Tipy na výlety v okolí Prahy

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

13. 12. 2012, 20:45 · Kudy z nudy · Praha · Tipy na výlety · Letenské sady v Praze

Anglický park na Ostrově v Nymburku

Jedinečný anglický park s mnoha vzácnými dřevinami se nachází na levém břehu Labe. Projektoval ho pražský zahradní architekt E. Thomayer v letech 1918 - 20 jako součást nové úpravy labského břehu po regulaci řeky.

Tipy na víkend: Maraton Červeného trpaslíka i rekord nejvíce plujících svíček

Třetí adventní víkend přináší vánoční akce na hradech, zámcích a v zoologických zahradách. Můžete se podívat na zámek Loučeň, Telč, Tovačov, Děčín, hrad Rabí, Loket, kde si na víkend připravili netradiční prohlídky. O rekord nejvíce plujících svíček se pokusí v Pelhřimově. Na maraton seriálu Červený trpaslík se můžete podívat v pražských Holešovicích.

První světová výstava angličáků začala v Praze

Více než 1500 autíček a předmětů, které mají spojitost se značkou Matchbox, jež svá auta prodávala v tak zvaných krabičkách od sirek, je od středy k vidění v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu (UMPRUM).

Vyhlídková věž u radnice v Mladé Boleslavi

Vyhlídková věž na budově staré radnice na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi patří k atraktivním cílům v historickém centru. Součástí staré radnice jsou dvě věže - vyšší čtyřboká věž (výška pro ochoz je 31,8 m), současná podoba pochází z roku 1779, byla v roce 2001 zpřístupněna.

Národní technická knihovna v Praze 6 - Dejvicích

Národní technická knihovna představuje s více než jedním milionem svazků nejobsáhlejší pramen technické literatury v České republice. Architektonické řešení budovy se snoubí se soudobými trendy moderní architektury, designu, výtvarného umění a knihovnictví.

Expozice českého kubismu v Domě u černé matky Boží v Praze

Dům u Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Uměleckoprůmyslové muzeum zde vytváří novou expozici.

Valdštejnské domky v Liberci

Když Albrecht z Valdštejna získal spolu s frýdlantským panstvím i Liberec, dal v létech 1631–1633 západně od Staroměstského náměstí vybudovat novou čtvrť nazvanou Nové Město. Dodnes se dochovaly tři domy, které jsou považovány za nejstarší měšťanské domy v Liberci.

Kostel sv. Mikuláše v Aši

Pseudorenesanční katolický kostel sv. Mikuláše pochází ze 2. poloviny 19. století. Stavitelem byl architekt K. Wiedermannem z Františkových Lázní. Kostel byl vysvěcen pražským arcibiskupem, kardinálem Schwarzenbergerem 24. září 1872.

Obecní dům v Praze slaví sto let otevření unikátní výstavou

Do Obecního domu na náměstí Republiky se chodí na koncerty, plesy, módní přehlídky, též na výstavy, konference, přednášky, ale i na dobré jídlo nebo drink. Unikátní secesní stavba se širokým využitím přitahuje návštěvníky různého věku i zaměření právě sto let.

Rotunda Nalezení sv. Kříže - nejstarší pražská rotunda

V centru Starého Města se nachází nenápadná stavba - románská rotunda sv. Kříže, která byla postavena v údajném středu unikátního urbanistického kříže staré Prahy. Stavba byla vybudována dokonalou stavební technikou pravděpodobně v 11. století.

Kostel Panny Marie Andělské - první kapucínská stavba v Čechách

V dolní části Loretánského náměstí na Hradčanech stojí prostá jednolodní sakrální budova, kostel Panny Marie Andělské, nedílná součást areálu kapucínského kláštera. Je to nejstarší stavební celek řádu kapucínů v Čechách.

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel svatého Jiljí se nachází v Husově ulici, v samém centru Starého Města Pražského, nedaleko Klementina a Karlova mostu. Vyniká překrásnou gotickou architekturou s barokně upraveným interiérem.

2. 12. 2012, 19:11 · Kudy z nudy · Praha · Tipy na výlety · Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel Panny Marie pod řetězem v Praze na Starém Městě

Kostel na Malé Straně blízko Karlova mostu mezi ulicemi Saskou, Lázeňskou a Velkopřevorským náměstím, byl původně románskou bazilikou, kterou založil roku 1169 král Vladislav I. Spolu s klášterem a špitálem řádu Maltézských rytířů (johanitů) jako první centrum tohoto rytířského řádu v Čechách.

Zasněženou krajinou na Třemšín i na místo, kde zemřel Jakub Jan Ryba

Rodiště Jakuba Jana Ryby - a nejen to - je cílem následujícího výletu. Míříme do Rožmitálu pod Třemšínem a jeho okolí. Vypravit se sem lze například z Prahy z hlavního nádraží - rychlíkem nejprve do Březnice a pak lokálkou do zmíněného Rožmitálu.