Řeky v okolí Prahy

Řeka Střela pod Žlutickou přehradou

Řeka Střela pramení půl kilometru severně od Prachomet na rozhraní Slavkovského lesa a Tepelské vrchoviny. Na konci svého toku se vlévá do Berounky.

Na monumentálním modelu Prahy je vidět i ničivou povodeň roku 2002

Zprvu jen pár obydlených míst v pražské kotlině. To po hájích sloužili uctívači Svantovíta tajemné obřady. Pohany vystřídali křesťané, na místě chýší rostla hradiště. Století přinášela kolem Vltavy stále více lidí i domů, najednou tu stojí žižkovský vysílač a Prahou jezdí metro.

V nejužší pražské uličce řízené semafory před lety uvízla kyprá žena

Je to opravdová myší díra, strmá požární ulička vedoucí z pražské ulice U lužického semináře k Vltavě. Z mnoha zbyla jediná, provoz v ní musejí řídit semafory. Před několika lety v ní uvízla dáma, která špatně odhadla svou hmotnost. XL ulička nezvládla její další elko, vyprošťování bylo docela komické.

Renesanční kamenný most ve Stříbře

Kamenný most z pískovcových kvádrů, vedoucí přes řeku Mži, s branou vystavěnou v letech 1555 - 1560 stavitelem Benediktem Volchem z Ferrolu, byl příjezdovou cestou do města Stříbra od Plzně a Prahy.

Pražský přívoz P5 Smíchov - Císařská louka - Výtoň

Sezonní přívoz spojuje severní cíp ostrova Císařská louka s oběma vltavskými břehy. Využijte aktraktivní spojení přes řeku Vltavu a udělejte si pěkný výlet. V roce 2013 je přívoz v provozu od 30. března do 28. října.

Pražský přívoz P2 Podbaba - Podhoří

Přívoz s celoročním provozem spojuje vltavské břehy mezi vyústěním Šáreckého údolí a Podhořím, od dubna do října s posílením provozu druhou lodí. Využití přívozu je atraktivní zejména pro spojení oblastí Prahy 6 a Troje pro rekreační i běžné denní cesty.

Vltavská cyklostezka - ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Posázavská stezka - česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Půjčovna lodí Berounka

Na řeku Berounku zapůjčíme potřebnou výbavu a zajistíme dopravu veškerého materiálu i osob. Kauci na zapůjčený materiál nevybíráme. Cena za zapůjčení lodě již od 190 Kč/1den. Bezplatné parkování v areálu půjčovny.

Ostrov Štvanice v Praze

Štvanice je pražský vltavský ostrov mezi Karlínem a Holešovicemi v katastru Holešovic, náležející však původně ke Karlínu. V těchto místech byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů, z nichž ostatní při regulacích říčního koryta postupem času zanikly.

Cyklostezka Horní Počaply - Vlíněves - Zelčín

Cyklotrasa prochází po břehu Labe od obce Horní Počaply přes Dolní Beřkovice, v obci Hořín se odklání od Labe, míjí soutok Labe s Vltavou a pokračuje po břehu Vltavy krásnou krajinou směrem k Praze. Končí zatím v osadě Zelčín u lávky s pražským horkovodem přes Vltavu.

Anglický park na Ostrově v Nymburku

Jedinečný anglický park s mnoha vzácnými dřevinami se nachází na levém břehu Labe. Projektoval ho pražský zahradní architekt E. Thomayer v letech 1918 - 20 jako součást nové úpravy labského břehu po regulaci řeky.

Středočeské skvosty: Vražda kněžny Ludmily na Tetíně, první politický mord u nás

Vápencový ostroh vybíhá v zúžení nad údolí Berounky. V pohanských dobách klanění se Svantovítu stávalo zde hradiště. Tetín dostal jméno po druhorozené dceři bájného knížete Kroka, Tetce. V Kosmově kronice stojí, že tu „učila lid nevzdělaný a hrubý, aby se klaněl bohyním lesa.“.

Naučná stezka v pražských Komořanech uleví přetížené cyklotrase

„Víte, co je to stezka?“ ptala se v pátek malých školáků na oddechové loučce na břehu Vltavy v Komořanech slečna z ekocentra Koniklec. „Cesta,“ hlásily děti. „A když je naučná, tak se na ní něco dozvíte. A právě jednu takovou jsme pro vás otevřeli,“ pokračovala.

Mojí povinností je pokračovat

Když se v roce 1920 poprvé rozsvítily ve Slabcích lampy elektrického osvětlení, byla to taková záře, že z okolní přijely tři hasičské sbory v domnění, že tu hoří. Proud tehdy do obce tekl z malé vodní elektrárny, kterou ve svém mlýně na Berounce vybudoval Václav Čech. Unikátní technická památka funguje dodnes...