Řeky v okolí Prahy

Pozapomenutý pražský větrný mlýn stojí na Větrníku nad břevnovským klášterem

Větrných mlýnů Praha asi moc neměla, na rozdíl od vodních, které stály nejen na Vltavě, ale také na potocích. Větrník je jedinou dochovanou památkou tohoto druhu na území Prahy.

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice

Vodní nádrž Švihov (známá spíše pod názvem vodní nádrž Želivka) je vodárenskou nádrží na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž nejen v České republice, ale také ve střední Evropě.

Přístav a Pupendo se točily v pražské trampské osadě Tornádo na Kazíně

Romanticky vypadají záběry z obou filmů. Kazínská skála, z níž jsou vidět Mokropsy, na vršek se ale nesmí, drolí se to tu stále víc, čundrácká hospoda Jedličkárna, chaty a další chaty. U přívozu teče Berounka, pardy trampskými nazývaná Stará řeka. Tady vzniklo Tornádo, jedna z prvních trampských osad.

Nádherné výhledy na Vltavu i stopy pravěkého osídlení nabízí Zvolská homole

Skoro jarní počasí nás vylákalo na výlet do okolí Prahy - konkrétně na skalnatý vrch Homole s přírodní rezervací Zvolská homole nedaleko Vraného nad Vltavou.

Kaple sv. Máří Magdaleny u Čechova mostu v Praze

Na pražském nábřeží Edvarda Beneše v bezprostředním sousedství dnešního Čechova mostu se na břehu Vltavy nachází zajímavá kruhová barokní kaple sv. Máří Magdaleny. Počátkem padesátých let hrozilo kapli zbourání, naštěstí však byla přesunuta o necelých jednatřicet metrů proti proudu toku Vltavy.

Hlávkův most v Praze - nejširší most České republiky

Hlávkův most je nejširším mostem v České republice a vůbec prvním pražským betonovým mostem přes řeku Vltavu. Překlenuje dvě vltavská ramena a ostrov Štvanici a spojuje Holešovice s Florencí. Od roku 1900 zde stál provizorní dřevěný most, který roku 1912 vystřídal most betonový.

Půjčovna lodí Berounka

Levná půjčovna lodí, kanoí a raftů na Berounku, včetně dopravy a pojištění lodí.

Keltové zanechali nad Berounkou poklad. Zmizel ve skrýších chudých

Když v roce 1877 šťastlivec našel na jednom kopci nad Berounkou poklad, nebylo překvapením, že naši zemi zachvátila zlatá horečka. Stovky zlatých mincí vykopal na keltském hradišti ve Stradonicích, které patří mezi neznámější archeologické lokality u nás.

Žili na Tetíně, v místech, kde zavraždili babičku svatého Václava Ludmilu, obři?

Nevelká je obec Tetín, nad Berounkou se vypínající. Přesto místo velmi památné, historií i přírodní energií nabité. Tetín byl hraniční přemyslovským opevněním, z čehož je patrno, z jak malého knížectví vznikl později mohutný středověký stát.

Zřícenina Krašov: vstup na vlastní nebezpečí a za odměnu pivo

Sto třicet metrů nad hladinou Berounky v přírodní rezervaci Krašov shlíží do údolí stejnojmenná zřícenina hradu. Malebný výhled můžete doplnit plavbou po řece anebo návštěvou nedalekých zbytků hradu Libštejn.

Danube House v pražském Karlíně

Na Rohanském ostrově v pražském Karlíně se nachází mnoho budov, které jsou pojmenovány po světových veletocích. Jednou z nich je administrativní budova Danube House, která nese název podle řeky Dunaj (anglicky Danube).

Na Týřově, kde ve vězení úpěl Přemysl Otakar II., teskně houká výr velký

V krajině, kde Ota Pavel potkával ryby, viděl smrt krásných srnců, chytal zlaté úhoře, v ondyno přemyslovském hvozdu, na vysoké skále nad Berounkou tyčí se, mezi vysokými stromy, ruina královského hradu Týřova. Václav I. Tu jeleny pojídal, psům kosti házel, dnes je mezi zdmi ohniště plné vajglů.

Jak jsme došli po břehu Vltavy až k divokým šelmám

Proti proudu Vltavy na kole nebo pěšky celý den se sluncem ve tváři. I takto by se dal popsat pochod po pravém břehu řeky z Kralup nad Vltavou do Prahy. Žádné kopce, všude kolem příroda, občerstvení i trocha historie – jarní výlet pro každého. Jen neplavci musí být opatrní.

Den Vltavy nabídne speciální program na pražské náplavce

Třetí březnová sobota se ponese v námořnickém stylu. Den Vltavy, který bude předcházet nedělnímu Světovému dni vody, nabídne zájemcům jízdu na gondolách či na palubě vyhlídkových lodí a také další program s námořnickou tematikou.

O víkendu začnou přírodovědné vycházky Prahou

Národní muzeum připravilo přírodovědné procházky po Praze. První exkurze nabídne už tuto neděli účastníkům seznámení s vodním ptactvem na Vltavě. V dubnu vyrazí za geologickými zajímavostmi na Barrandov, v květnu do Prokopského údolí za rostlinami vápencových stepí. Informovala o tom Tereza Petáková z oddělení vnějších vztahů muzea.