Hrady v okolí Prahy

Tipy na víkend: Putimovská lávka, zvířecí olympiáda, medové a pivní slavnosti

O víkendu se můžete pobavit na akci Putimovská lávka aneb Převez svojí starou, ochutnat zlatavý mok můžete na Lužkovických pivních slavnostech. Za medovým vínem a medovinou můžete jen na Chválu medu na Horní hrad. Nevšední zážitek slibuje česko-irský koncert při svíčkách v Jeskyni Na Špičáku. Zvířecí olympiádu si připravila Zoo Praha.

Tetín nabízí nejen setkání s historií, ale i jeden z nejkrásnějších pohledů na Berounku

Bájný hrad Tetín je cílem dnešního výletu. Startovním místem cesty je obec Srbsko na trati Praha - Beroun, kam jezdí z pražského Hlavního i Smíchovského nádraží vlaky každou půlhodinu. V obci je také parkoviště pro automobily přímo u nádraží.

Zajatý Přemysl si nejspíš polohu hradu Týřov nevychutnal, turisté ano

Stojí na skále vysoko nad hladinou Berounky. Kdysi sledoval, jestli se neblíží nebezpečí, dnes už jen s porozuměním pozoruje vodáky a návštěvníky, kteří se vydali k němu do kopce nad místem, kde se do řeky vlévají čisté vody Úpořského potoka. Řeč je o hradu Týřov.

Kam na Velikonoce 2012 v Praze a okolí: Zajděte na dráhu Bobovka nebo knížecí hrady

Svátky jara jsou tu a přinášejí možnost vyrazit na zajímavé akce v metropoli i okolí. Většina hradů, muzeí a dalších institucí si pro návštěvníky připravila doprovodný program s velikonoční tématikou. Zdroj: youtube.com Přímo v Praze se slaví především na Staroměstském a Václavském náměstí. Až do patnáctého dubna probíhají oblíbené Velikonoční trhy. Sami pořadatelé nazvali letošní [...].

Kam na Velikonoce 2012 v Praze a okolí: Zajděte na dráhu Bobovka nebo knížecí hrady

Svátky jara jsou tu a přinášejí možnost vyrazit na zajímavé akce v metropoli i okolí. Většina hradů, muzeí a dalších...

Tipy na víkend: Cyklistický veletrh, renesanční průvod a Bafuňářské závody

Společně s příchodem jara (alespoň kalendářním) se otevírají hrady i zámky. Začíná turistická sezóna. V Českém Krumlově půjde městem renesanční průvod, v Praze se koná cyklistický veletrh a poběží se maraton. Lyžařskou sezónu ukončí ve Svatém Petru snowboardový festival, v Říčkách v Orlických horách se pojedou Bafuňářské závody.

Na Novém hradě zařval Václav IV. jako lev a zemřel na infarkt

Existenci nepatrné zříceniny na okraji Kunratického lesa mnozí Pražáci ani nezaznamenali. Snad jen ve spojitosti s populárním během Velká kunratická. Stoupák od Kunratického potoka znají sportovci již od roku 1934. Hrad přitom hrál v dějinách Prahy dost významnou roli. Zemřel tu panovník.

Pražský hrad, rekordman mnoha tváří

Již jedenáct století se tyčí nad Vltavou a po stejnou dobu je odtamtud prakticky nepřetržitě spravována země. Svými rozměry – 570 metrů délky a 130 metrů šířky – je Pražský hrad zapsán v Guinessově knize rekordů jako největší hradní komplex na světě.

Ve věži kostela sv. Mikuláše v Praze měla pozorovatelnu StB

Svatomikulášský chrám je dominantou pražského podhradí a výchozím bodem po celé Malé Straně. Můžete od něho vystoupat ke Hradu, pokračovat na Petřín nebo se přes Karlův most prodrat davy turistů do centra města. Další cesta vede na ostrov Kampa a přes něj třeba k Národnímu divadlu.

S kamerou na cestách: Mladoboleslavský hrad – brána (nejen) do dějin města

Historickému centru Mladé Boleslavi vévodí Staroměstské náměstí. Jeho úzká protáhlá plocha se směrem k jihozápadu zužuje – končí ostrohem, který obkružuje Pražská ulice. Vysoko nad ní má své místo hrad. Místo přitažlivé již při pohledu z dálky. Zblízka se mimo jiné jedná o bránu, jíž lze vstoupit do historie (nejen) města.

Hrad Jenštejn

Zřícenina hradu s mohutnou válcovou věží zde stojí více jak 600 let. První písemná zmínka o tomto hradu pochází z roku 1341. Hrad je cenným dokladem české gotické architektury z období druhé poloviny 14. století, který patří mezi typické produkty stavební huti Václava IV.

Kněžna Libuše věštila slávu Prahy na Chrastenu

Kdyby vám někdo řekl, že se kníže Krok se svými dcerami usídlil na hradě Chrastenu, asi byste si poklepali na hlavu. Pravdou je, že pod jménem Chrasten byl hrad založen. Až v Kosmově kronice je zmínka o Vyšehradu s datem 1003. Každopádně to byli Přemyslovci, kdož tu hráli rozhodující úlohu.