v centru metropole jsou známé nejen domácím, ale vědí o nich i zahraniční návštěvníci Prahy. Trochu opomíjenou lokalitou, na čemž profitují hlavně lidé z okolí, jsou Havlíčkovy sady, známé jako Grébovka.

Mimo turistické hledáčky. Mezi neobjevenými skvosty Česka jsou zámky i muzea

Pražský hrad nebo malebné centrum Českého Krumlova znají asi všichni turisté. Existuje však řada míst, která jsou přehlížená, opomíjená a během normálních časů ne tolik frekventovaná. Seznam 42 takových skvostů zveřejnila ve čtvrtek agentura CzechTourism. Nachází se na něm řada zámků či muzeí, štola, kryt nebo klášter.

Opomíjeným skvostem ve stínu monumentálního Černínského paláce je jeho zahrada

Dva stavitelské skvosty stojí v Praze na Hradčanech proti sobě. Loreta se svými nezměrnými poklady a mohutná impozantní hmota Černínského paláce.

ELI Beamlines – nejvýkonější laser na světě mají v Dolních Břežanech

Vše začalo v roce 2002, realizací dosavadní vize proměny Dolních Břežan. Obec ukončila svůj dosavadní nahodilý stavební boom a odstartovala systematickou změnu.

Sochařskou výzdobu Valdštejnské zahrady vyplenily hordy Švédů

Pod Pražským hradem, aby ho panovník viděl, nechal zbudovat Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, vévoda frýdlantský, meklenburský a zaháňský, k tomu kníže a hrabě, generalissimus císařských vojsk, jakožto generál Oceánského a Baltského moře etc., mohutný komplex. Skvostný palác se zahradami a jízdárnou demonstrovaly bohatství nejvýznamnějšího šlechtice té doby.

Rezervace koní Převalského na Dívčích hradech

Téměř dvacetihektarová pláň na Dívčích hradech v Praze je domovem menšího stáda koní Převalského. Koně pocházejí z chovné stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově. Jejich úkolem je spásat travní porosty a přispět tak k tomu, aby se sem vrátila původní společenstva rostlin a živočichů.

Chovná stanice koně Převalského pro Zoo Praha v Dolním Dobřejově

Zoo Praha, proslavená po celém světě chovem koní Převalského, chová tato zvířata v chovné stanici v Dolním Dobřejově. Mimo jiné se tady zvířata aklimatizují před dalším transportem.

Hodinová věž na zámku Mníšek pod Brdy

Zámek v Mníšku pod Brdy má tři věže a prostřední z nich je vlastně místní rozhledna. Můžete vyjít po vřetenovém schodišti do zámecké hodinové věže a prohlédnout si krajinu z ptačí perspektivy.

Vojanovy sady jsou sice oázou klidu, ale také plné křiku pávů

Zcela nenápadný je vchod do jedné z nejhezčích pražských oáz klidu, Vojanových sadů. Brána je ve zdi ulice U Lužického semináře na Malé Straně. Ono je to s tím klidem trochu relativní. Neustále se tu ozývá křik pávů, kterých jsou tu minimálně dvě desítky.

Magickou rudolfínskou Prahou vás při výbuchu provede slovutný magistr Kelley

Rudolfínská Praha bývá označována za dobu magie a alchymie. Křivule a tyglíky spolu s dýmem a záblesky, magické formulky, elixír života, kámen mudrců byly představeny ve filmu Císařův pekař. V něm byli všichni mágové soustředěni na jedno místo. Bylo tomu ale jinak, každý objevoval a bádal samostatně, pokoutné dění nesneslo konkurenci.

Silniční majestát – okruh kolem Prahy Lahovice – Slivenec

Jedním ze stěžejních témat Prahy je již dlouhá léta doprava. Pojďme se trochu netradičně podívat na jednu stavbu, která sice neláká tolik pozornosti jako Staroměstský orloj či Tančící dům, zato je z hlediska technicko-inženýrského a svou konstrukcí výjimečným světovým dílem!